Діоген

Діоген

Діоген Синопський – давньогрецький філософ, учень Антисфена, засновника школи кініків. Саме Діоген жив у бочці і ходячи вдень з лампою шукав «чесної людини». Будучи кініком, він зневажливо ставився до всякої культури і традицій, а також зневажав будь-які форми розкоші.

Біографія Діогена наповнена багатьма афоризмами і цікавими фактами з життя.

Отже, перед вами коротка біографія Діогена.

Біографія Діогена

Діоген з’явився на світ близько 412 р. до н. е. в місті Синопі. Про його дитинстві і юності історикам майже нічого не відомо.

Те, що ми знає про біографії мислителя, вмістилося в одну главу книги «Про життя, навчаннях і висловах знаменитих філософів», за авторством його тезки Діогена Лаертського.

Діоген Синопський ріс і виховувався в родині міняйли і лихваря по імені Гикесий. З часом главу сімейства заарештували за підробку монет.

Цікаво, що Діогена також хотіли посадити за ґрати, однак юнакові вдалося втекти з Синопа. Після довгих днів поневірянь він опинився в Дельфах.

Саме там Діоген запитав у оракула, що йому робити далі і чим займатися. Відповідь оракула, як завжди був дуже абстрактний і звучав наступним чином: «Зайнятися переоцінкою цінностей».

Однак у той час біографії Діоген не звернув уваги на даний йому пораду, продовживши свою подорож.

Філософія Діогена

Під час своїх мандрівок Діоген дійшов до Афін, де на головній площі міста почув мова філософа Антисфена. Те, що говорив Антисфен справило на хлопця велике враження.

Пам’ятник Діогену

В результаті, Діоген вирішив стати послідовником вчення афінського філософа.

Оскільки у нього не було грошей, він не міг зняти кімнату, не кажучи вже про купівлю будинку. Після недовгих роздумів, Діоген пішов на радикальні заходи.

Відчайдушний учень влаштував собі житло у великій керамічній бочці, яку він укопав неподалік від міської площі. Саме це породило вираз «бочка Діогена».

Варто зауважити, що Антисфена дуже дратувала присутність нахабного незнайомця. Одного разу він навіть побив його палицею, щоб той пішов, однак це не допомогло.

Тоді Антисфен не міг і уявити, що саме Діоген стане найяскравішим представником школи кініків.

Філософія Діогена спиралася на аскетизм. Йому були чужі будь-які блага, до яких так прагнули оточуючі його люди.

Мудрець тягнувся до єднання з природою, ігноруючи закони, чиновників і релігійних діячів. Себе він називав космополітом – громадянином світу.

Після смерті Антисфена, ставлення афінян до Діогену ще більше погіршився і на те були причини. Городяни вважали його божевільним.

Олександр Македонський перед Діогеном

Діоген міг в публічному місці займатися онанізмом, голяка стояти під зливою і здійснювати безліч інших неадекватних вчинків.

Тим не менше з кожним днем слава про божевільного філософа ставала все більше. У підсумку з них захотів поспілкуватися сам Олександр Македонський.

Плутарх розповідає, що Олександр довго чекав, поки сам Діоген прийде до нього висловити свою повагу, але той спокійно проводив час у себе. Тоді полководець був змушений самостійно відвідати філософа.

Олександр Великий застав Діогена гріються на сонці. Підійшовши до нього, він промовив:

– Я великий цар Олександр!

– А я, – відповів мудрець, – собака Діоген. Хто кине шматок того виляю, хто не кине – облаиваю, хто злий чоловік – кусаю».

– А мене ти боїшся?», – запитав Олександр.

– А що ти таке, зло чи добро? – поцікавився філософ.

– Добро, – сказав той.

– А хто ж боїться добра? – уклав Діоген.

Здивувавшись таким відповідям, великий полководець пізніше нібито сказав наступне:

«Якщо б я не був Олександром, то хотів би стати Діогеном».

Діоген з ліхтарем шукає людину

Філософ неодноразово вступав в палкі суперечки з Платоном. Однак він конфліктував з іншими яскравими мислителями, включаючи Анаксимена Лампсакского і Аристиппа.

Як-то раз городяни побачили днем Діогена, який ходить по міській площі з ліхтарем у руках. При цьому «божевільний» філософ періодично викрикував фразу: «Шукаю людину».

Таким способом чоловік показував своє ставлення до суспільства. Він часто критикував афінян, висловлюючи в їх адресу масу негативних відгуків.

Одного разу, коли Діоген почав прямо на ринку ділитися з перехожими глибокими думками, на його промову ніхто не звертав уваги. Тоді він різко защебетал по-пташині, після чого навколо нього одразу ж зібралося багато народу.

Мудрець з досадою промовив: «Це рівень вашого розвитку адже, коли я говорив розумні речі, мене ігнорували, але коли я закричав півень, всі з цікавістю почали мене слухати».

Напередодні війни греків з македонським царем Філіппом 2, Діоген на судні вирушив до узбережжя Егіни. Однак під час плавання корабель захопили пірати, які або вбивали пасажирів, або брали їх у полон.

Ставши бранцем, Діоген незабаром був проданий коринфянину Ксеаниду. Господар філософа доручив йому виховувати і навчати своїх дітей. Варто визнати, що вчителем філософ був хорошим.

Діоген у бочці

Діоген ділився з дітьми не тільки своїми знаннями, а також навчив їх верховій їзді і метання дротиків. Крім цього, він прищепив їм любов до фізичних тренувань.

Послідовники учень Діогена, пропонували мудреця викупити його з рабства, але той відмовлявся. Він заявляв, що навіть при такому стані речей може бути – «паном свого пана».

Особисте життя

Діоген негативно ставився до сімейного життя та державного устрою. Він публічно говорив, що діти і дружини – загальні, а між країнами не існує кордонів.

За свою біографію Діоген написав 14 філософських праць і кілька трагедій.

Смерть

Діоген помер 10 червня 323 р. до н. е. у віці 89 років. На прохання філософа, його поховав обличчям вниз.

На могилі киника встановили мармуровий надгробок і собаку, яка уособлювала собою життя Діогена.

Фото Діогена

Філософ Діоген

 

Якщо вам сподобалася коротка біографія Діогена – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, та цікаві історії з їхнього життя зокрема – підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *