7 дратівливих подвійних стандартів, які щільно засіли в нашому суспільстві

Подвійні стандарти — це коли одна і та ж подія, але виконана в різних ситуаціях, трактується повністю протилежно. З-за цього з’являються фрази «ось вони…» (маючи на увазі, що ті, інші гірше) і «зате от ми…» (що характеризується позитивною думкою).

Подібні подвійні стандарти так щільно засіли в нашому суспільстві, що викорінити їх навряд чи вийде навіть через десятки років. Ось кілька таких.

1. Свої — чужі

Цей подвійний стандарт зустрічається у всіх без винятку країнах, сферах діяльності і побутових ситуаціях. Близька багатьом ситуація: дві дитини грають, одна кинула у іншого машинкою. Якщо кинули в твою дитину, ти, швидше за все, накричиш на кривдника за те, що він такий жорстокий і невихований, а потім і на його батьків за те, що в цьому винні вони. Якщо кинула твоя, то «Ну він же дитина, грає просто. Ви що не були маленькими?» А якщо буде критика від іншого дорослого, то в хід підуть фрази на кшталт «Та як ви смієте! Це моя дитина, своїх вчіть!»

Таке можна почути на адресу чого завгодно, наприклад говорячи про військові операції. Наші воїни — це миротворці, визволителі, безкорисливо допомагають нещасним, знедоленим. Їх — бандити і вбивці, відпрацьовують свої гроші. І це при тому, що і ті, і інші займаються одним і тим же.

Носій таких подвійних стандартів знайде будь-яке виправдання для своїх і винесе вирок чужим, навіть якщо свої є явними негідниками, а чужі намагаються допомогти.

2. Реакція на смуток людини відповідно до його статі

З дитинства нам вбивають у голову мантри: «Чоловік не плаче», «Що ти ниєш як баба» тощо. Забавно те, що часто другу фразу доводиться чути від жінок, які тим самим несвідомо принижують самих себе, вкладаючи в ці слова негативний окрас.

І якщо плаче дівчина, то вона бідна, нещасна. Потрібно її як можна швидше пошкодувати, запитати, чи все в порядку, вибачитися, якщо раптом образив. Але варто чоловікові пустити сльозу, як він удостоюється таких епітетів, як «плакса», «ганчірка», «п**ік», «баба» і так далі. І неважливо, як погано на душі у чоловіка, йому ні в якому разі не можна показувати сльози, часом навіть рідним і близьким, адже це сприймається як прояв слабкості, а не емоційне скидання напруги. А потім ми дивуємося, чому чоловіки живуть менше за жінок.

3. Звинувачення від старшого покоління залежно від чогось

«Нинішнє покоління тільки і робить, що сидить в смартфонах і планшетах. Не те що ми!» Цю фразу можна почути від людей старше 50 років, які постійно незадоволені тим, як їх діти і онуки проводять час за якою-небудь мобільною грою або переглядом постів в «Інстаграме». Але варто нагадати їм про те, що вони точно так само приклеєні до телевізора, як все швидко змінюється. З найбільш частих відмовок можна почути: «Це зовсім інше», «Я звідти хоча б корисні новини дізнаюся» і так далі. І неважливо, якщо ти читаєш лекції з астрофізики з телефону, — на думку таких людей, краще б ти дивився телевізор з реаліті-шоу.

4. Судження про сексуальне життя по статі

Чоловік оточений красивими дівчатами, кожна з яких хоче його, а він і не проти? «Молодець! Альфач! Щастить йому!» Дівчина оточена хлопцями, і вона насолоджується сексуальним життям? «Ш**ха! Як так можна! Фу, я з таким не став би мати справ!»

Можна по сто раз переказувати історію про те, що хороший той ключ, який може відкрити кожні двері, і поганий той замок, який можна відкрити будь-яким ключем, але це застаріле судження, особливо після сексуальної революції, яка, нагадаємо, на Заході пройшла ще в 70-х, а в Україні — в 90-х. Якщо чоловік насолоджується сексуальним життям з багатьма жінками, то чому жінці не можна робити те ж? Само собою, за умови, що обидва застосовують контрацепцію.

Інший подвійний стандарт, пов’язаний з сексуальністю і статтю, бі – або гомосексуальність. Ми сприймаємо лесбіянок як щось нормальне, а деякі і не проти подивитися пару дорослих фільмів, де беруть участь лише дівчата. Однак якщо мова йде про хлопців, то ти сам знаєш, яка буде реакція.

5. Судження про стилі по статі і комплекції

Знову торкнемося тему подвійних стандартів, пов’язаних з розходженням статей, а саме повних людей. Неважко уявити собі мужика з величезним пивним пузом, який у спеку йде по вулиці без футболки, бентежачи оточуючих своїм безформним тілом з грудьми побільше, ніж у багатьох жінок. І незважаючи на таку непривабливість, ніхто нічого не скаже, адже це «нормально».

Варто повній дівчині надіти не безформний балахон, а щось більш-менш обтягуюче — і це вже «огидно», «навіщо вона взагалі це наділа, якщо вона така товста» і так далі. При цьому вона не викотила пузо назовні, не демонструє всім безформні груди, а просто носить одяг, що їй подобається.

До речі, з цього ж випливає ще один подвійний стандарт: «дозвіл на носіння одягу. Фітоняшка наділа топік і лосини, в яких буквально видно первинні статеві ознаки? «Краса! Немає нічого поганого в тому, щоб показати всі свої принади». Повна дівчина носить такі ж лосини і звичайну футболку? «Фу, гидота! Як це забути? Навіщо ти це наділа?»

6. Расове питання

Гостра тема на тлі нинішніх погромів по всьому світу. Якщо людина будь-якої іншої раси, крім білої, скаже: «Я пишаюся, що я належу до цієї раси, і мені подобається бути таким, це моя культурна ідентичність», — то він буде купатися в схвальних промовах, і ніхто нічого не скаже проти. Якщо ти скажеш: «Мені подобається бути білим і дотримуватися нашої культури», — то можеш бути звинувачена в нацизмі, шовінізмі і почути в свою адресу багато іншої єресі.

7. Релігійне питання

Поки ти належиш до якоїсь конфесії, тебе підтримують, і всі твої дії можуть бути розцінені як норма, навіть якщо вони суперечать постулатам священних книг. Але варто тобі відмовитися від вірування або перейти в іншу релігію, як ти тут будеш затаврований більшістю дияволом, ідолопоклонником і так далі. Доходить до того, що «добрі альтруїсти», які декларують мир у всьому світі, дізнавшись, що ти атеїст або прийняв іншу віру, починають сприймати тебе вже по-іншому, з негативним забарвленням. І вся доброта випаровується, а на заміну їй деколи приходять побажання якнайшвидшої кари з небес, що явно входить у конфронтацію з головними нормами практично будь-якої релігії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *