Платон

Платон

Платон – давньогрецький філософ, учень Сократа і вчитель Арістотеля. Платон був першим філософом, чиї праці збереглися не в коротких уривках, цитованих іншими, а в повному обсязі.

У біографії Платона знайдеться чимало цікавих фактів, пов’язаних з його особистим життям і філософськими поглядами.

Отже, перед вами коротка біографія Платона.

Біографія Платона

Точна дата народження Платона до цих пір залишається невідомою. Вважається, що він з’явився на світ на рубежі 429 і 427 до н. е. в Афінах, а можливо і на острові Егіна.

Між біографами Платона, як і раніше не вщухають суперечки щодо імені філософа. Згідно з одним думку, насправді його звали Аристокл, тоді як Платон – його прізвисько.

Дитинство і юність

Платон ріс і виховувався в аристократичній родині.

Згідно з переказами батько філософа, Арістон, походив з роду Кодра – останнього правителя Аттики. Мати Платона, Періктіона, була нащадком знаменитого афінського політика і поета Солона.

У батьків філософа також народилася дівчинка Потона та 2 хлопчики – Главкон і Адимант.

Всі четверо дітей Аристона і Периктионы одержували загальну освіту. Варто відзначити, що наставником Платона був досократик Кратил, послідовник вчення Геракліта Эфесского.

В ході свого навчання, Платон краще засвоював літературу і образотворче мистецтво. Пізніше, він серйозно захопився боротьбою і навіть брав участь в Олімпійських іграх.

Батько Платона був політичним діячем, який прагнув до добробуту своєї країни та її громадян.

З цієї причини Арістон хотів, щоб його син став політиком. Проте Платона не дуже подобалася ця ідея. Замість цього, він з великим задоволенням займався написанням віршів і п’єс.

Як-то раз, Платон зустрів зрілого чоловіка, з яким у нього зав’язався діалог. Він був настільки вражений міркуванням співрозмовника, що прийшов у невимовний захват. Цим незнайомцем був Сократ.

Філософія і погляди

Ідеї Сократа разюче відрізнялися від поглядів того часу. У його навчаннях основний акцент робився на пізнанні природи людини.

Платон уважно слухав промови філософа намагаючись, як можна глибше проникнути в їх суть. Про свої враження він неодноразово згадував у власних творах.

У 399 р. до н.е. Сократа засудили до смертної кари, звинувативши його в шануванні богів і пропаганді нової віри, яка розбещувала молодь. Філософу дозволили вимовити захисну промову, перед смертним вироком у вигляді испития отрути.

Сократ і Платон

Кара наставника серйозно вплинула на Платона, який зненавидів демократію.

Незабаром мислитель відправився в подорож по різних містах і країнах. У цей період біографії він встиг поспілкуватися з багатьма послідовниками Сократа, включаючи Евкліда і Феодора.

Крім цього Платон спілкувався з містиками і халдеями, які спонукали його захопитися східною філософією.

Після довгих подорожей, чоловік приїхав в Сицилію. Він спільно з місцевим воєначальником Діонісієм Старшим, задався метою заснувати нове держава, в якій верховна влада повинна була належати філософам.

Однак планам Платона не судилося збутися. Діонісій виявився деспотом, возненавидевшим «держава» мислителя.

Повернувшись у рідні Афіни, Платон зробив деякі поправки щодо створення ідеального державного устрою.

Результатом даних роздумів стало відкриття Академії, в якій Платон почав навчати своїх послідовників. Таким чином було утворено нове релігійно-філософське об’єднання.

Платон давав знання учням за допомогою діалогів, які на його думку дозволяли людині краще пізнати істину.

Викладачі та учні Академії жили разом. Цікавий факт, що вихідцем Академії був і знаменитий Арістотель.

Ідеї і відкриття

Філософія Платона будується на теорії Сократа, згідно з якою істинне пізнання можливе тільки у відношенні не суб’єктивних понять, які становлять самостійний безтілесний світ, сосуществующий світу чуттєвого.

Платон і Аристотель

Буття – це абсолютні сутності, ейдоси (ідеї), на які не впливають простір і час. Ейдоси автономні, а, отже, тільки їх можна пізнати.

У працях Платона «Крітій» та «Тимей» вперше зустрічається історія Атлантиди, що представляє собою ідеальне держава.

З Платоном неодноразово вступав в палкі суперечки Діоген Синопський, який був послідовником школи кініків. Втім, Діоген сперечався і з багатьма іншими мислителями.

Платон засуджував яскраві прояви емоцій вважаючи, що вони не приносять людині нічого хорошого. У своїх книгах він часто описував відносини між сильним і слабким підлогою. Звідси і відбувається таке поняття, як «платонічне кохання».

Щоб учні вчасно приходили на заняття, Платон винайшов пристосування, на основі водяних годин, яка подавала сигнал в заданий час. Так був винайдений перший будильник.

Особисте життя

Платон пропагував відмову від приватної власності. Також, він проповідував спільність дружин, чоловіків і дітей.

Внаслідок цього, всі жінки і діти ставали загальними. Тому можна виділити одну дружину у Платона, як і не можна точно визначити його біологічних дітей.

Смерть

В останні дні життя Платон працював над новою книгою «Про благо як таке», яка так і залишилася недописаної.

Філософ помер природним чином, проживши довге і насичене життя. Платон помер у 348 (або 347) році до н.е., проживши понад 80 років.

Зображення Платона

 

Якщо вам сподобалася біографія Платона – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей або цікаві історії з їхнього життя – підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *