8 найпоширеніших захворювань літніх людей, які ти можеш запобігти в молодому віці

Багато хвороб, що виникають у зрілому віці, зароджуються ще в молодості з-за того, що люди погано стежать за своїм здоров’ям і не роблять спроб запобігти деяким недугам, які є в роду і передаються генетично. Ось кілька поширених хвороб літніх людей, які ти можеш попередити в молодому віці.

1. Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ)

Хронічна обструктивна хвороба легень утруднює дихання, викликає задишку, кашель і дискомфорт у грудях. За даними дослідження глобального тягаря хвороби, проведеного 2016 року, на яке посилається ВООЗ, у світі виявлено близько 251 мільйона випадків ХОЗЛ. Основною причиною її розвитку є тютюновий дим, а також забруднене повітря. Тому, якщо ти хочеш зменшити ризик виникнення ХОЗЛ, що складається з емфіземи і хронічного бронхіту, варто кинути курити, а також не знаходитися поряд з курячими людьми. Крім того, уникай занадто запиленої місцевості і вдихання хімічних парів.

Якщо у тебе вже є ХОЗЛ, то варто пройти лікування, зробити щеплення від грипу і пневмонії і вести активний спосіб життя, уникаючи описаних вище негативних факторів.

2. Хвороба Альцгеймера і деменція

У людей, що страждають на цю хворобу — налічується близько 44 мільйонів. Хвороба Альцгеймера викликає втрату пам’яті і ускладнює мислення, часом до такої міри, що це заважає повсякденній діяльності. Незважаючи на те, що суспільство вважає забудькуватість літніх людей ознакою старості, деменція не є нормою старіння і повинна лікуватися.

Основними факторами виникнення хвороби Альцгеймера, на жаль, є ті, які ти не можеш контролювати. Це вік, сімейна історія хвороби, генетика. Проте є способи зменшити ризик виникнення деменції. По-перше, потрібно вести активний спосіб життя, причому як фізично, так і розумово. По-друге, необхідно спати не менше семи годин на добу. По-третє, слід дотримуватися дієти. Варто зменшити вживання або виключити з раціону алкоголь, нікотин, трансжири, фастфуд, велику кількість солі та цукру, пересмажену їжу, штучні підсолоджувачі, напівфабрикати і перероблені продукти харчування.

3. Серцева недостатність

У Україні близько 70% смертей через серцеві хвороби. Серед людей старше 70 років цю недугу має кожен четвертий. Зазначимо, що ризик отримати серцеву недостатність для чоловіків у півтора рази вище, ніж для жінок. Крім того, чоловікам ставлять цей діагноз у більш ранньому, ніж жінкам, віком.

Серцева недостатність проявляється в тому, що серце не може достатньою мірою забезпечувати кров’ю і киснем всі органи тіла. Воно може збільшитися, нарощуючи масу, або просто швидше качати кров, щоб задовольняти потреби організму, що призводить до втоми, запаморочення, нудоти, дезорієнтації, втрати апетиту і інших неприємних речей.

Кращою профілактикою серцевої недостатності є проходження рекомендаціям лікарів-кардіологів для зниження ризику розвитку ішемічної хвороби серця і підвищеного кров’яного тиску. Вони полягають у зниженні зайвої ваги, кількості вживаної солі, виключення з раціону або мінімізації споживання алкоголю, міцної кави та чаю, відмову від куріння, веденні здорового способу життя з фізичними навантаженнями на свіжому повітрі і створення сприятливої психологічної атмосфери.

4. Хронічна хвороба нирок (ХХН)

Хронічна хвороба нирок характеризується багаторазовими позивами до сечовипускання вночі, нудотою, блювотою, втратою маси тіла, синцями, погіршенням загоєння ран, зниженням імунітету та іншими неприємними симптомами. Також у людей, що мають ХХН, підвищується ризик розвитку серцево-судинних захворювань і ниркової недостатності.

Щоб запобігти розвитку ХХН, варто зрозуміти, що викликає це захворювання. Як правило, це інші хвороби. Найбільш частими причинами ХХН є цукровий діабет і підвищений артеріальний тиск. Крім цього, хронічну хворобу нирок можуть викликати: закупорка сечовивідних шляхів, патології нирок, аутоімунні захворювання. Регулярно проходить обстеження сечостатевої системи для раннього виявлення проблем з нирками.

5. Діабет

Одна з найбільш серйозних хвороб, що стала, за даними ВООЗ, причиною смерті 1,6 мільйона чоловік в 2016 році. Кількість людей, що страждають діабетом, зі 108 мільйонів у 1980 році зросла до 422 мільйонів в 2014-му, і, за прогнозами, до 2025 року це число перевищить 500 мільйонів і продовжить рости. Діабет призводить до ускладнень, таких як захворювання нирок, серця, а також до сліпоти та інших серйозних хвороб. Ризик виникнення діабету підвищується після 45 років.

Знизити його можна з допомогою здорової дієти, відстеження споживання вуглеводів і калорій, регулярних фізичних вправ, що підтримують оптимальну вагу тіла, відмови від вживання тютюну та алкоголю.

6. Ішемічна хвороба серця

За статистикою, в Європі ішемічна хвороба серця та інсульт головного мозку складають 90 % від усіх захворювань серцево-судинної системи, що робить цю хворобу однією з найбільш часто зустрічаються. При ішемічній хворобі серця частково або повністю порушується кровопостачання міокарда. Зменшується надходження кисню до органів, що погіршує загальний стан організму. Це захворювання може викликати ускладнення, такі як стенокардія та інфаркт міокарда.

Зменшити ризик виникнення ішемічної хвороби можна, виключивши вживання насичених і трансжирів, а також великої кількості солі і цукру, повноцінним щоденним сном не менше семи годин на добу, контролем рівня стресу, регулярними кардіотренуваннями, відмовою від куріння. Також варто проконсультуватися з кардіологом про основні фактори ризику, включаючи високий рівень холестерину і підвищений кров’яний тиск.

7. Артрит

Артрит — це запалення суглобів, що викликає дискомфорт і біль. Пік захворюваності на ревматоїдний артрит припадає на вік від 35 до 50 років. За статистикою, артрит зустрічається серед приблизно одного відсотка населення, і ризик виникнення цієї хвороби у жінок вище, ніж у чоловіків, у два-три рази.

Щоб зменшити ризик виникнення артриту, ти можеш робити аеробні або силові вправи, а також вправи на розтяжку не менше п’яти разів на тиждень по 30 хвилин. Також рекомендується не перевищувати верхньої межі норми ваги для свого зростання, так як кожен кілограм зайвої ваги дає навантаження на коліна близько чотирьох кілограмів. Крім того, варто подбати про правильну поставу і хоьбу, а також уникати сильного навантаження на суглоби. Ну і, звичайно ж, позбавитися від шкідливих звичок.

8. Гіпертонія

Гіпертонія — це високий кров’яний тиск. За статистикою ВООЗ, гіпертоніками є 1,13 мільярда людей у світі. Гіпертонія значно підвищує ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи, головного мозку, нирок і інших систем. Небезпека гіпертонії полягає в тому, що людина може не помічати її багато років до того моменту, поки вона не завдасть серйозної шкоди здоров’ю.

Для запобігання розвитку гіпертонії і зниження високого кров’яного тиску слід підтримувати вагу в нормі, регулювати рівень стресу, обмежувати споживання солі та алкоголю, щодня давати навантаження на організм, включаючи поєднання аеробних навантажень середньої і високої інтенсивності, розтяжку і силові вправи. Крім того, варто регулярно перевіряти свій тиск з допомогою тонометра. При неодноразовому виявленні високого тиску слід звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *