5 жахливих речей у колоніях Британської імперії

Опитування, проведене YouGov, показав, що 44% британців пишаються історією колоніалізму своєї країни, 21% шкодують про це темне минуле і 23% не мають на цей рахунок однозначної точки зору.

І ще б не пишатися, адже на піку могутності в 1922 році Британська імперія керувала п’ятою частиною населення світу і чвертю площі суходолу планети. Вікторіанська епоха підноситься як романтичні часи, коли Britania Rule! співали на всіх континентах. Але замовчується ціна багатства Великобританії, те, що відбувалося за лаштунками Туманного Альбіону.

Щоб ти розумів, чому колоніалізм — це зло, ми розповімо про декілька темних сторінок імперського минулого Великобританії, які покажуть, що народи, які потрапили під протекторат королеви, були зовсім не раді такому подарунку.

1. Бурські концтабори

Думаєш, що концтабору вигадали нацисти? Як би не так: ще за більш ніж 50 років до них це додумалися зробити американці під час громадянської війни, а потім і британці в своїх колоніях. Наприклад, під час Другої англо-бурської війни (1899-1902 рр.) при настаннаступ на держави на Трансвааль і Оранжева Вільна Держава, де жили бури (нащадки нідерландських колоністів), британці не сильно турбувалися про мирне населення і зганяли його у концтабори для запобігання допомоги бурській армії.

У загальній сумі армія її величності зігнала до табору близько 107 тисяч осіб. Людей було так багато, що через переповнення таборів, мізерного раціону харчування та спалахів хвороб загинуло понад 26 тисяч буров. Скільки загинуло чорношкірих, невідомо, так як в ті часи британці не вважали корінне населення Африки за людей і не трудилися документувати втрати серед мирних громадян колоній, якщо вони не ставилися до білих.

2. Амритсарська бійня

Британська армія відчувала себе в Індії дуже вільно й не особливо замислювалася про свої дії. Яскравим прикладом цього є Амритсарська бійня. Під час мирної демонстрації проти британського колоніального правління в Амрітсарі 13 квітня 1919 року, яка проходила в парку Джалліанвала у свято Вайсакхі (свято врожаю і Нового року), солдати під командуванням бригадного генерала Реджинальда Даєр оточили протестувальників і без попередження відкрили вогонь по мирних громадян. Солдати продовжували стріляти до тих пір, поки у них не закінчилися патрони. Більшу частину присутніх складали жінки і діти, так що прямої загрози правлінню Великобританії не було.

Згідно з даними Великобританії, було вбито 379 осіб і поранено 1100. За даними Індійського Національного Конгресу, були вбиті 1 тисяча осіб і 1,5 тисячі були поранені. Якою була кількість жертв не було насправді відомо, Лондон не визнав цю бійню колоніальним злочином. Що стосується бригадного генерала Даєр, то його навіть назвали героєм на батьківщині і зібрали для нього пожертви в розмірі 26 тисяч фунтів стерлінгів (близько 900 тисяч доларів у сучасних грошах).

3. Поділ Індії

У 1947 році, коли Великобританія почала деколонізацію, її не особливо турбував етнічний і релігійний склад Індії. Розділити Індії було доручено лорду Сирілу Редкліффу — британському юристу. Завданням було провести кордон між Індією і нещодавно створеним Пакистаном, яка б розділила субконтинент за релігійною ознакою. Здається, що така задача повинна обговорюватися довгий час і опрацьовуватися так, щоб не створити проблем в майбутньому. Однак Редкліффу запропонували прийняти це важливе рішення протягом одного обіду.

За такий короткий час не можна було зробити щось осмислене, тому він провів кордон буквально навмання і зробив розділення, яке не мало ні етнічного, ні географічного сенсу. Злякавшись гонінь з боку Індії до Пакистану потекли тисячі біженців-мусульман, а з Пакистану до Індії індуїсти. В результаті понад 30 мільйонів людей були буквально силою відірвані з місця, де століттями жили їх предки, що швидко переріс у масштабні акти насильства, коли озброєні банди прихильників однієї віри вбивали всіх, хто не належить до їх релігійною течією.

Одним розчерком пера Сиріл Редкліфф вбив, за різними оцінками, понад півмільйона або навіть більше мільйона чоловік. Скільки доль було поламано — ніхто підрахувати не зможе.

4. Повстання Мау-Мау

Деколонізація тривала, але Великобританія не хотіла віддавати самі ласі шматочки. У 1950-х роках в Кенії спалахнуло повстання народів цієї країни проти англійської практики відбирання землі у африканців. Але, як ти вже міг зрозуміти по діям британців з попередніх пунктів, тут корона теж не дуже церемонилася. Побоюючись повстань по всій країні, англійці зібрали в концтаборах понад 1,5 мільйонів чоловік.

Ну а далі британці пішли по шляху австрійського художника і його послідовників, яких усього кілька років назад судили всім світом за звірства, і зробили з ув’язнених рабів під гаслами «Праця і свобода» та іншими варіантами знаменитого Arbeit macht frei. Арештантів тримали у жахливих умовах, катували і страчували, били і гвалтували. Причому тортури були такими витонченими, що доктор Менгеле в жаху сховався під ліжком, лише б не бачити цих звірств. З найбільш легких форм знущань згадаємо лише вибиті очі, відрізані груди і яєчка, розірвану колючим дротом шкіру.

Всі ці звірства стали відомі після того, як тисячі літніх кенійців з племені кікуйю подали позов проти Великобританії про відшкодування шкоди в розмірі 200 мільйонів фунтів стерлінгів і поділилися своїми спогадами.

За офіційними даними Великобританії, кількість убитих становила менше 2 тисяч осіб. Однак історики, наприклад, Девід Андерсон, кажуть, що жертв було не менше 20 тисяч, а інший історик, Керолайн Элкинс, вважає, що загинуло до 100 тисяч чоловік. Здебільшого ув’язнених були мирні цивільні, яких помістили в концтабори за сфабрикованими звинуваченнями допомоги заколотникам.

5. Голод в Індії

Судячи з кількості пунктів про Індію, британці особливо не любили цей субконтинент і всіх його жителів. І більше всіх для зменшення кількості населення Індії зробив один чоловік, якого вважають чи не найкращим прем’єр-міністром за всю історію країни, — сер Уїнстон Черчілль. В 1943 році Черчілль наказав забезпечити Великобританію і британських солдатів, а також інші країни, що лежать у сфері інтересів Туманного Альбіону, такі як Греція, зерном за рахунок індійських запасів. Через вилучення величезних запасів зерна, бенгальський регіон охопив масштабний голод, який забрав, за різними оцінками, від 1 до 29 мільйонів життів.

Черчілль вже до цього мав відкриту неприязнь до індусів, в тому числі і до їх мирним протестам. Наприклад, на адресу Махатми Ганді він висловлювався наступним чином:

Він повинен бути зв’язаний по руках і ногах біля воріт Делі, а потім розтоптаний величезним слоном з новим віце-губернатором, який сидів у нього на спині.

А після посилення опору він відкрито оголосив, що «ненавидить індійців, так як це звірячі люди зі звірячою релігією». Коли ж почався голод, деякі британські чиновники просили направити в регіон продовольство на допомогу голодуючому населенню, але Черчілль прямо відмовився і відповів на прохання фразою: «Голод — це їх власна провина за те, що вони розмножуються як кролики». Навіть коли уряд Делі повідомив в Лондон про те, що люди вмирають, і думали, що Черчілль про це не знає, прем’єр-міністр тільки запитав: «Чому Ганді ще не помер?» Тепер ти розумієш, чому індуси не мають теплих почуттів до свого колишнього господаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *