9 наукових міфів, в які всі повірили — і зовсім даремно

Іноді докази звучать так переконливо, що ми волею-неволею віримо у всяку нісенітницю – принаймні, потім виявляється, що все це – вигадки. 9 фактів, в які не треба було вірити.

Ще відносно недавно вважалося, що поганий характер людини — це наслідок надлишку жовчі в організмі, а генетика є лженаукою. Але науковий процес не стоїть на місці. Завдяки йому ми не занурюємося в безпідставні домисли, мало віримо прикметам і міфам. За допомогою доказів і фактів наука проливає світло на помилки, в тому числі і на найпоширеніші, які раніше здавалися нам справжнісінькою правдою.

1. Мозок людини працює тільки на 10 %

Цьому міфу вже багато років, і нечистоплотні «гуру» навіть пропонували спеціальні тренінги для підвищення ефективності роботи мозку. Одним з людей, якому приписують народження цього міфу, був Альберт Ейнштейн. Але факт в тому, що людський мозок працює по максимуму, що підтверджується даними, отриманими при скануванні мозку шляхом МРТ.

2. Бики не люблять червоний колір

Ця помилка з’явилася через те, що Тореадори під час кориди дражнять бика червоною накидкою, яку тримають в руках. Але це не більше ніж помилка. Насправді бики зовсім не розрізняють кольору і реагують на рух, поступово розлючуючись через помилкового відчуття, ніби йому загрожує небезпека. До речі, якщо дражнити Бика білою тканиною, то його можна розлютити швидше, так як для тварини вона більш помітна, ніж червона.

3. “Зефірний” тест виявляє майбутніх успішних людей

Нещодавно були спростовані результати відомого “зефірного тесту”. Його суть в тому, що перед дитиною кладуть зефір і пропонують два варіанти: він може з’їсти його зараз або почекати 15 хвилин і отримати в два рази більше зефіру. Нібито діти, які погодилися почекати, в майбутньому домагалися великих успіхів. Вчений Тайлер Уоттс вирішив перевірити ще раз результати експерименту, взяв 900 дітей з різних соціальних груп і прийшов до висновку, що здатність відкладати задоволення швидше корелює з добробутом сім’ї. Чим воно вище, тим охочіше діти погоджувалися почекати.

4. Собаки походять від вовків

Довго вважалося, що предки собак — це одомашнені вовки, але останні генетичні дослідження говорять про те, що це не так. Генетично собаки ближче один до одного, ніж до вовків. Вовки та собаки мали різних предків, але гілки розвивалися паралельно. Частинки вовчого геному, виявленого в ДНК собаки, з’явилися після приручення. Це і заплутало вчених, не дозволивши їм відразу визначити ступінь спорідненості вовка і собаки.

5. Вік сонечка визначається за плямами на спині

Коли в дитинстві сонечко сідало вам на руку, ви приймалися вважати чорні плями у неї на крильцях, намагаючись визначити її вік? Виявляється, кількість цяточок може розповісти лише про вид комахи, але ніяк не про його вік. Сім’я сонечок налічує безліч видів, в залежності від яких буде змінюватися кількість цяток. Найпоширеніші комахи-це сонечка, у яких з 2, 7, 12, 13, 14 і 17 точок на надкриллях.

6. Земля поступово розширюється

На початку і середині минулого століття в науковому світі з’явилася теорія розширення планети. Одним з головних аргументів служило те, що всі континенти планети за своїми контурами можуть зібратися назад в кулю вдвічі меншого діаметру. Теорія була визнана неспроможною після появи надточних геодезичних приладів. Згідно з їхніми вимірами, Земля змінює свій радіус всього лише на 0,2 мм на рік.

7. Теорію еволюції придумав Дарвін

Навіть це не зовсім вірно. Чарлз Дарвін тільки допрацював її, додавши поняття природного відбору, яке полягає в тому, що варіації, які корисні суті в життєвих умовах, повинні зберігатися (наприклад захисне забарвлення у комах). Саме так вважав Дарвін. При цьому він не говорив про те, що»виживає найсильніший”. Автором же теорії еволюції вважається французький вчений-натураліст Жан Батіст Ламарк, який першим запропонував цілісну теорію еволюції живого світу.

8. Акули не хворіють на рак

Цей міф з’явився в 70-х роках минулого століття, коли американські вчені побачили, що хрящова тканина пригнічує ріст кровоносних судин. Так на ринку з’явилися відомі таблетки з акулячих хрящів, нібито перешкоджають зростанню онкологічних пухлин. Але факт в тому, що акули хворіють на рак — незважаючи на те, що їх тіло майже цілком складається з хрящів. У 2004 році лабораторні випробування показали неефективність препаратів з акулячих хрящів проти раку.

9. Стенфордський тюремний експеримент

У 1971 році американський психолог Філіп Зімбардо провів відомий Стенфордський тюремний експеримент. Його суть полягала в інсценуванні життя у в’язниці, де добровольці грали ролі охоронців і ув’язнених. В результаті дослідження Зімбардо прийшов до висновку, що отримавші владу люди надмірно жорстоко домінують над залежними, навіть якщо від них це не потрібно.

У червні 2018 року американський письменник Бен Блум опублікував матеріал, в якому викриває експеримент, кажучи про те, що дослідження було не більше ніж інсценуванням з прописаними ролями деяких учасників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *