Омар Хайямі

Омар Хайямі

Омар Хайям Нішапурі – перський філософ, математик, астроном і поет. Автор циклу філософських рубаї. Хайям вплинув на розвиток алгебри побудовою класифікації кубічних рівнянь та їх рішенням за допомогою конічних перерізів. Відомий створенням самого точного з нині використовуються календарів.

Біографія Омара Хайяма рясніє багатьма цікавими фактами з його наукової, релігійної та особистої життя.

Отже, перед вами коротка біографія Омара Хайяма.

Біографія Омара Хайяма

Омар Хайям народився 18 травня 1048 р. в іранському місті Нішапур. Він ріс і виховувався в родині наметників.

Крім Омара у його батьків народилася дочка Аїша.

Дитинство і юність

З ранніх років Омар Хайям відрізнявся допитливістю і тягою до знань.

Вже в 8-річному віці хлопчик глибоко вивчав такі науки, як математика, філософія, астрономія. В цей час біографії він повністю прочитав священну книгу мусульман – Коран.

Незабаром, Омар став одним з наймудріших людей в місті, а потім і в країні. Він володів прекрасними ораторськими здібностями, а також відмінно знав мусульманські закони і принципи.

Омар Хайям прославився і як знавець Корану, внаслідок чого до нього зверталися за допомогою в трактуванні деяких священних приписів.

Коли філософу було 16 років у його біографії сталася перша серйозна трагедія. У розпал епідемії померли обидва його батьків.

Після цього Хайям вирішує відправиться в Самарканд, з великим бажанням продовжити своє навчання різних наук. Він продає будинок і майстерню батька, після чого відправляється в шлях.

Незабаром на Омара Хайяма звертає увагу султана Мелік-шаха 1, при дворі якого мудрець почав проводити свої дослідження і займатися письменницькою діяльністю.

Наукова діяльність

Омар Хайям був всебічно розвиненою людиною і одним з найбільш талановитих учених свого часу. Він вивчав найрізноманітніші науки і сфери діяльності.

Мудрець зміг провести ряд скрупульозних астрономічних обчислень, на основі яких йому вдалося розробити найточніший у світі календар. Сьогодні цей календар використовується в Ірані.

Геометрична теорія кубічних рівнянь Омара Хайамі

Омара серйозно цікавила математика. У результаті його інтерес вилився в аналіз теорії Евкліда, а також створення унікальної системи обчислення квадратних і кубічних рівнянь.

Хайям майстерно доводив теореми, виробляв глибокі обчислення і створював класифікацію рівнянь. Його книги з алгебри і геометрії досі не втрачають своєї актуальності в науковому світі.

Книги

Сьогодні біографи Омара Хайяма не можуть визначити точну кількість наукових праць і літературних збірок, що належать перу геніального іранця.

Це пояснюється тим, що протягом довгих століть після смерті Омара багато вислови і чотиривірші приписувалися саме цьому поетові уникнути покарань для справжніх авторів.

В результаті перська фольклор ставав творчістю Хайяма. Саме з цієї причини авторство поета нерідко ставиться під сумнів.

Сьогодні літературознавцям вдалося точно встановити, що за роки своєї біографії Омар Хайям написав не менше 300 творів у віршованій формі.

Сьогодні ім’я стародавнього поета найбільше асоціюється з його глибокими чотиривіршами – «рубаї». Вони корінним чином виділяються на тлі решти творчості того часу, в якому жив Хайям.

Ключовою відмінністю написання рубаї є наявність авторського «Я» – простого персонажа, не вчинила нічого героїчного, але розмірковує про сенс життя, моральних нормах, людях, вчинках та інших речах.

Цікавий факт, що до появи Хайяма всі твори писалися тільки про правителів і героїв, а не про простих людей.

Омар використовував простий мова та наочні приклади, які були зрозумілі кожній людині. При цьому, всі його твори були наповнені найглибшої мораллю, яку вдавалося вловити будь-якому читачеві.

Маючи математичний склад розуму, у своїх віршах Хайям вдається до послідовності і логіці. У них немає нічого зайвого, а навпаки, кожне слово максимально виражає думку і задум автора.

Погляди Омара Хайяма

Омар серйозно захоплювався теологією, сміливо висловлюючи свої нестандартні ідеї. Він звеличував цінність простого людини, поряд з його природними бажаннями і потребами.

Варто зауважити, що Хайям чітко поділяв віру в Бога від релігійних устоїв. Він стверджував, що Бог у кожної людини в душі, і що він його ніколи не покине.

Омара Хайяма ненавиділи багато мусульманські священнослужителі. Це пояснювалося тим, що вчений, який чудово знав Коран, нерідко трактував його постулати так як вважав правильним, а не так як це було прийнято в суспільстві.

Поет багато писав про любов. Зокрема, він захоплювався жінкою, відгукуючись про неї тільки в позитивному ключі.

Хайям закликав чоловіків любити слабка стать і робити все можливе, щоб зробити його щасливим. Він говорив, що для чоловіка улюблена жінка – це найвища нагорода.

Чимало творів Омара присвячені дружбі, яку він вважав подарунком від Всевишнього. Поет закликав людей не зраджувати друзів і дорожити з спілкуванням.

Сам письменник зізнавався, що віддасть перевагу бути один, «ніж з ким попало».

Омар Хайям сміливо викривав несправедливість світу і підкреслював сліпоту людей до засадничих цінностей в житті. Він намагався пояснити людині, що щастя не залежить від чогось матеріального чи високого положення в суспільстві.

У своїх міркуваннях Хайям приходив до висновку, що людина повинна дорожити кожним прожитим миттю і вміти знаходити позитивні моменти навіть в найскладніших ситуаціях.

Особисте життя

Хоча Омар Хайям всіляко звеличував любов і жінок, сам він так і не відчув радості подружнього життя. Він не міг собі дозволити завести сім’ю, оскільки постійно працював під загрозою гонінь.

Можливо саме тому вільнодумець все життя прожив один.

Старість і смерть

Всі твори Омара Хайяма, що дійшли до наших днів, є лише малою часткою його повноцінних досліджень. Своїми поглядами і спостереженнями він міг ділитися з людьми тільки в усній формі.

Пам’ятник Омару Хайямові

Справа в тому, що в той непростий час наука представляла небезпеку для релігійних інститутів, унаслідок чого піддавалася критиці і навіть переслідувань.

Будь-яке вільнодумство і відхід від усталених традицій могли привести людину до смерті.

Омар Хайям прожив довге і насичене життя. Довгі десятиліття він працював під заступництвом глави держави. Однак з його смертю філософ зазнав гонінь за свої думки.

Останні дні біографії Хайяма пройшли в нужді. Від нього відвернулися близькі люди, внаслідок чого він фактично став відлюдником.

Згідно з переказами, вчений пішов з життя спокійно, розважливо, ніби за розкладом, абсолютно беручи відбувається. Омар Хайям помер 4 грудня 1131 року у віці 83 років.

Напередодні смерті він зробив обмивання, після чого помолившись Богу помер.

Якщо вам сподобалася коротка біографія Омара Хайяма – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, або цікаві історії з їхнього життя, – підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *