8 проблем, з якими зазвичай стикаються тільки розумні люди

Є така відома фраза: менше знаєш, міцніше спиш. І незважаючи на те, що ми часто пишемо про саморозвиток, про те, як стати розумнішими і краще запам’ятовувати інформацію, бути занадто розумним — це не так райдужно, як описують багато коучів. Ось кілька вагомих причин, чому бути генієм не завжди добре.

1. Вони частіше самотні

Кілька років тому Брукінгський інститут, що спеціалізується на суспільних науках, муніципальному управлінні, зовнішній політиці і світовій економіці, провів дослідження, яке показало, що люди з високим IQ більш ніж в два рази частіше відбиваються від суспільства з-за незадоволеності життям, ніж їх менш інтелектуально розвинені товариші.

Люди, що мають високий інтелект та вміння його використовувати, рідше витрачають час на спілкування, так як зазвичай зайняті, на їх погляд, більш важливими речами. Однак і в цьому є свої плюси. Психологи припускають, що, так як розумні люди найчастіше менш залежні від соціуму, відсутність контакту з людьми у меншій мірі впливає на їх щастя.

2. Вони знають, що багато чого не знають

Є такий ефект Даннинга — Крюгера — це коли некомпетентні люди роблять помилкові висновки, приймають невдалі рішення і нездатні усвідомлювати свої помилки із-за низької кваліфікації, але мають завищені уявлення про свої здібності, тобто вважають себе самими досвідченими.

Якщо простіше, то дурна людина занадто дурний, щоб зрозуміти, наскільки він має неправильне уявлення про світ. Розумний же, навпаки, розуміє, що може в чомусь помилятися, чогось не знати, і часто його власні уявлення про свій інтелект набагато нижче, ніж є насправді. Може дійти навіть до синдрому самозванця, коли людина нездатна приписати свої досягнення власним якостям, здібностям і зусиллям — загалом, думає, що не заслуговує заохочення і що його успіхи лише вдалий збіг обставин.

3. Їх легше відволікти

Згідно з дослідженням, проведеним компанією Steelcase, більш інтелектуально розвинених людей легше відвернути від роботи, оскільки їм складніше ігнорувати відволікаючі фактори. Це ж підтвердив і інше дослідження, яке показало, що творчі люди менш успішно можуть ігнорувати відволікання. Тобто їм буде складніше влитися в галасливу офісне середовище, а якщо і вийде, то ефективність їх роботи буде нижче, ніж в окремому кабінеті або в домашній обстановці.

4. Вони обтяжені очікуваннями

Часто батьки вимагають від своїх розумних дітей буквально неможливого. Одне дослідження, проведене на 399 вундеркіндах з IQ вище 140 протягом десятиліть, показало, що багато хто з них набагато частіше боровся за те, щоб виправдати свої і чужі надії на їх життя.

Коли випробуваним було вже за 80, дослідники попросили їх оцінити своє життя. Багато з них розповіли, що, замість того щоб насолоджуватися своїми досягненнями, вони думали про те, що якимось чином не виправдали своїх очікувань в молодості.

5. Вони бояться виглядати нерозумно

З-за того, що на розумних дітей навішують безліч ярликів і чекають від них чогось «розумного», будь просте питання може викликати обурення на рівні «Ти ж такий геній — як ти можеш цього не знати?»

Як підсумок —страх, що з’являється в школі здатися дурним закріплюється, і люди з високим інтелектом вже в дорослому віці просто бояться задавати питання або дізнаватися щось нове. Загалом, вчиняти будь-які дії, які можуть показати їх «невігластво».

6. Вони перфекціоністи

Розумні люди частіше схильні до перфекціонізму і намагаються довести будь-яку справу до ідеалу. Це може проявлятися в будь-яких речах — від максимально якісно виконаної роботи до ідеальної чистоти в будинку. При цьому розумні люди розуміють, що ідеалу не буває, але якими способами, свідомо чи підсвідомо, прагнуть до нього.

Нерідко перфекціонізм призводить до постійної незавершеності справ, так як їх просто неможливо довести до кінця через наведені вище причини. Як підсумок — у людини накопичується багаж незакінчених завдань, який з кожною новою недосягнутою метою б’є по психіці і самооцінці і вганяє в стрес і навіть в депресію.

7. Їм нема про що говорити зі звичайними людьми

Розумним людям банально нудно вести бесіду про прості, повсякденні речі. Замість цього їм хочеться говорити на теми, які дають деяку їжу для роздумів як їм самим, так і оточуючим. І якщо коло спілкування таких людей інтелектуально їм не відповідає, то великий ризик того, що розумної людини порахують зарозумілим снобом, який хоче блиснути своїми знаннями і відчути свою перевагу.

Але насправді такі розмови для інтелектуала — норма. Для них роздуми про теорію струн або творчому генії Селіна можуть бути темою для small talk.

8. Вони відчувають дискомфорт від вищестоящих

Так повелося, що найчастіше керують не розумні, а хитрі і пробивні люди, які вміють підійматися вгору по кар’єрних сходах, не боячись іти по головах колег. Розумні ж люди, як правило, більш скромні і не хочуть псувати відносини з іншими. Як підсумок — вони виявляються в підпорядкуванні у менш інтелектуально розвинених особистостей, і часом настільки, що це можна порівняти з присягою на вірність шимпанзе.

В результаті у розумних людей нерідко відсутнє підпорядкування авторитету, субординація і інші властиві більш податливим і менш інтелектуально розвиненим. Простіше кажучи, люди з високим інтелектом постійно відчувають неприязнь до дурних наказів згори і розуміють, що могли б зробити краще, але в силу своїх якостей не можуть вплинути на ситуацію. Але звичайно, це зовсім не означає, що вони не можуть займати керівні посади.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *