Плутарх

Плутарх

Плутарх, повне ім’я Местрий Плутарх – давньогрецький письменник і філософ, громадський діяч римської епохи. Найбільш відомий як автор праці «Порівняльні життєписи», в якому описувалися образи відомих політичних діячів Стародавньої Греції та Риму.

Біографія Плутарха містить у собі чимало цікавих фактів з його особистого й суспільного життя.

Отже, перед вами коротка біографія Плутарха.

Біографія Плутарха

Плутарх з’явився на світ у 46 р. в селі Херония (Римська імперія). Він ріс і виховувався в заможній родині.

Більше про ранні роки життя Плутарха історикам нічого не відомо.

Дитинство і юність

У дитинстві Плутарх разом з братом Ламприем вивчав різні книги, отримуючи хорошу освіту в Афінах. В молодості Плутарх навчався філософії, математики і риторики. Філософію головним чином він осягав зі слів платоника Амонію.

З часом Плутарх разом з братом Амонієм відвідав Дельфи. Ця поїздка зіграла велику роль у біографії майбутнього письменника. Вона серйозно вплинула на його особисте і літературне життя.

З часом Плутарх вступив на державну службу. Протягом життя він займав не один громадський пост.

Філософія і література

Плутарх власноруч навчав своїх синів грамоті, а також часто влаштовував у будинку молодіжні зустрічі. Він утворив свого роду приватну академію, виконуючи роль наставника і лектора.

Мислитель відносив себе до послідовників Платона. Проте насправді він швидше дотримувався еклектизму – способу побудови філософської системи шляхом поєднання різних положень, запозичених з інших філософських шкіл.

Ще під час навчання Плутарх познайомився з перипатетиками – учнями Аристотеля, і стоїками. Пізніше він піддасть різкій критиці вчення стоїків і епікурейців.

Філософ часто подорожував по світу. Завдяки цьому йому вдалося зблизитися з римськими неопіфагорійцями.

Літературна спадщина Плутарха дійсно величезна. Його перу належать приблизно 210 творів, більшість із яких збереглися до наших днів.

Найбільшу популярність отримали «Порівняльні життєписи» і цикл «Моралии», що складається з 78 творів. У першому праці автор представив 22 парні біографії видатних греків і римлян.

У книзі перебували життєпису Юлія Цезаря, Перікла, Олександра Македонського, Цицерона, Артаксеркса, Помпея, Солона та багатьох інших. Пари письменник підбирав за принципом схожості характерів та діяльності тих чи інших особистостей.

Цикл «Моралии», за авторством Плутарха, ніс у собі не тільки освітню, але й виховну функцію. Він міркував з читачами про балакучість, боязкості, мудрості та інших аспектах. Також у праці приділяли увагу вихованню дітей.

Не обійшов стороною Плутарх і політику, яка користувалася великою популярністю як у греків, так і римлян.

Про політику він міркував у таких роботах, як «Повчання про державних справах» та «Про монархії, демократії та олігархії».

Пізніше Плутарх удостоївся римського громадянства, а також отримав державну посаду. Проте незабаром в біографії філософа відбулися серйозні зміни.

Коли до влади прийшов Тіт Флавій Доміціан в державі почала гнобитися свобода слова. В результаті, Плутарх був змушений повернутися в Херон, щоб не бути засудженим до смерті за свої погляди та висловлювання.

Письменник побував у всіх великих грецьких містах, зробивши безліч важливих спостережень і зібравши велику кількість матеріалу.

Це дозволило Плутархом опублікувати такі твори, як «Про Ісіді і Осіріса», де викладався його розуміння давньоєгипетської міфології, а також 2-томник – «Грецькі питання» і «Римські питання».

В даних працях аналізувалась історія двох великих держав, дві біографії Олександра Македонського та ряд інших творів.

Про філософських ідеях Платона нам відомо завдяки таким книгам, як «Платонівські питання», «Про суперечності у стоїків», «Застольні бесіди», «Про занепад оракулів» і багатьох інших.

Особисте життя

Про сім’ю Плутарха ми знаємо не так багато. Він був одружений на Тимоксене. У пари народилося четверо синів і одна дочка. При цьому дочка і один з синів загинули ще в ранньому дитинстві.

Бачачи, як його дружина сумує про загиблих дітей, він написав спеціально для неї твір «Розрада до дружини», що збереглося до наших днів.

Смерть

Точна дата смерті Плутарха невідома. Прийнято вважати, що його не стало в 127 р. Якщо це дійсно так, то таким чином він прожив 81 рік.

Плутарх помер у рідному місті Херонеї, але поховали його в Дельфах – згідно із заповітом. На могилі мудреця був встановлений пам’ятник, який археологи виявили в 1877 р. під час розкопок.

В честь Плутарха названо кратер на Місяці і астероїд під номером 6615.

Якщо вам сподобалася коротка біографія Плутарха – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, або цікаві історії з їхнього життя, – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *