Адам Сміт

Адам Сміт

Адам Сміт – шотландський економіст і філософ-етик, один з родоначальників економічної теорії як науки, її засновник традиційної школи.

Біографія Адама Сміта насичена різними відкриттями і цікавими фактами з особистого життя.

Пропонуємо вашій увазі коротку біографію Адама Сміта.

Біографія Адама Сміта

Адам Сміт, імовірно, з’явився на світ 5 (16) червня 1723 р. в шотландській столиці – Единбурзі. Він ріс і виховувався в освіченій родині.

Його батько, Адам Сміт, пішов з життя через кілька тижнів після народження сина. Він працював юристом та митним чиновником. Мати майбутнього вченого, Маргарет Дуглас, була дочкою заможного землевласника.

Дитинство і юність

Коли Адаму ледве виповнилося 4 роки його викрали цигани. Однак завдяки зусиллям дядька і знайомим сім’ї, дитину вдалося знайти та повернути матері.

З дитинства у Сміта був доступ до багатьох книг, з яких він черпав різні знання. Досягнувши 14-річного віку він успішно склав екзамени в Університет Глазго.

Потім Адам став студентом оксфордського Балліол-коледжу, провчившись у ньому 6 років. У цей період біографії він постійно хворів, приділяючи весь вільний час читання книг.

У 1746 р. хлопець відправився в Керколді, де близько 2-х років займався самоосвітою.

Ідеї і відкриття Адама Сміта

Коли Сміту виповнилося 25 років він почав читати лекції в Единбурзькому університеті по праву, англійської літератури, соціології та економіці. Саме в цей час біографії він всерйоз захопився проблемами економіки.

Через кілька років Адам представив громадськості свої ідеї щодо економічного лібералізму. Незабаром він зустрівся з Девідом Юмом, який мав схожі погляди не тільки на економіку, а також на політику, релігію і філософію.

В 1751 р. Адам Сміт отримав призначення професора логіки в Університеті Глазго, а пізніше був обраний деканом факультету.

У 1759 р. Сміт видав книгу «Теорія моральних почуттів». У ній він критикував церковні підвалини, а також закликав до етичного рівності людей.

Після цього вчений представив роботу «Дослідження про природу і причини багатства народів». Тут автор ділився своїми ідеями щодо ролі поділу праці і критикував меркантилізм.

У книзі Адам Сміт обгрунтував так званий принцип невтручання – економічну доктрину, згідно якої державне втручання в економіку повинно бути мінімальним.

Завдяки своїм ідеям Сміт придбав величезну популярність не тільки у себе на батьківщині, але й далеко за її межами.

Пізніше філософ відправився в подорож по Європі. Відвідуючи Женеви він зустрівся з Вольтером в його маєтку. У Франції йому вдалося познайомитися з поглядами фізіократів.

Після повернення додому, Адама Сміта обрали членом Лондонського королівського товариства. У період біографії 1767-1773 роках він вів самітницький спосіб життя, займаючись виключно письменницькою діяльністю.

Скульптура Адама Сміта

Всесвітню популярність принесла Сміту його книга «Багатства народів», опублікована в 1776 р. Крім усього іншого, письменник у всіх подробицях пояснював, як могла б діяти економіка в умовах повної економічної свободи.

Також у праці йшлося про позитивні сторони індивідуального егоїзму. Підкреслювалася важливість розподілу праці і обсягу ринку для зростання продуктивності праці.

Все це дозволило подивитись на економіку як на науку, що базується на доктрині вільного підприємництва.

У своїх роботах Сміт логічним шляхом обґрунтував роботу вільного ринку на основі внутрішньоекономічних механізмів, а не шляхом зовнішньополітичного впливу. Такий підхід і сьогодні вважається основою економічної освіти.

Мабуть, найбільш популярний афоризм Адама Сміта, «невидима рука». Суть даної фрази полягає у тому, що власна вигода досяжна тільки шляхом задоволень чиїх-небудь потреб.

В результаті, «невидима рука» спонукає виробників до реалізації інтересів інших людей, а, отже, і благополуччя всього суспільства.

Особисте життя

Згідно з деякими джерелами Адам Сміт трохи було двічі не одружився, однак з якихось причин він так і залишився холостяком.

Вчений жив з матір’ю і незаміжньої двоюрідною сестрою. У вільний час він любив відвідувати театри. Крім цього йому подобався фольклор у будь-якому його прояві.

Будучи на піку популярності і маючи солідний оклад, Сміт вів скромний спосіб життя. Він займався благодійністю і поповнював особисту бібліотеку.

У себе на батьківщині Адам Сміт мав власний клуб. Як правило, по неділях він влаштовував дружні застілля. Цікавий факт, що одного разу він гостював у княгині Катерини Дашкової.

Сміт мав звичайні вбрання, а також часто брав з собою палицю. Іноді чоловік починав розмовляти з самим собою, не звертаючи уваги на оточуючих людей.

Смерть

В останні роки життя Адам мучився від хвороби кишечника, яка і стала головною причиною його смерті.

Адам Сміт помер в Единбурзі 17 липня 1790 року у віці 67 років.

Якщо вам сподобалася біографія Адама Сміта – поділіться нею з друзями. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей або цікаві історії з їхнього життя, – підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *