8 способів краще запам’ятовувати інформацію

У сучасному світі відсутність постійного навчання веде до втрати конкурентної переваги. Навіть той, хто знає трохи більше, ніж інші, має більш високу ймовірність успіху в тому чи іншому починанні. Але не всі люди — генії, і більшості досить складно запам’ятовувати нове, особливо з роками. Щоб допомогти тобі в цьому, ми склали список порад, як запам’ятати інформацію і розвинути хорошу пам’ять.

1. Цікався тим, що вивчаєш

Так, не завжди те, що доводиться вчити, захоплює як якісний художній роман. Але якщо ти дійсно хочеш запам’ятати інформацію, тобі потрібно знайти що завгодно в ній, що зачепить твій розум і змусить заглиблюватися в тему за власним бажанням, а якщо точніше, то задовольняючи цікавість. Навіть сама сумна дисципліна при правильному підході може бути вивчена як захоплюючий роман, варто тільки знайти потрібну інтерпретацію.

Як приклад — «Фейнмановські лекції з фізики», складені Річардом Фейнманом, Робертом Лейтоном і Меттью Сендзом. Цей курс лекцій перетворює, здавалося б, нудінші аспекти фізики в захоплюючу подорож по навколишньому нас мікро – і макросвіту. А проста мова в стилі научпопа робить лекції зрозумілими навіть стовідсотковому гуманітарію. І подібні інтерпретації можна знайти в будь-якому предметі, варто тільки пошукати.

2. Використовуй асоціативне мислення

Цей метод називається мнемонікою — утворенням асоціацій, в яких абстрактні об’єкти та факти замінюються на поняття і уявлення, які мають візуальну, аудіальну або кінестетичну подання в пам’яті людини.

Візьмемо в якості прикладу знайомство з новими людьми. Перед тобою три хлопця, імена яких потрібно запам’ятати і ні в якому разі не переплутати. Якщо довго з ними спілкуватися, то імена запам’ятаються самі собою, але для швидкого запам’ятовування потрібно застосовувати асоціативне мислення. Приміром, у Васі дуже великі вуха. Очевидно, що можна прив’язати «якір» до цих вух, і кожен раз, бачачи їх, ти будеш відразу ж згадувати ім’я людини. Головне, не поділися з власником вух своєю асоціацією. Таким же чином будується асоціація з іншими людьми.

Те ж саме стосується і складної інформації. Наш мозок влаштований так, що нові нейронні зв’язки формуються краще на основі старих даних. Тобто коли ти знаєш, що машини бувають на рідкому паливі або електричні, набагато простіше запам’ятати, що існує наявність поділу на бензинові та дизельні двигуни, а також на повністю електричні і гібриди. Знаючи про простий поділ на види, мозок зможе за це зачепитися при формуванні нової нейронної зв’язку, яка закріпить розуміння підвидів.

До речі, цей спосіб допомагає не тільки запам’ятовувати нову інформацію, але й завжди пам’ятати, де ти залишив ту чи іншу річ. Приміром, як запам’ятати, де ти залишив ключі, які постійно втрачаєш? Все просто: наступного разу, коли покладеш їх куди-небудь, зроби паузу на кілька секунд і вибери орієнтир. Поруч лежить яскравий червоний шарф? Все ясно — тепер ти, бачачи шарф, будеш відразу будувати асоціацію з ключами.

3. Розкладай інформацію на більш прості складові

Цей спосіб визнаний вченими і педагогами ще в середині XX століття. Суть його в тому, що замість того, щоб запам’ятовувати все цілісним «пакетом» даних, краще візуально розбити інформацію на кілька частин в своїй голові, складаючи своєрідне «дерево пам’яті». Лад великі «гілки», які будуть поділятися на дрібніші, а далі — на «листя», де буде знаходитися елементарна інформація.

Елементарний приклад — запам’ятовування складного числа. Ось тобі число: 582 852 665. Складно запам’ятати, чи не правда? Але варто розділити його на 582, 852 і 665 — і запам’ятати стає набагато простіше. Це допомагає не тільки в математиці, але і в побутових ситуаціях (наприклад, для запам’ятовування номера телефону, карти, адреси і тому подібних речей).

4. Займайся фізичними навантаженнями

В 2013 році в авторитетному журналі PubMed було опубліковано дослідження, яке показало, що фізичні вправи покращують запам’ятовування інформації як у молодих, так і у літніх людей. У дослідженні випробовувані займалися простим 15-хвилинним тренуванням, а потім запам’ятовували нові дані. Після тренування в учасників фіксувалося поліпшення пам’яті і когнітивної обробки інформації.

Саме тому навіть проста зарядка перед тим, як ти почнеш вивчати щось нове і складне, допоможе тобі підготувати пам’ять і зробити навчання більш ефективним.

5. Додай більше практики

Щоб краще запам’ятовувати інформацію, намагайся моделювати ситуації в своїй голові, які допоможуть тобі відточити дані «на практиці». Аргументуй, критикуй, застосовуй отриману інформацію в уявних ситуаціях. Дана зарядка для розуму допоможе мозку сформувати нові нейронні зв’язки. Справа в тому, що таким чином ти як би обманюєш розум, займаючись практикою без практики. А чим більше вправ, тим товщі стають нейронні зв’язки, які відповідають за даний кластер інформації.

Ефективним способом є і навчання кого-небудь, навіть якщо це внутрішній діалог, де ти будеш сам собі розжовувати складну інформацію. Процес перекладу інформації в твої власні слова допоможе мозку краще зрозуміти її, зробить складне простим.

6. Уникай багатозадачності

В журналі «Експериментальна психологія» було опубліковано дослідження, яке передбачає погіршення ефективності запам’ятовування інформації при багатозадачності, особливо при вивченні складних або невідомих даних. Справа в тому, що виконання відразу декількох дій вимагає додаткового часу для перемикання механізмів мислення кожен раз, коли людина переводить увагу з однієї задачі на іншу.

Найпростіший приклад — перемикання між виконанням завдання з предмета, який потрібно здати вже завтра, і смартфоном з «Інстаграмом». Так як більша частина уваги буде зосереджена на менш складної задачі (мозок влаштований так, що йде по шляху найменшого опору), розум просто зосередитися на відпочинку, і ефективність запам’ятовування може впасти практично до нуля.

Тому, вивчаючи нову інформацію, скороти до мінімуму зовнішні подразники і зосередься тільки на одній дії.

7. Вивчай нову інформацію у другій половині дня

З дитинства нам твердили, що вчитися потрібно з ранку, адже це найкращий час для ефективного запам’ятовування інформації. Але дослідження, проведене в 2008 році, показує, що люди краще запам’ятовують інформацію саме вдень, а не вранці. І хоча для довгострокової пам’яті не важливі час доби або хронотип людини, тим не менш кращі показники випробовувані показували у другій половині дня.

8. Забезпеч своєму мозку якісний сон

Під час сну мозок, як і все тіло, відновлюється. Згідно з дослідженням 2005 року, проведеного медичним центром «Бет-Ісраель Дьяконесс», якісний сон викликає позитивні зміни в мозку, які допомагають поліпшити пам’ять.

Більш того, дослідження, опубліковане в журналі Nature, показує, що сон після навчання має вирішальне значення для подальшої консолідації пам’яті. І хоча питання про те, наскільки сон важливий для початкового формування нових спогадів, залишається відкритим, необхідність якісного відпочинку доведена.

Відсутність сну або ж його мала кількість може призвести до порушення роботи гіпокампу, а також префронтальної області мозку. Все це істотно підриває нервову і поведінкову здатність запам’ятовувати інформацію. Так що привнеси в свій розпорядок здоровий 7-9-годинний сон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *