5 небезпек екстремальної спеки

Прийшло літо, а за ним підтяглася і спека. І на хвилі заданого 2020 роком вектора «найгіршого за останні двадцять років» навряд чи когось здивує те, що, за інформацією New York Post, заснованої на даних американського Національного управління досліджень океану і атмосфери (NOAA), цей рік може стати найспекотнішим в історії спостережень з імовірністю 75 %. Також він може увійти в п’ятірку років з найвищою температурою з ймовірністю 99,9 %.

А раз так, то варто якомога більше дізнатися про ворога — екстремальної спеки і про те, яку небезпеку вона може представляти навіть для молодого витривалого організму.

1. Пітниця

Пітниця, або тепловий висип, — це роздратування шкіри, виглядає як маленькі червоні шишки, що з’являються з-за підвищеного потовиділення, сповільненої випаровування поту або блокування потових залоз. Це, мабуть, найменш шкідливий вплив сильної спеки, яка тим не менш може ускладнюватися. При тривалому впливі високої температури і рясному потовиділенні червоні пухирці можуть наповнюватися прозорим або каламутним вмістом, потім — лопатися і забруднюватися бактеріями, що в подальшому може призвести до утворення гнійників.

Щоб запобігти появі пітниці, варто носити у спеку вільну і світлий одяг, яка буде добре провітрюватися.

2. Зневоднення

Не самий небезпечний вплив спеки, який тим не менш може призвести до серйозних наслідків. Згідно з даними Національної медичної бібліотеки США, чоловічі потові залози більш активні, хоча у жінок їх більше. З-за цього, перебуваючи з подругою в одному задушливому автобусі в тридцятипятиградусну спеку, ти будеш обливатися потом, тоді як вона перенесе це випробування трохи простіше.

Коли ти потієш, ти втрачаєш вологу. А при сильній спеці для охолодження шкіри організм потіє настільки активно, що буквально викачує рідина з органів, що при тривалому впливі високої температури і відсутності поповнення балансу рідини може призвести до проблем зі здоров’ям. Особливо це стосується людей, які мають гіпергідроз — стан, який характеризується підвищеною активністю потових залоз.

Також не варто забувати про те, що, коли людина потіє, він втрачає в тому числі і мінеральні речовини, що також негативно позначається на стані організму.

Якщо ти відчуваєш сильне зневоднення (надмірна спрага, слабкість і головний біль), то знайди прохолодне місце без прямих сонячних променів, зніми щільний одяг і заповнити баланс води. Пити занадто холодну воду не можна, так як це може викликати запалення слизової оболонки рота. Бажано вибрати рідина з мінералами або спеціальним складом, що приймається при зневодненні («Регідрон», «Ораліт» або подібні). Для екстреного охолодження можна використовувати змочений в холодній воді рушник, який варто покласти на лоб.

Крім того, через зневоднення можуть з’явитися болючі мимовільні м’язові спазми, зазвичай виникають в м’язах литок, рук, черевної області і спини. Щоб зняти біль і прибрати спазм, варто піти з спеки в прохолодне приміщення і також відновити водний баланс. Крім того, коли ти опинишся в прохолодному приміщенні і поп’єш води, для того щоб зменшити біль, можна зробити легкий масаж ураженої групи м’язів. Після появи судом не виходь на спеку і вже точно не працюй при високій температурі протягом декількох годин до повного їх зникнення. Якщо судоми не проходять протягом години, варто звернутися до лікаря.

3. Тепловий удар

Це, мабуть, самий серйозний вплив спеки. Тепловий удар виникає в тих випадках, коли організм не в змозі регулювати температуру за допомогою потовиділення, і вона перевалює за сорок градусів. Тепловий удар можна отримати навіть при тридцяти градусах на вулиці, якщо довгий час перебувати під прямими сонячними променями, будучи неадаптованним до спеки.

Ознаками теплового удару є м’язові спазми, прискорене серцебиття, почервоніння шкіри, пульсуючий головний біль, сплутаність свідомості, невиразна мова, холодний піт, озноб. Також можуть спостерігатися блювання та галюцинації. Тепловий удар можна сплутати з іншими захворюваннями, наприклад з отруєнням. Також його симптоми схожі з інсультом, тому при зверненні в лікарню з тепловим ударом потрібно перерахувати якомога більше симптомів для виключення цієї хвороби.

Перше, що потрібно зробити, якщо ти отримав тепловий удар, — це без різких рухів перейти в більш прохолодне місце і випити води (бажано сольовий розчин, такий як «Регідрон» або «Ораліт»). Також варто облитися прохолодною водою і попросити кого-небудь обмахнути тебе чим-небудь, щоб забезпечити притік повітря, якщо це відбувається на вулиці, або включити будь-який з джерел охолодження в приміщенні. Але не можна знаходитися безпосередньо під джерелом холоду, так як це може призвести до серйозного перепаду температур і втрати свідомості або до запалення. Пам’ятай, що тепловий удар може призвести до ряду ускладнень, у тому числі до набухання органів, які можуть бути пошкоджені ребрами.

Крім цього, потрібно звільнитися від стягуючого одягу і покласти холод на голову, а також в пахвову область і пахові складки.

Якщо ти отримав тепловий удар і відчуваєш перераховані вище симптоми, то після переміщення в більш прохолодне місце і поповнення балансу води слід викликати швидку допомогу, навіть якщо стан не виглядає загрозливим.

До речі, за даними Американської академії сімейних лікарів, деякі ліки можуть підвищити ризик розвитку теплового удару. До таких ліками відносяться антигістамінні препарати, ліки для лікування серцево-судинних захворювань, діуретики, проносні засоби, антидепресанти та протисудомні препарати. У разі отримання теплового удару слід сказати лікаря швидкої допомоги, які ліки ти вживав раніше.

4. Сонячний опік

Тривале перебування в ясний сонячний день під дією екстремальної температури може привести не тільки до зневоднення і теплового удару, але і до іншого, дуже небезпечного наслідку — сонячному опіку. Справа в тому, що світла шкіра людей погано захищена від впливу ультрафіолету, і при тривалому впливі сонячні промені викликають пошкодження ДНК в клітинах шкіри, що підвищує ризик розвитку раку шкіри та меланоми. Також вплив ультрафіолету на очі може призвести до розвитку катаракти.

Симптомами сонячного опіку є: почервоніла і гаряча на дотик шкіра, болючість ураженої ділянки, набряк, поява пухирів. Нерідко сонячний опік може супроводжуватися підвищенням температури, ознобом, головним болем, нудотою і слабкістю.

Щоб запобігти сонячний опік, потрібно захистити шкіру за допомогою сонцезахисного крему (наноситься за 30 хвилин до виходу на вулицю), а також уникати прямого впливу сонячних променів. Приблизно кожні дві години слід оновлювати шар сонцезахисного крему.

Якщо ж опік вже отриманий, то можна прийняти прохолодний душ або ванну (у разі легкого ступеня опіку) щоб зняти біль, а після — наносити на уражене місце зволожуючий крем. При великій площі ураження (більше 50 % тіла), сильному пошкодженні шкіри обличчя, підвищеної температури, головного болю і нудоти, а також при появі бульбашок або гною на місці опіку або червоних смужок, що розходяться по сторонах від місця опіку, варто звернутися в лікарню. Не розкривайте самостійно пухирі, так як це може призвести до потрапляння всередину опіку інфекції.

Що стосується захисту очей, то в ясну сонячну погоду слід носити сонцезахисні окуляри.

5. Погіршення загального стану

Екстремальна спека провокує погіршення загального стану організму і особливо сильно впливає на людей із захворюваннями серцево-судинної системи, яка при високих температурах відчуває додаткове навантаження. Спека викликає скачки артеріального тиску, прискорене серцебиття, напади стенокардії, а також може спровокувати спазм судин. Особливо небезпечні для людей, що страждають серцево-судинними захворюваннями, перепади температур. Тому різке обливання холодною водою може призвести до серцевого нападу. Перед виходом на спеку таким людям потрібно приймати ліки, які нормалізують тиск і серцебиття, але тільки ті, які виписав лікар.

Також спека може викликати проблеми з органами дихання у тих, хто страждає на бронхіальну астму, обструктивним бронхітом або пневмонією. Таким людям не можна пити занадто холодну воду і варто уникати перебування безпосередньо під кондиціонером чи вентилятором.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *