Стенокардія

Стенокардія

Стенокардія — це одне з найбільш небезпечних кардіологічних захворювань. Вона проявляється інтенсивними болями за грудиною, мають специфічний характер. Без повноцінного обстеження і лікування стенокардія може призвести до розвитку інфаркту міокарда та гострої серцево-судинної недостатності.

Причини

Стенокардія є досить поширеним захворюванням серцево-судинної системи. У більшості випадків вона розвивається у людей старшої вікової групи або у тих, хто в силу анатомічних особливостей або генетично зумовленого порушення згортання крові страждає на ішемічну хворобу серця з дитинства чи юності.

Основною причиною стенокардії є невідповідність між надходженням кисню до клітин кардіоміоцитів і потребою їх у ньому. Це, в свою чергу, має місце при ішемічній хворобі серця (ІХС) — захворювання, при якому в стінках коронарних артерій з’являються атеросклеротичні бляшки. Вони складаються з окремих атерогенних фракцій холестерину, на які осідають тромбоцити. В результаті ці бляшки поступово все більше і більше звужують просвіт коронарних судин, струм крові по них сповільнюється.

У підсумку ті ділянки серця, що живлять кров’ю і киснем коронарні артерії, заповнені бляшками, страждають від гіпоксії. У них накопичуються недоокислені метаболіти вугільної, піровиноградної, молочної і фосфорної кислот. Це призводить до порушення діастолічної, а трохи пізніше і систолічної функції міокарда, що, в свою чергу, стає причиною появи всіх клінічних проявів стенокардії — біль у грудях, задишки, зниження толерантності до фізичного навантаження, слабкості та інших.

Серед хворих на ІХС стенокардія зустрічається у кожного другого. Причому існує певна залежність між частотою зустрічальності стенокардії в залежності від статі і віку. Жіночий статевий гормон естроген бере участь в обміні холестерину і захищає стінки судини від утворення в них атеросклеротичних бляшок.

З цієї причини віком до 45-50 років стенокардія зустрічається у чоловіків набагато частіше (більше ніж у 10 разів), ніж у жінок. Однак з настанням періоду менопаузи це співвідношення досить швидко вирівнюється, і в літньому віці захворювання у жінок реєструють частіше, ніж у представників чоловічої статі.

Класифікація

Виділяють кілька основних видів стенокардії, які мають різні клінічні прояви.

 • Вперше виникла стенокардія — це форма даного захворювання, при якому клінічні прояви мають давність не більше 1 місяця.
 • Стенокардія напруги — це захворювання, при якому недостатнє кровопостачання міокарда проявляється лише при фізичному або емоційному навантаженні. Її можна поставити в тому випадку, якщо тривалість хвороби становить більше 1 місяця. Залежно від ступеня переносимості фізичного навантаження виділяють I, II, III, і IV функціональний клас стенокардії напруги.

Якщо функціональний клас стенокардії стрімко збільшується, то мова йде про наявність у хворого прогресуючої форми цього захворювання.

 • Спонтанна або вазоспастична стенокардія розвивається при виникненні раптового спазму коронарних артерій, в яких може як бути, так і відсутнім атеросклеротичний процес. В результаті напади загрудинного болю, задишки, слабкості можуть розвиватися тоді, коли людина не виконує жодної фізичної роботи і не відчуває емоційних навантажень.

Тому інша назва цього виду — стенокардія спокою. Напади можуть розвиватися в положенні сидячи, лежачи і навіть під час сну.

Прогресуючу форму, вперше виникла і стенокардію спокою ще називають нестабільну стенокардію.

Симптоми

Головним клінічним проявом стенокардії є поява болю за грудиною. Характерно, що найчастіше люди відчувають тягнучі болі у лівій половині грудей, які в більшості випадків не мають до істинної стенокардії ніякого відношення. В залежності від форми захворювання вони можуть виникати при виконанні фізичного навантаження, емоційних стресах, у спокої і навіть уві сні.

Біль іноді локалізується тільки за грудиною, а може іррадіювати в ліву половину грудей, ліву руку і навіть ліву половину шиї, імітуючи різні захворювання.

Крім болю стенокардія проявляється задишкою, яка також виникає при виконанні фізичного навантаження або у спокої. Характерним для стенокардії напруги є те, що при припиненні ходьби, підйоми по сходах і виконання іншої роботи задишка і загрудинний біль значно знижуються або взагалі припиняються. Цей факт є головним у постановці даного діагнозу.

Також можливе серцебиття або, навпаки, брадикардія, підвищення або зниження артеріального тиску, поява перебоїв в серці, похолодання кінцівок, поява блідості шкіри, ціанозу нігтів або носогубного трикутника. Під час нападу стенокардії хворий відчуває сильний страх смерті, намагається зупинитися, завмерти, часто притискає ліву руку до грудей.

Ускладнення

Процес накопичення в коронарних судинах атерослеротических бляшок поступово може призвести до повної закупорки цих артерій. При цьому кров перестає надходити до певного ділянки серцевого м’яза. Це механізм виникнення такого серйозного ускладнення, як інфаркт міокарда.

На відміну від стенокардії, має, загалом, оборотний характер, процеси, що протікають при інфаркті в кардиомиоцитах призводять до загибелі цих клітин (ділянки некрозу міокарда). З цієї причини при появі підозри на стенокардію людина повинен негайно звернутися до лікаря для проходження повного обстеження та призначення лікування.

Крім цього, віддаленими ускладненнями цього захворювання є розвиток серцево-судинної недостатності, атеросклеротичного кардіосклерозу, різних порушень ритму серця та внутрішньосерцевої блокади.

Діагностика

При підозрі на стенокардію терапевт або кардіолог можуть відправити пацієнта на низку діагностичних заходів і процедур:

 • загальноклінічний аналіз крові та сечі;
 • біохімічний аналіз крові на загальний холестерин та його фракції, АСТ, АЛТ, ЛДГ, КФК, креатинін, сечовина, електроліти, глюкозу, коагулограма, тропонин;
 • електрокардіографія або добове моніторування ЕКГ (холтер);
 • ультразвукове дослідження серця (Ехокг);
 • велоергометрія;
 • навантажувальні тести (изопреноловая або з дипіридамолом);
 • сфинтиграфия міокарда;
 • коронароангіографія.

Деякі з них проводяться в звичайній поліклініці, інші, наприклад, коронароангіографія, можливі лише в умовах цілодобового стаціонару.

Лікування

При постановці діагнозу стенокардія лікар обов’язково призначить лікування. Воно направлено як на запобігання нападів хвороби, так і на зниження ризику серцево-судинної недостатності. Позбутися від уже наявних атеросклеротичних бляшок медикаментозно неможливо.

Для купірування нападу стенокардії застосовують нітрогліцерин. Його випускають у вигляді таблеток для сублінгвального застосування, так і у вигляді спреїв. Деяким людям показано подовжені форми нітрогліцерину.

Крім цього, призначають і інші групи препаратів: липидснижающие (статини або фібрати), бета-адреноблокатори, інгібітори АПФ, блокатори кальцієвих каналів, дезагреганти (ацетилсаліцилова кислота, клопідогрель та ін) і ін

Якщо при коронароангіографії діагностований критичний стеноз який-небудь вінцевої артерії проводять оперативне лікування — стентування або аортокоронарне шунтування.

Профілактика

До профілактики стенокардії належать раціональне харчування, регулярні фізичні навантаження, виключення шкідливих звичок, зниження ваги та періодичне обстеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code