Аквілегія махрова

Аквілегія: вирощування з насіння, посадка і догляд

Аквілегія, водозбір або орлик — трав’яниста, багаторічна рослина, що входить до родини Жовтецевих. Розглянемо в даній публікації, як виростити рослину з насіння і коли її правильно садити.

Опис аквілегії

Рослина родом з північної півкулі. Відомо близько 100 видів водозбору, з яких вважаються культурними 35. Квіти бувають жовтуватого, блакитного і рожевого забарвлення і здатні прикрасити будь–яку клумбу. У орлика красиві зелено–сизі тонкі листочки на міцних черешках, які надають естетичний вигляд кущам, навіть коли на них немає квіток.

Рослина володіє досить потужною кореневою системою (більш 60 см в діаметрі), яка сягає в глибину приблизно на стільки ж. Але при цьому, пересадку аквілегія переносить насилу, так як коріння, дуже розгалужені і численні, багато з них при пересадці пошкоджуються.

орлики звичайні
Аквілегія звичайна

З-за своєї невибагливості і здатності рости на збіднених ґрунтах і в несприятливих умовах орлик є привабливою декоративною рослиною для багатьох квітникарів.

Але для того, щоб кущик був гарним і ошатним, з різнокольоровими, красивими суцвіттями, краще забезпечити аквілегії оптимальні умови. Для цього потрібно підшукати на ділянці таке місце, де на рослину не будуть потрапляти прямі сонячні промені.

Час цвітіння орлика — з початку травня до липня. А в серпні вже дозріває насіння, які, якщо його не зібрати, погрожують хаотично посіятись навколо самостійно. Так, орлик і захоплює нові території. Щоб уникнути цього, рекомендується зрізати плоди і підсушити, коли вони ще не дозріли і мають злегка бурий колір.

Як розмножується аквілегія

Розмноження водозбору можна зробити чотирма способами:

 • через посів насіння в грунт;
 • через розсаду;
 • здійснивши поділ куща;
 • через живцювання.

Самий простий і легкий спосіб виростити водозбір — це посіяти насіння. Причому, на рослинах, вирощених з насіння, квіток більше. Проводячи розподіл куща або через живцювання, садівник, так чи інакше, пошкоджує рослину, яка не завжди після цього може оговтатися.

Аквілегія рожева
Аквілегія рожева

Посів насіння здійснюють як навесні, так і в кінці осені (посіяні восени мають кращу схожість).

Вирощування розсади

Вирішивши посіяти насіння на розсаду, можна використовувати контейнери, а можна виростити розсаду і безпосередньо у відкритому грунті. Цей варіант більш кращий. Ємності для розсади повинні бути досить глибокими, щоб рослині вистачило місця для вільного формування стрижневого кореня. До якості грунту орлик не особливо вимогливий. Субстрат можна виготовити самостійно, змішавши в рівних пропорціях перегній, дернову і листову землю разом з піском.

Пікірування розсади можна відразу проводити в торф’яні або картонні ємності, які в подальшому просто буде потрібно перенести і прикопати на клумбі, не ушкоджуючи коріння.

Насіння аквілегії
Насіння аквілегії

Далі розглянемо, як вирощувати квітка аквілегію з насіння і коли його садити в грунт.

Посів насіння навесні

 1. Бажано використовувати насіння, зібране восени.
 2. Сіяти можна з середини квітня.
 3. Земля повинна прогрітися до +16°C, а перші сходи повинні з’явитися через 3 тижні.
 4. Провівши стратифікацію (протримавши місяць–півтора в холодильнику або, навпаки, там, де температура в межах +35°C) можна значно підвищити відсоток схдженості насіння.
 5. При посіві насіння в грунт, між ними має бути відстань 25 см.
 6. Поки не з’являться сходи, клумбу або грядку бажано накрити покривним, пропускаючим світло, матеріалом і стежити за вологістю грунту. Оптимальною температурою для проростання насіння вважається +14°C-+19°C.
 7. Пересаджувати на постійне місце рослину можна, коли у неї сформується хоча б пара нормальних листочків.
Розсада аквілегії
Розсада аквілегії

Зимове сіяння насіння аквілегії у відкритий грунт

 1. Перекопати і підготувати клумбу.
 2. Насіння злегка вдавлюють в грунт і присипають землею.
 3. Навколо клумби викладають бортики, а зверху вкривають її полотном. Під ним насіння і буде «зимувати». Коли сніг повністю розтане, полотно прибирають.
 4. При необхідності паростки можна пересадити, коли у них сформується 3 нормальних листа.

Вирощування розсади аквілегії, якщо якість насіння невідомо

 1. Посів насіння здійснюють у березні.
 2. Субстрат повинен складатися з суміші опалого листя, перегною, дерну і піску в рівних пропорціях.
 3. Насіння піддається стратифікації або обробляється стимулятором, наприклад «Цирконом».
 4. Ємності для посіву повинні бути досить глибокими, так як у орлика довге коріння.
 5. Насіння злегка вдавлюють у зволожений ґрунт і присипають тонким шаром землі.
 6. До появи сходів, ємність накривають плівкою, контролюючи вологість і зрідка даючи доступ свіжому повітрю.
 7. Поки не проведена пересадка на постійне місце, слід не допускати перезволоження. Застій вологи викликає захворювання чорною ніжкою, що призводить до загибелі паростків.
Аквілегія або водозбір
Аквілегія або водозбір

Пікірування розсади проводять при двох–трьох сформованих нормальних листках, бажано в торф’яну або картонну ємність, прямо в яку потім (в кінці травня) можна буде пересадити рослину на постійне місце.

На замітку! Оптимальна температура для отримання здорової і міцної розсади +17°C. А також слід використовувати підсвічування фітолампами.

Аквілегія не любить прямого попадання на неї сонячних променів, набагато краще — півтінь. Між кущиками слід залишати відстань не менше 25 см, а якщо сорт густорослий — 30 см.

Пікірування і правильний догляд за молодими аквілегіями

Бажано пікірувати розсаду відразу в грунт. Якщо ж зима затягнулася і немає можливості використовувати теплицю, то тоді паростки пересаджують в ємності або ящики, які мають достатній простір для подальшого нормального росту рослини, а на клумбу пересаджують вже в червні.

З–за того, що корені ніжні і численні і їх дуже легко пошкодити, процедуру пікірування слід проводити вкрай обережно і уважно. Молоді паростки містять в прохолоді і підсвічують лампами хоча б на 1-2 години в добу.

Пікіровка розсади

Пересадка сіянців орлика в грунт

Вирощений з насіння водозбір, почне цвісти лише на другий рік, а повністю його декоративність листя проявиться лише на третій, тому в травні–червні, рослину «відправляють» на дорощування на особливих «розсадних» грядках. Там вони перебуватимуть ще місяць (до серпня) або до весни майбутнього року, після чого їх вже пересаджують на постійне місце на клумбі. Втім, можна цього і не робити і пересаджувати розсаду відразу на клумбу.

При виборі місця під клумбу або грядку для аквілегій, потрібно пам’ятати, що ця рослина не любить прямого потрапляння сонячних променів. На відкритій ділянці вони теж будуть зростати, але при цьому і набагато швидше спадати, а їх листя буде вигоряти і жовтіти. До складу грунту дана рослина не особливо вимоглива, але чим поживнішй буде грунт, тим краще буде рослина.

Найкраще для цієї мети використовувати суміш з листової, дернової землі, перегною і піску. Між рослинами слід залишати вільний простір від 25 см, якщо сорт низькорослий і до 40 см, якщо кущ виростає високим. У готову лунку рослини краще акуратно «перевалювати», намагаючись не порушити земляну кому і не пошкодити коріння.

аквілегія вирощування
Пересаджування у відкритий грунт

Загальні правила догляду

Молоді рослини потребують більш уважного догляду, ніж дорослі або ті, які вирощені в результаті поділу. Він складається з прополок, щоб молодь не заглушили бур’яни і періодичного розпушування грунту після дощів і поливів, для поліпшення аеробних процесів в грунті. Контролювати поливи слід до вегетаційного періоду, а потім лише в періоди тривалої посухи.

Треба запам’ятати! Недолік вологи позначиться на кількості квітів та їх розмірах, а також на колір листя, яке помітно блякне і втрачає естетичність.

У літній час молоді рослини можна підгодувати мінеральними комплексами. Взагалі, необхідність підгодівлі залежить від стану грунту. Якщо земля сильно виснажена, це безпосередньо позначиться на квітках і листі водозбору. Для родючого грунту буде достатньо внести добрива двічі на рік (в кінці весни і влітку), а для збіднених ґрунтів — ще й восени.

Аквілегія махрова
Аквілегія махрова

Якщо раптом водозбір почав цвісти в перший же рік, потрібно зрізати пагони, ледь вони відцвітуть і не давати зав’язуватися насінню.

Перед зимою рослини мульчують, використовуючи для цього компост або перегній, а навесні необхідно буде до основи кущів підсипати землю. Це робиться з метою запобігання оголення кореневища і, щоб воно не піднімалось в грунті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *