15 фактів про циган ‑ таємничий і закритий народ

Цигани вірять, що зовсім скоро скінчиться термін вигнання і можна буде повернутися на споконвічну батьківщину – в Індію, де їх чекає найкраще життя. Ще більше цікавих фактів про циган – у нашій підбірці.

Практично в кожному місті є поселення циган. Вони живуть з нами пліч-о-пліч, ходять у ті ж магазини, вчать дітей в тих же школах. Але чому ми так мало знаємо про них?

Цигани завжди вважалися закритим народом. Вони зуміли пронести крізь тисячоліття свою культуру, звичаї, обряди. Не розчинилися і не асимілювалися серед національної більшості. Ми знаємо, що вони гадають, добре співають і танцюють, можуть загіпнотизувати розмовами і поглядом. А що ще?

1. Цигани — не індуси

Дійсно, походження циган багато вчені простежують з північно-західної Індії. Про це можна судити по їх мові з відгомонами санскриту. Однак це зовсім не індуси, а самостійна етнічна група, розрізнено проживає в різних країнах світу.

2. Цигани різних країн не розуміють один одного

Як і більшість національних меншин, цигани володіють двома мовами — тієї країни, в якій проживають, і своїм циганським. Однак цей рідну мову в різних країнах відрізняється докорінно.

3. Свій гімн і прапор

У 1971 році в Англії на Загальному конгресі цигани вибрали собі гімн і прапор. Він представляє собою полотнище з двох колірних полів — синього (небо) і зеленого (земля). По центру — червоне колесо, символ кочового життя. Також на цьому конгресі цигани постановили називати свій народ “рома”.

4. Потомствені ковалі

Незважаючи на поширену думку, що цигани не люблять трудитися, і в цього народу є свої національні професії. Одна з них — ковальська справа. Робота з металом споконвіку вважалася містичним заняттям. І кому як не циганам знати, як заговорити духів вогню і викувати самі міцні і надійні підкови.

5. Любити тільки своїх

Ромам заборонено одружуватися на представниках інших народів. Втім, іноді трапляються такі шлюби. І завжди це відбувається всупереч волі старшого покоління. Циган, які порушили заборону, виганяють з табору. Наприклад, неможливо представити, що циганка приведе до табору українського чоловіка.

6. Цигани серед знаменитостей

Знаменитий актор Чарлі Чаплін по крові був циганом. Довгий час вважалося, що Чаплін походить з сім’ї акторів мюзик-холу. Однак потім були виявлені документи, які стверджували, що народився “Великий німий” в циганській кибитці королеви.

7. Барон — не цар і не бог

Слово “стиль” походить від циганського “баро” — великий і “ром” — циган. Це не одноособовий правитель, швидше найбільш авторитетний старійшина. Складні питання вирішуються колегіально, зборами мудрих і досвідчених членів табору.

8. В гості до ромів

Здебільшого цигани — гостинні люди. Якщо ви знаходитесь у них вдома, будьте готові відчути максимально доброзичливу увагу господарів. Однак обдурити сторонньої людини у циган вважається особливою доблестю. Тому на вулиці з циганами краще не говорити і не спілкуватися.

9. Не дивитися в очі

Цигани не володіють гіпнозом в повному сенсі цього слова, зате вони тонкі знавці людської психології. Вони вас “забовтують”, не дають ні секунди часу, щоб подумати і прийняти зважене рішення.

10. Пісні і танці

Цигани — визнані співаки і танцюристи. У деяких груп існує своя особлива “циганська музика. Вона являє собою ритмічне чергування голосових тонів. Інструментів при цьому використовується мінімум або не використовується зовсім. Ритм задається ударами долонь.

11. Традиції в одязі

В циганській культурі є чітке розділення тіла на значущий “верх” і ганебний “низ”. Тому жінки закривають ноги довгими спідницями і носять яскраві хустки на головах. Чоловік люблять широкополі капелюхи, привертають увагу до особи золотими сережками.

12. Неписьменність

Дуже часто в ромських громадах не прийнято давати дітям освіту. Хлопці максимум відвідують початкову школу, щоб навчитися писати і рахувати. Читання ж не вважається особливо потрібним заняттям.

13. Цигани в кінематографі

Цигани — настільки цікавий і самобутній народ, що про них знято безліч фільмів. У СРСР, наприклад, шаленою популярністю користувався фільм “Табір іде в небо” і “Повернення Будулая”. З сучасних прикладів можна назвати гостросюжетний англійський серіал “Гострі дашки” режисера Стівена Найта.

14. Клятва в труні

Щоб довести вірність своїх слів, цигани часто клянуться на іконах. Однак, якщо мова йде про якусь надзвичайно важливій справу, то в хід йде так звана “клятва в труні”. Циган лягає в труну і вимовляє слова клятви. Він вірить, що якщо порушить обіцянку, обов’язково помре.

15. В загробний світ на авто

Гроші на похорон починають збирати дуже рано. Все тому, що останнє прощання з людиною має бути неймовірно пишним. А надгробна плита і пам’ятник — дивувати і вражати. Іноді в могилу циганові кладуть його улюблені речі, килими, золото і навіть машини.

А ви знайомі з ким-небудь з ромів? Якими ви побачили цих людей? Поділіться своїми враженнями в коментарях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *