8 способів не дозволити оточуючим маніпулювати тобою

Буває, що людина роками піддається маніпуляціям, навіть не помічаючи цього, — настільки майстерними можуть бути прийоми маніпулятора. Однак будь-які подібні дії йдуть на шкоду нам і нашим інтересам. Тому так важливо вміти розпізнавати маніпуляції і протистояти їм.

Не давай обіцянок, якщо не впевнений, що зможеш їх виконати

Візьми собі за правило нікому не обіцяти чого-небудь, поки не будеш впевнений в тому, що стовідсотково зможеш виконати обіцяне. А якщо вже ти встиг дати обіцянку — будь добрий його виконати.

Ми часто даємо необдумані обіцянки під тиском обставин або маніпулятора. Часто нам буває набагато зручніше погодитися, ніж придумувати відмазки, засмучувати людину або ухилятися від відповіді. Повір, щоб не притягти до себе купу проблем і почуття провини на додачу, за допомогою якого тобою можна буде маніпулювати, краще відразу дати чесну відповідь або сказати, що ти не можеш обіцяти напевно. А взагалі, завжди думай двічі, перед тим як погоджуватися брати на себе зайві зобов’язання.

Намагайся не гостро реагувати на критику у свою адресу

Нерідко, коли на тебе сердяться, кричать або ображаються, попутно висловлюючи критику в твою адресу, хочеться показати, що насправді ти зовсім не такий, яким тебе тільки що назвали. Ось вона — ще один різновид маніпуляцій. Причому досить-таки дієва, особливо у випадку, якщо людина реагує на критику (неважливо, обґрунтовану чи ні) гостро.

Вчися сприймати критику спокійно і не вір людям на слово. Коли ти чуєш на свою адресу їдкі вислови або звинувачення, насамперед проаналізуй свою поведінку і постарайся зрозуміти, чи справді справи йдуть саме так.

Не наполягай на допомозі

Ініціатива буває карається, так як, діючи виключно з благих намірів, ми часто робимо тільки гірше. Якщо ти запропонував допомогу, а тобі відмовили, не наполягай на її наданні. Цілком імовірно, що при неприємному кінець ти опинишся винуватим. Ми не завжди ясно розуміємо мотиви дій інших людей, так що, перш ніж щось робити, упевнитися, що людина точно не проти твоєї участі у ситуації.

Ще один важливий пункт: ніколи не проси за когось. Це може здатися самовпевненим, але щоб уникнути зайвих проблем, виникнення яких ти навіть не припускаєш, краще керуватися принципом «тобі треба — ти й роби». Якщо вже ти дійсно не можеш залишитися осторонь, постарайся прорахувати наперед всі можливі ризики у випадку, якщо щось піде не так.

Не порівнюй себе

Це стосується як порівнянь з іншими людьми, так і зіставлення з твоїм поведінкою в минулому. Одна з найпопулярніших фраз у маніпуляторів — «ти не був таким раніше». Якщо раптом тобі доведеться почути її, просто не реагуй. Швидше за все, твоя поведінка в минулому влаштовувало людини, а зараз, коли ти відмовляєшся вести себе так само, він починає тиснути на тебе за допомогою цієї фрази. Найчастіше вона говориться в докір і підкреслює, що твої нинішні зміни йдуть далеко не в позитивну сторону.

Втім, і з іншими порівнювати себе теж не варто. «Ось Андрій — молодець, подарував своїй дружині машину, хоч і не заробляє золоті гори, а ти…». А ти не Андрій — і цим все сказано.

Завжди перепровіряй інформацію

Це дуже корисна звичка, яка захищає тебе від зайвих проблем, поширення пліток і маніпуляцій оточуючих людей. Суть в тому, що ти не повинен гостро реагувати на інформацію, в достовірності якої ти не впевнений. Спілкуючись з іншими людьми, завжди намагайся уточнити, звідки у них ці відомості. Може виявитися, що новина, почута тобою, — чергова плітка. Не будь жертвою чиєїсь інформаційної війни.

Аналізуй слова оточуючих про борг і зобов’язання

Найпростіше сказати людині, що він просто зобов’язаний що-небудь зробити. У такому випадку ймовірність того, що задумане маніпулятором збудеться, вкрай велика. Так що навчися аналізувати фрази оточуючих тебе людей, у яких є слова «треба», «повинен» і «зобов’язаний». Швидше за все, нічого ти не повинен. Просто вираз «ти повинен знайти роботу краще» звучить куди переконливіше, ніж «мені потрібно, щоб ти заробляв більше грошей». Умій вчасно розпізнати такі маніпуляції і в разі необхідності — дати свою впевнену відмову.

Питай дозволу

Цей простий прояв ввічливості може вберегти тебе від багатьох проблем. Складно зіграти на почутті провини людини, який зробив що-небудь, попередньо запитавши дозволу. Тільки питай з внутрішньою впевненістю, а то будеш виглядати як невпевнений в собі чудовисько. Взагалі, впевнено, з посмішкою і ввічливістю перемагаються багато маніпулятори.

Не критикуй і не засуджуй

Принаймні, намагайся не робити цього. Так, іноді стриматися буває вкрай складно, тільки пам’ятай про те, що критика в принципі не потрібна ні тобі, ні оточуючим тебе людям. Коли тебе будуть засуджувати, просто вислухай людини, не нападаючи на нього відповідь. Просто запитай: «І що?» «І як ти пропонуєш виправити ситуацію?», «Чому ти вважаєш, що твоя оцінка єдино вірна?» А краще просто навчися не вестися на такі провокації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *