Остеопороз

Остеопороз

Остеопороз — це небезпечне захворювання, яке довгий час може залишатися не розпізнаним. За даними медичної статистики, їм хворіє чверть всіх людей старше 50 років. У дитячому віці остеопороз зустрічається вкрай рідко. Протягом багатьох років людина може не здогадуватися, що він вже давно хворий.

Причини

Остеопороз — це хвороба, при якій кісткова тканина змінює свою колишню структуру. Вона стає менш міцною, більш крихкою, частіше піддається переломів. Підступність цієї хвороби полягає в тому, що ніяких клінічних проявів у нього немає і першим симптомом, який свідчить про нього, є раптовий перелом кістки при падінні з висоти нижче власного росту.

Основною причиною остеопорозу є порушення фосфорно-кальцієвого обміну, в результаті якого кісткова тканина втрачає свою міцність. Кальцій або менше надходить з їжею, і процес остеообразования сповільнюється, або він вимивається з кісткової тканини.

У першу чергу це стосується тих кісток, в яких багато губчастої речовини. Мова йде про хребцях, променевої і ліктьової кістки, шийки і головки стегнової кістки. Однак травматологи стверджують, що можлива абсолютно будь-яка локалізація перелому.

Інтенсивність обміну кальцію залежить від естрогенів — жіночих статевих гормонів. До тих пір, поки вони активно виробляються, ризик переломів та остеопорозу мінімальний і не перевищує середньостатистичний. Однак, як тільки жінка вступає в період перименопаузы, ймовірність остеопорозу зростає в 10 разів.

Практично кожна друга жінка у віці старше 70 років хоча б раз у житті перенесла перелом. У чоловіків немає такої сильних вікових відмінностей і у них прямо пропорційна залежність: чим старше — тим вище ризик остеопорозу.

Класифікація

Виділяють два основних типи остеопорозу: первинний і вторинний.

Первинний остеопороз розвивається поступово у всіх людей старше 50 років. У чоловіків цей процес відбувається з часом, а у жінок ризик переломів різко зростає з настанням менопаузи. Додатковим чинником ризику є дефіцит кальцію в їжі, а також вітаміну D3, який недостатньо виробляється в шкірі під дією ультрафіолетового випромінювання.

Остеопороз швидше розвивається у тих осіб, чиї батьки страждали від частих переломів кісток, у людей з низькою масою тіла і, навпаки, ожирінням, низьким ростом. У жінок важливий акушерський і гінекологічний анамнез, зокрема, чи достатньо у вироблялося естрогенів.

Більш вірогідний остеопороз у жінок з пізнім початком менструації, безплідністю, порушенням менструального циклу, частими вагітностями і тривалим грудним вигодовуванням.

Вторинний остеопороз розвивається, часом, у досить молодому віці. Причина в тому, що фоном для порушення обміну кальцію і фосфору в даному випадку є різні хронічні захворювання та патологічні стани. До них відносяться:

 • ендокринні хвороби: цукровий діабет, гіперфункція надниркових залоз, тиреотоксикоз, пригнічення роботи яєчників;
 • прийом деяких препаратів: глюкокортикостероїди, цитостатики, протиепілептичні засоби та ін;
 • тривала вимушена іммобілізація: після перенесеного інсульту, спінальної травми, операції;
 • захворювання, які призводять до уповільнення всмоктування кальцію в кишечнику (синдром мальабсорбції, неспецифічний виразковий коліт та ін);
 • різні хвороби нирок, які призводять до ниркової недостатності;
 • частий прийом кави, спиртного, куріння;
 • малорухливий спосіб життя.

Симптоми

Остеопороз — це хвороба, яка не має специфічних симптомів. Адже по суті справи цей діагноз відображає порушення процесів мінералізації в кістках, зниження вмісту в них кальцію, зменшення їх міцності. Але сама людина цього відчувати не може.

Єдиними проявами хвороби є поступове зменшення зростання з причини порушення постави і болі в області грудного і поперекового відділу хребта.

Однак рано чи пізно остеопороз призводить до того, що в результаті падіння з невеликої висоти (нижче власного зростання) у людини виникає перелом. Найбільш поширені локалізації в даному випадку — перелом променевої кістки в типовому місці, перелом головки стегнової кістки, переломи тіл хребців, рідше — перелом щиколотки.

При тяжкому перебігу остеопорозу ця травма може статися навіть при необережному повороті в ліжку (мова йде про хворих, що перенесли інсульт або спинальну травму і довгостроково знаходяться в лежачому положенні).

Головними симптомами переломів є біль в ураженій кінцівці або області, порушення зовнішнього контуру, асиметричний зовнішній вигляд, набряклість, поява гематоми. Кожен перелом має свої відмінні особливості та клінічні прояви.

Ускладнення

Найбільш небезпечними видами переломів на фоні остеопорозу є:

Перелом грудних чи поперекових хребців

Може призвести до пошкодження спинного мозку і корінців спинно-мозкових нервів. В результаті порушується іннервація тазових органів та органів грудної клітини, верхніх та нижніх кінцівок, знижується рухливість і чутливість аж до паралічів і парезів. Знижується або повністю втрачається контроль за процесом сечовипускання, дефекації, порушується статева функція.

Перелом шийки стегнової кістки

Це сама фатальна трава в літньому віці, оскільки без хірургічного лікування цей перелом не зростається. Анатомія шийки стегнової кістки така, що навіть за ідеальної репозиції процес остеообразования там відбувається вкрай повільно з причини поганого кровопостачання. Тому дане ушкодження нерідко стає причиною вимушеного лежачого положення у літньої людини.

Інші види переломів (променевої кістки і щиколотки) легше зростаються, тому рідко стають причиною серйозних ускладнень.

Діагностика

До виникнення перелому мало хто з людей старше 50 років замислюється про остеопорозі. І, тим не менш, існуючі методи діагностики дозволяють виявити його досить рано і вчасно вжити заходів для його корекції. Для цього потрібно звернутися на прийом до лікаря-ендокринолога або травматолога-ортопеда. Вони призначать аналізи, які допоможуть оцінити стан фосфорно-кальцієвого обміну та роботу внутрішніх органів.

Рентгенівське дослідження кісток дає шанс виявити остеопороз лише в дуже важкого ступеня, коли кістки втратили більше 30% своєї маси. Тому найбільш інформативним методом діагностики остеопорозу є однофотонная, двухфотонная або ультразвукова денситометрія. Вона дозволяє діагностувати захворювання на ранній стадії.

Лікування

Лікування остеопорозу призначають не тільки тоді, коли обстеження підтвердило остеопороз. Сам факт перелому вищевказаної локалізації при падінні з невеликої висоти вже є показанням для призначення терапії. Лікарі рекомендують наступні групи ліків:

 • препарати кальцію, або полівітамінні комплекси, які її містять;
 • вітамін D3 у вигляді монопрепарат або у складі полівітамінів;
 • бісфосфонати (Золедрекс, Резорба, Зомета та ін);
 • гормональні препарати з високим вмістом естрогенів (для жінок);
 • кальцитонін (Миакальцик, Вепрена, Остеовер та ін).

Препарати та їх дози призначає лікар-ендокринолог за підсумками обстеження, вирішальним чинником є результат денситометрії. Лікар-гінеколог вирішує, показано жінці гормональні засоби, і немає у неї протипоказань до такого лікування.

Профілактика

Профілактика остеопорозу полягає в раціональному харчуванні, обов’язково включає продукти, багаті вмістом кальцію і фосфору, щоденної інсоляції і прийомі їжі, багатої вітаміном D3. Також необхідно дотримуватися активного способу життя, ходити швидким кроком не менше 30 хвилин щодня, виключити куріння і прийом алкоголю, знизити кількість випитого кави.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code