11 порад, що робити, якщо ти виріс у неблагополучній родині

Не існує ні однієї ідеальної сім’ї, і це далеко не новина. Всі сім’ї відчувають певні труднощі, однак більшість справляється з ними досить непогано.

Є градієнти дисфункції сімейних відносин. Психологічне і фізичне здоров’я сім’ї визначає, наскільки важкі умови формуються для росту дітей. Виховання у неблагополучній родині завдає шкоди всім, хто перебуває в постійному контакті з іншими членами сім’ї.

Уяви, що ти в тюрмі, з якої не можеш вибратися як мінімум до свого повноліття. У в’язниці є словесне та/або фізичне насильство, відсутні особисті кордони, немає місця і немає нікого, з ким ти міг би поділитися своїми почуттями або проблемами. Ти не відчуваєш себе в безпеці і вже точно не відчуваєш себе коханою і потрібною комусь.

З такої тюрми випускають рідко. Ти можеш вийти, але психологічно продовжиш бути пов’язаним з нею на все життя.

Характеристики неблагополучної сім’ї

За цими ознаками ти можеш визначити неблагополучну сім’ю.

Зловживання

Сексуальні посягання, фізичні побиття або словесні удари — все це активні види насильства. Це дуже серйозно.

Такі сім’ї, як правило, виявляються закритими, і створюється враження, що насильство є «нормальним». Для дітей, які ростуть в таких умовах, є два виходи: залишитися приниженими і вирости, боячись людей, або самим перетворитися в тиранів.

Емоційне насильство

Цей тип зловживання вважається неактивним. Наприклад, мати, яка ігнорує своєї дитини; батько, який абсолютно не виявляє цікавості до своїх дітей або відмовляється від висловлення любові, коли дитина робить не те, що він хоче.

Деякі серйозні форми емоційного насильства включають в себе постійну критику, сором, зняття провини, залякування, погрози, контроль поведінки і т. д.

Умовна любов

У сім’ях, де любов обумовлена, завжди є крайнє розчарування. У цих сім’ях немає системи безпеки. Діти часто роблять все можливе, щоб отримати любов, в якій вони так відчайдушно потребують.

Відсутність кордонів

Типовий сценарій в цьому типі сім’ї — батько, який контролює твоє особисте життя і не бере до уваги твою думку чи бажання. Батьки можуть відкривати твою пошту або викидати її, відбирати твій телефон, випитувати подробиці твого поведінки у друзів і т. д.

У тебе немає свого простору або своєї особистості. Батьками практикується неповагу до особистих прав і приватного життя.

Відсутність близькості

У такому випадку немає близькості між членами сім’ї. Ознаки любові просто не існують.
Діти в цьому будинку не відчувають ніякої підтримки. Емоційно батьки недоступні. Цілком ймовірно, що дорослий з цього типу родини відсторонений від своїх емоцій або вибере когось, хто копіює його рідну сім’ю.

Тріангуляція

При такому типі дисфункції члени сім’ї не можуть або не хочуть довіряти один одному. «Спілкування» відбувається шляхом тріангуляції іншого члена сім’ї в їх драмі. Скажімо, наприклад, що мама сердиться на тата. Замість того, щоб поговорити з татом про ситуації, вона кличе сина чи дочку і починає скаржитися їм. Уяви, як почувається дитина. У цьому домі завжди залучається третя особа, яка замінює пряме спілкування.

Залежність

Будь-яка сім’я, в якій є один або кілька членів, залежних від наркотиків, алкоголю, азартних ігор і іншого, вкрай неблагополучна. Наркомани непередбачувані. Члени цієї родини зростають, проявляючи підвищену пильність. Вони завжди шукають підказки щодо того, що буде далі.

Рости в неблагополучній сім’ї — означає придбати багато негативного досвіду, який може вилитися в деякі серйозні проблеми:

  • поведінкові розлади;
  • складність започаткування і підтримання відносин;
  • складність в спілкуванні і вираженні почуттів;
  • низька самооцінка;
  • хронічна тривога або депресія;
  • постійна самокритика.

Якщо ти виріс у неблагополучній родині, є кілька речей, які ти можеш зробити, щоб позбутися від вантажу минулого і почати продуктивну життя.

1. Зрозумій, що в дитинстві у тебе не було права голосу, але тепер ти дорослий

Ти відповідаєш за себе і за своє життя. А це означає, що тільки ти маєш право приймати рішення, які тим чи іншим чином впливають на твоє життя. Ти не зобов’язаний ні з ким радитися і вже точно не повинен піддаватися тиску, навіть якщо воно виходить від твоєї родини. Ти виріс, а значить, ситуація змінилася.

2. Тримайся подалі від токсичного оточення

Люди, які виросли в неблагополучній родині, часто тягнуться до токсичних особистостей. Вони потрапляють у погані компанії, терплять знущання на роботі — загалом, залишаються в тій же атмосфері, в якій виховувалися з дитинства. Лише тобі під силу розірвати це порочне коло. Якщо хтось проявляє неповагу до тебе, збережи свій час і нерви.

3. Вчися виражати свої почуття

Це буде здаватися непосильним завданням, але ти цілком можеш впоратися. Зрозумій, що є безліч людей, яким насправді не все одно на тебе і твої емоції. Своєю емоційною закритістю ти можеш налякати їх.

4. Годі звинувачувати своє минуле

Те, що було колись, не повинно мати владу над твоїм справжнім. Так, в дитинстві ти був оточений людьми, які деструктивно впливали на твоє життя, але зараз у тебе є чудовий шанс виправити це. Але щоб почати діяти, ти повинен зізнатися самому собі в тому, що твоє минуле не привід відмовлятися від кращого життя.

5. Не дозволяй собі бути жертвою

Ти не повинен відчувати себе покинутим, обмеженим життям хлопчиськом. Ти доросла людина, яка бере кермо влади в свої руки і робить все, щоб влаштувати своє життя правильно. Для цього перш за все тобі треба перестати скаржитися і життєві невдачі списувати на своє минуле.

6. Зрозумій, що твоє минуле не визначає тебе

Те, що ти виріс у неблагополучній родині, не означає, що ти повториш долю батьків. Ти можеш придбати будь-які позитивні якості, корисні звички і т. д. Ти в силах сформувати навколо себе позитивне оточення, домогтися успіху в роботі і особистому житті. Ти нічим не гірше інших людей.

7. Отримай допомогу фахівця

Психолог або психотерапевт може допомогти тобі позбавитися від побічних явищ виховання у неблагополучній родині, таких як депресія, складність у вираженні емоцій, проблеми у відносинах, поведінкові розлади і т. д. Якщо ти розумієш, що життя йде не так, як тобі того хотілося б, і ти не в силах це виправити, звернися за допомогою професійної негайно.

8. Усвідом, що незалежно від того, що тобі говорили в дитинстві, ти гідний любові

Тебе могли обіймати за п’ятірки, допомога по дому, високі бали на іспитах, а просто так — ніколи. Але це не означає, що у дорослому житті ти всім і всюди має доводити, що тебе є за що любити. Що б тобі не говорили, ти вартий доброго ставлення, поваги і, звичайно ж, кохання.

9. Припини повторювати цикл, в якому ти звик жити

Припиняй вступати в токсичні відносини, копіюючи поведінку батьків, переглянь своє ставлення до коханої людини, друзів і т. д. Вистачить жити, намагаючись довести щось кому б то не було.

10. Відмовся від будь-якої негідною ролі, яку ти грав

Ти не повинен грати ролі, які примушують тебе вести себе не так, як ти хочеш. Не намагайся заслужити любов і повагу до батьків, не втілюй їх мрії, не ставай відповідальним за їх невдачі.

11. Зрозумій, що ти не можеш змінити людей. Ти можеш змінити тільки себе

Так що берися за роботу. Найскладнішу роботу — роботу над собою. Це необхідно, якщо ти прагнеш жити нормальним життям. Ти ніяк не зможеш змінити своїх батьків, їх ставлення до тебе або той факт, що ти ріс і виховувався у неблагополучній сім’ї. Так що не витрачай на це час.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *