7 ознак того, що ти є жертвою цькування

Одна з наймерзенніших речей, які винайшло людство — це цькування, або, як воно називається в західних країнах, буллінг. В нашій країні це питання до цих пір не вивчене належним чином (а часто і зовсім ігнорується), тоді як на Заході і в деяких азіатських країнах щосили б’ють тривогу з цього приводу. І справа не стільки в соціальному відчуженні жертв цькування, скільки в загрозі їх життя, адже деякі, так і не оговтавшись від принижень в школі, зводять рахунки з життям.

Людина спочатку може навіть не помічати того факту, що він є жертвою цькування або ось-ось нею стане. Тому ми склали список часто зустрічаються ознак, які покажуть, що оточуючі люди відчувають до тебе далеко не самі позитивні емоції.

1. Виключення з колективу

Скрізь, де збирається кілька людей, формуються більш-менш стійкі групи, розділені за інтересами, соціальним статусом та інших факторів. І може так статися, що ти опинишся поза групою, члени якої будуть відчувати до тебе негативні почуття. Найчастіше це відбувається із-за одного підбурювача, який, маніпулюючи свідомістю натовпу, смикає за ниточки і змушує інших упереджено ставитися до тебе, навіть якщо до цього вони не відчували до тебе негативних емоцій.

Таким чином організатор цькування навмисно змушує тебе відчувати себе соціально і фізично ізольованим від групи, що надає особливо сильний вплив на екстравертів. При посиленні тиску маніпулятор може навіть виступати в ролі доброго товариша, який дбайливо порекомендує покинути орбіту даної групи, щоб уникнути негативних емоцій. На ділі він переслідує одну мету — максимально швидко і принизливо виключити тебе з його оточення.

2. Схильність систематичним образам

І мова не про відкриті образи, а про більш тонкі. Часто жертви цькування стикаються з вкрай образливими фразами, які замасковані жартом. Для більшої частини людей в колективі цей жарт може бути дійсно смішний, але для жертви вона неприємна. Це добре розуміє організатор цькування і б’є в саме хворе місце. І якщо такі жарти повторюються систематично і зачіпають певну тему, яка для жертви є тригером негативних емоцій, то в наявності усвідомлений буллінг.

3. Придушення волі

Цей пункт стосується швидше за тих людей, які мають більш високий статус, ніж рівних. Придушення волі проявляється в систематичному приниженні як перед суспільством, так і віч-на-віч. Найчастіше жертві цькування призначаються «особливі» умови існування, включаючи надмірно строгий регламент поведінки, марну звітність та інші параметри, що пригнічують свободу волі. І це стосується не тільки педагогів і начальства на роботі, але і навіть власних батьків жертви, які, давлячи авторитетом, несвідомо (а іноді й цілком цілеспрямовано) труять своїх дітей.

4. Поширення пліток

Організатор буллінга використовує відомі факти про жертви і створює з них нову історію, яка здається реальною, адже частина інформації знайома оточуючим. Таким чином невинне фото зі смішною позою з вписки перетворюється на наслідки нібито сексуальної наруги, «несподіване» підвищення дівчини — у відомий спосіб отримання благ і так далі.

Все це призводить до досить сумних наслідків, аж до зведення рахунків з життям, так як маховик пліток розкручується самостійно (особливо у великих колективах) і швидко обростає все новими неприємними для жертви подробицями, які просто не дають шансу повернутися до колишньої соціального життя.

5. Страх перед окремо взятою групою

Один з найяскравіших показників цькування — страх перед суспільством. Якщо ти, йдучи в школу, університет або на роботу, відчуваєш негативні емоції, які пов’язані зі страхом психологічного чи фізичного насильства, незручності, сорому, і кожен день проводиш як на голках, чекаючи неприємної мови або будь-якої дії, то це вірна ознака буллінга.

Нормально відчувати негатив до певних моментів (наприклад, понаднормової роботи, складних завдань по навчанню, шкідливого вчителя, який валить студентів), але тільки не страх колективу.

6. Постановка будь-яких дій під сумнів

Нерідко жертви цькування стикаються з регулярним несхваленням їх дій, аж до найдрібніших деталей. Організатор цькування намагається всіляко показати нікчемність жертви — те, що вона незначна і не зможе вижити без підтримки ззовні. Це часто проявляється у навчанні та на роботі, де вищі за рангом люди метою придушити або зжити людини влаштовують йому щоденну перевірку навичок.

Колеги приходять на роботу в шортах і футболках, і ніхто їм слова не каже, а тебе лають як школяра за пом’яту краватку? Ти написав цікаву курсову, але отримав незадовільно, хоча твій однокурсник, завантаживши реферат з інтернету, вийшов з захисту з четвіркою? Все це або упереджене ставлення, або цькування.

7. Використання в ролі цапа-відбувайла

Травитель всіляко намагатиметься виставити жертву винуватою і зробити так, щоб усі навколо повірили, що саме вона є причиною негативного ставлення. Будь-яка дія буде списано організатором цькування на жертву, і йому повірять з-за більш високого авторитету, положення в суспільстві, фінансового благополуччя і інших переваг перед жертвою.

Цькування може викликати занепокоєння, депресії, перепади настрою і навіть напади паніки. Також цькування і супутнє їй порушення психологічної рівноваги можуть призводити до підвищення артеріального тиску, прискорене серцебиття, проблем зі сном і до втрати апетиту. А в особливо запущених випадках вона призводить до серцевих нападів і інсультів. Тому, якщо ти відчуваєш, що відбиваєш буллінг, варто переоцінити свої пріоритети (в першу чергу — навколишню тебе обстановку) і виключити з кола спілкування того, хто є ініціатором цієї мерзенного дії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *