6 причин, чому ти не поспішаєш дорослішати

Величезна кількість людей, які зовні виглядають як дорослі, щоцілком відбулися, емоційно знаходяться практично на рівні дітей, відмовляючись рости. Справа в тому, що в тій чи іншій мірі такі люди обмежені в своїй здатності функціонувати у дорослому режимі внаслідок боязні брати відповідальність за себе і оточуючих або через захисних механізмів, які вони формують, щоб полегшити емоційний біль і внутрішні страхи.

Основні бар’єри на шляху до дорослого життя — це страхи, пов’язані з дорослішанням. І їх існує чимало.

1. Боязнь самотності

Загроза відчути себе покинутими і самотніми лякає не тільки дітей, але і дорослих. Правда, є одне але: з дитинства ми знаємо, що дітей не можна залишати самих. Про них піклуються, їх люблять і підтримують. Це те, чого, як деяким з нас здається, нам буде так сильно не вистачати у дорослому житті.

Стаючи дорослими, відчуваючи свою незалежність, ми швидко усвідомлюємо, що наше життя не така вже проста і безтурботна, як здавалося в дитинстві. Тому ми можемо «гальмувати» своє дорослішання, відмовляючись грати «за дорослим правилами».

2. Боязнь відповідальності

Бути дорослим — значить не тільки припинити зростати фізично, але і визнати, що твоє життя не казка, і в основному ти будеш зобов’язаний працювати над собою і докладати багато зусиль, для того щоб забезпечувати себе фінансово та не залежати ні від кого емоційно.

Дорослі люди несуть більше відповідальності за себе та інших. За кожен свій вчинок тобі доведеться відповідати. Не буде більше так, як у дитинстві, коли батьків викликали в школу і вичитували за твою поведінку. Тепер відчитувати можна тільки тебе самого.

Мало того що ти будеш відповідати за свої проступки, на тобі буде висіти відповідальність за чужі дії. Приміром, якщо на роботі ти займаєш нехай і невеликий, але все ж керівну посаду, тобі доведеться звітувати перед начальником за тих людей, які перебувають у тебе в підпорядкуванні.

3. Страх смерті

Сама банальна причина, чому ти не поспішаєш дорослішати, — це страх перед старінням і смертю. Дорослі набагато частіше, ніж діти, стикаються з різними хвороби, розчарування у житті, нагадуваннями про те, що всі люди смертні. Природно, це позначається на них і на їх світосприйнятті.

Десь між трьома і сімома роками діти вперше усвідомлюють той факт, що вони в кінцевому підсумку помруть. Вони справляються з цією кризою, пригнічуючи самотність, безнадійність, гнів і жах, тобто заперечуючи реальність смерті. Як тільки дитина пригнічує страх смерті, певні події в житті підсилюють його, тоді як захисні механізми, навпаки, допомагають його полегшити.

Захисні механізми, які зменшують страх смерті, в той же час діють як бар’єр для особистісного зростання і зрілості.

4. Символічне відділення від батьків та інших людей, які дарують тобі почуття безпеки

Це відбувається в міру того, як ми дорослішаємо, формуємо себе як особистість, вибираємо власний життєвий шлях і зав’язуємо нові відносини. Ці типи переживань розлуки можуть викликати почуття втрати, на зміну якому рано чи пізно приходить страх. Коли ми стривожені або налякані, ми схильні знову повертатися до тенет залежності.

5. Перевага фантазії як захисного механізму

Перевага фантазії як захисного механізму перед міркуваннями реальності — ще одна причина, по якій ти можеш намагатися відстрочити своє дорослішання. Хворобливі події в дитинстві часто призводять до придушення, дисоціації та різного ступеня відступам у фантазійні процеси. Ці патерни звичок стають аддиктивними і тривалими.

Основний захист — це фантазія, спочатку уявна зв’язок з батьками, яка забезпечує хоч якусь безпеку. У ранньому віці діти формують цю ілюзію, щоб компенсувати особисту травму, тобто зменшити почуття розчарування, викликане позбавленням, відчуженням, поділом і втратою. Пізніше ці самі «фантастичні» зв’язку переносяться на нові відносини, групи і причини — вони буквально стають твоїм типом мислення. З-за цієї схильності чіплятися за необгрунтовані зв’язки люди, як правило, залишаються на рівні функціонування дитини.

Ступінь, в якій людина починає покладатися на фантазії, знову переживаючи минуле, пропорційно ступеню психологічного болю, яку він зазнав у дитинстві. Люди, надмірно залучені в «фантастичні» зв’язку, як правило, вкрай залежні від інших, поступово дезадаптуються і не можуть успішно функціонувати як дорослі.

6. Боязнь невдач

Якщо задуматися, бути інфантильним дуже вигідно. Якщо ти не береш на себе відповідальність, не приступаєш до вирішення складних проблем і надаєш комусь іншому право вибору — по суті, ти живеш легко і просто, прямо як це було в дитинстві. Це і є причина, по якій багато людей вибирають модель поведінки дитини. Чим менше ти будеш проявляти себе як дорослий, тим менше невдач тебе спіткає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *