пародонтит

Пародонтит

Пародонтит — це запалення пародонту– комплексу тканин, в який входять ясна, зубодесневая зв’язка, альвеола і частина альвеолярного відростка щелепи. Пародонтит — дуже підступне захворювання, для якого характерна значна збиток кісткової тканини, розхитування, аж до повної втрати у віддаленій перспективі.

Поширеність

Пародонтит у дорослій і дитячій практиці — досить поширена проблема, що є сумним фактором. Деякі автори наукових досліджень зазначають, що лише 3% населення земної кулі не страждають від запалення ясен.

У решти, навіть якщо не поставлено діагноз стоматологами, є ті чи інші проблеми з яснами, починаючи від кровоточивості і закінчуючи складними формами пародонтиту, коли утворюються патологічні ясенні кишені, а зуби сильно розхитані.

Стоматологи відзначають, що деякі форми пародонтиту не піддаються лікуванню, вдається лише стримувати його прогресію і не допустити ускладнень. Але при своєчасному зверненні до спеціаліста, наприклад, на стадії початкового запалення — одужання гарантоване.

Причини

Причин формування пародонтиту досить багато, ще більше факторів. Деякі з причин зустрічаються частіше, інші — рідше. До їх числа можна віднести:

Бактерії

Одна з найпоширеніших причин, яка викликає запалення ясен різного ступеня складності і вираженості — бактерії, у більшості випадків ті, які проживають в порожнині рота і входять до складу мікрофлори. При створенні сприятливих факторів починається їх безконтрольне розмноження, ріст.

До числа таких причин можна віднести незадовільну гігієну порожнини рота, рясні скупчення м’якого зубного нальоту, каменю.

Хвороби внутрішніх органів

Патології травного тракту, ендокринної системи, хвороби, що впливають на роботу імунної захисту — не тільки причини, але і сприятливі фактори для розвитку запалення.

Аномалії розвитку зубощелепної системи

Нерівномірний розподіл жувального навантаження, в наслідок патологій прикусу, відсутність зубів, помилок при протезуванні — причини, що ведуть до погіршення якості чистки зубів, також є сприяючим фактором для розвитку запальних захворювань ясен.

Стоматологічні помилки

Неправильно встановлені пломби, протези, неякісні реставрації вінірами — обставини, що нерідко призводять до локалізованих форм запалення, тобто зосередженим в області одного або декількох зубів.

Стоматологи відзначають, що нерідко, для розвитку пародонтиту необхідно дію відразу декількох причин і факторів.

Симптоми в залежності від форми і ступеня тяжкості

Сучасні стоматологи відзначають, що пародонтит має три ступеня тяжкості перебігу: легка, середня, тяжка. Одночасно, вони є стадіями розвитку патологічного процесу.

Легка

На цій стадії розвитку патології пацієнти відзначають рихлість, набряклість і блідість ясен, в деяких випадках вони стають синюшними, спостерігається кровоточивість не тільки під час чищення зубів, але і прийомі їжі.

Для цієї стадії захворювання характерно скупчення значної кількості зубного нальоту, каменю, глибина ясенних кишень збільшується. За рахунок того, що десна вже не так щільно прилягають до шийок зубів, в ясенній борозні можуть накопичуватися залишки їжі, з’являється неприємний запах.

Середня

На цій стадії розвитку, крім виражених симптомів запалення, характерна спад тканин ясен, приєднується підвищена чутливість зубів.

На прийомі стоматолог може відзначити спад тканин ясен (рецесії), кишені стають більш глибокими, визначається гнійне відокремлюване. Запах з рота стає більш вираженим, смердючим.

Важка

Характеризується значним спадом тканин ясен, дистрофічними процесами в кістковій тканині. Корені зубів значно оголені, рухливість стає вираженою, характерно веерообразное розбіжність. Самі десни можуть бути блідими за рахунок порушення кровообігу і атрофії кровоносних судин.

Крім того, пародонтит прийнято класифікувати за деякими ознаками.

Локалізована форма

Для неї характерний розвиток запалення в області 1-2 зубів. Найчастіше така форма запалення пов’язана з блокує травмуючим агентом або ж неправильним поширенням жувального навантаження. Не виключено, що така форма запалень перейде в генералізовану.

Генералізована форма

Вражає великі ділянки щелепи, навіть обидві одночасно.

Крім того, пародонтит може протікати гостро і хронічно. Варто відзначити, що яскраво виражені симптоми, які неможливо ігнорувати, з’являються на пізніх стадіях розвитку патології, і для цього може знадобитися не один рік.

Діагностика

Діагноз виставляється на підставі скарг, даних об’єктивного та інструментального огляду, проведення стоматологічних тестів. Для визначення форми та ступеня тяжкості обов’язково проводиться рентгенологічне дослідження.

Лікування

Тактика лікування визначається ступенем тяжкості патологічного процесу.

При середньому ступені тяжкості: лікування спрямоване на стримування прогресії захворювань і естетичну допомогу пацієнтам. Лише на ранніх стадіях пародонтиту можна говорити про купіруванні запалення та лікуванні.

Незалежно від стадії, процес лікування входить:

  • санація порожнини рота;
  • видалення зубних відкладень;
  • навчання правилам чищення зубів і ясен;
  • підбір засобів і предметів гігієни;
  • кюретаж патологічних ясенних кишень;
  • реминерализующая терапія для лікування підвищеної чутливості зубів;
  • прийом лікарських препаратів.

У деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання для санації патологічних зубоясенних кишень, проводиться пластика десни. Нерідко, у лікуванні беруть участь і фахівці інших практик.

Можливі ускладнення

В ході численних досліджень вдалося встановити зв’язок між пародонтитом і деякими серйозними захворюваннями внутрішніх органів:

Наявність пародонтиту — фактор, який забезпечує часті загострення хронічних захворювань внутрішніх органів, а також їх перехід у ускладнення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code