Вольтер

Вольтер

Вольтер (ім’я при народженні Франсуа-Марі Аруе) – один з найвидатніших французьких філософів-просвітителів 18 століття, поет, прозаїк, сатирик, трагік, історик і публіцист. Точне походження псевдоніма «Вольтер» невідомо.

Біографія Вольтера сповнена цікавих фактів. В ній було багато злетів і падінь, але, тим не менш, ім’я філософа міцно закріпилася в історії.

Отже, перед вами коротка біографія Вольтера.

Біографія Вольтера

Вольтер з’явився на світ 21 листопада 1694 р. в Парижі. Він ріс і виховувався в родині чиновника Франсуа Марі Аруе.

Мати майбутнього мислителя, Марі Маргарити Даумард, походила з шляхетної родини. Всього у батьків Вольтера народилося п’ятеро дітей.

Дитинство і юність

Вольтер народився настільки слабким дитиною, що його мати і батько спочатку не вірили, що хлопчик зможе вижити. Вони навіть покликали священика думаючи, що їх син ось-ось помре. Однак малюкові все-таки вдалося видертися.

Коли Вольтеру ледь виповнилося 7 років померла його мати. Це була перша серйозна трагедія в його біографії.

В результаті, виховання і турбота про сина цілком лягла на плечі батька. Вольтер часто не ладнав зі своїм батьком, внаслідок чого між ними неодноразово відбувалися сварки.

З часом Вольтер почав вчитися в єзуїтському коледжі. За ці роки він зненавидів єзуїтів, які звеличували релігійні традиції вище людського життя.

Пізніше батько влаштував Вольтера в адвокатську контору, проте хлопець швидко зрозумів, що юридичні справи його мало цікавлять. Замість цього він з великим задоволенням писав різні саркастичні твори.

Література

У 18-річному віці Вольтер написав свою першу п’єсу. Він продовжував займатися письменницькою діяльністю, здобувши собі репутацію короля насмішок.

Скульптура Вольтера

Внаслідок цього, деякі літератори і високопоставлені особи боялися виявити твори Вольтера, в яких вони виставлялися в поганому світлі.

В 1717 р. дотепний француз поплатився за свої колючі жарти. Осмеяв регента і його дочка, Вольтер був заарештований і відправлений в Бастилію.

Перебуваючи в ув’язненні письменник продовжив займатися літературою. Коли його випустили на свободу, Вольтер здобув популярність завдяки своїй п’єсі «Едіп», успішно поставленої на сцені місцевого театру.

Після цього драматург видав ще близько 30 трагедій, багато з яких увійшли у французьку класику. Крім цього, з-під його пера виходили послання, галантна лірика та оди. У творах француза нерідко перепліталися трагедія з сатирою.

У 1728 р. Вольтер опублікував свою епопею «Генріада», в якій безстрашно критикував монархів-деспотів за їх фанатичну віру в Бога.

Через 2 роки філософ видав поему «Орлеанська діва», яка стала одним з найяскравіших праць в його літературної біографії. Цікавий факт, що поема була дозволена до друку тільки через 32 роки після її появи на світло, виходячи до цього тільки анонімними тиражами.

У «Орлеанської діви» говорилося про знаменитої французької героїні Жанни д’арк. Однак мова йшла не стільки про Жанну, скільки про політичний устрій і релігійних інститутах.

Вольтер також писав у жанрі філософської прози, змушуючи читача роздумувати про сенс життя, моральних нормах, поведінці суспільства та інших аспектах.

Серед найбільш успішних праць Вольтера вважається новела «Кандід, або Оптимізм», яка в найкоротші терміни стала світовим бестселером. Довгий час вона не допускали до друку у зв’язку з великою кількістю саркастичних фраз і непристойних діалогів.

Всі пригоди героїв книги були спрямовані на висміювання суспільства, чиновників і релігійних діячів.

Римсько-католицька церква занесла новелу в чорний список, однак це не завадило їй здобути велику армію прихильників, включаючи Пушкіна, Флобера і Достоєвського.

Філософія

У період біографії 1725-1726 рр. між Вольтером і дворянином де Роганом стався конфлікт. Останній побив філософа за те, що той посмів висміяти його.

Картина Жана Гюбера «Ранок Вольтера»

В результаті, Вольтер знову був відправлений у Бастилію. Таким чином мислитель на своєму досвіді переконався в упередженості та несправедливості суспільства. У майбутньому він став затятим захисником справедливості і соціальних реформ.

Вийшовши на свободу Вольтер за розпорядженням глави держави був висланий до Англії. Там він познайомився з багатьма мислителями, які переконували його, що без допомоги церкви наблизитися до Бога неможливо.

З часом Вольтер видає «Філософські листи», в яких пропагує ідеї Джона Локка, поряд із запереченням матеріалістичної філософії.

У своїй праці автор розмірковував про рівноправність, безпеки та свободи. При цьому він не давав точної відповіді на питання щодо існування життя після смерті.

Хоча Вольтер в жорсткій формі критикував церковні традиції та священнослужителів, він не підтримував атеїзм. Мислитель був деїстом – віра в існування Творця, при якому заперечуються будь-які догми або чудеса.

Особисте життя

Крім письменницької діяльності Вольтер полюбляв грати в шахи. Протягом майже 20 років його суперником був єзуїт Адам, з яким він зіграв тисячі партій.

Коханої відомого француза була маркіза дю Шатле, любила математику і фізику. Цікавий факт, що у свій час дівчина займалася перекладом деяких праць Ісаака Ньютона.

Маркіза була заміжньою жінкою, але вважала, що всі обов’язки перед чоловіком повинні бути виконані лише після народження дітей. Внаслідок цього дівчина неодноразово заводила недовгі романи з різними вченими.

Дю Шатле прищепила Вольтеру любов до рівнянь і складним завданням, які молоді люди часто вирішували разом.

У 1749 р. жінка померла після народження дитини, що стало для мислителя справжньою трагедією. На якийсь час він втратив всякий інтерес до життя, впавши в глибоку депресію.

Небагато знають про те, що Вольтер був мільйонером. Ще в молодості він отримав чимало хороших порад від банкірів, які навчили його правильно розпоряджатися капіталом.

До сорока років Вальтер сколотив величезний капітал, вкладаючи гроші в спорядження армії і виділяючи кошти на покупку кораблів.

Крім цього, він набував різні твори мистецтва, і отримував дохід від гончарного виробництва перебуває у його маєток в Швейцарії.

Смерть

У похилому віці Вольтер був неймовірно популярний. З ним хотіли спілкуватися відомі політики, громадські та культурні діячі.

Саркофаг Вольтера

Філософ вів листування з різними главами держав, включаючи Катерину 2 і прусського короля Фрідріха 2.

Вольтер помер 30 травня 1778 року в Парижі у віці 83 років. Пізніше його останки були перенесені в паризький Пантеон, де вони знаходяться і сьогодні.

Якщо вам сподобалася біографія Вольтера – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії відомих людей або цікаві історії з їхнього життя – підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *