віола квіти

Братки: вирощування з насіння в домашніх умовах

Братки чарівні і невибагливі. Прикрашають ділянки, балкони, міські вулиці і парки. Їх ніжні пелюстки і веселі кольори створюють романтичний настрій. Відносяться вони до сімейства фіалкових, по–латині називаються Viola (Віола).

Ці багаторічні трав’янисті рослини мають багато неофіційних імен: Іван-да-Марья, золотуха, трехцветка, братчики, полуцвет, метелик, анютині очки. В даній публікації розглянемо, як виростити квіти братки з насіння, дізнаємося, який догляд потребує рослина, а також коли її садити.

Різновиди

Найбільш відомі два види:

 1. Фіалка багатобарвна з дрібними квіточками. У забарвленні жовтий колір поєднується з фіолетовим або синім. Досягає висоти 30-45 см. Цей вид фіалки використовується в медицині для виготовлення ліків.
 2. Фіалка Віттрока, до якої відносять всі гібридні сорти. Вони не перевищують 30 см. Всього на Землі росте понад 400 видів віоли, «одомашнених» приблизно 250 видів.
віола квіти
Існує багато різних сортів братків

За основу класифікації беруть різні підстави:

 1. Розміри квітки (дрібні: до 4 см; великі: 4-6 см; гігантські: від 6 см).
 2. Кількість відтінків у забарвленні (одноколірні: один колір з тонкими смужками або плямами; двокольорові: нижні і верхні пелюстки мають різний колір; плямисті: виділяються різкими контрастами).
 3. Висоту куща (вона коливається від 10 до 30 см).
 4. Форму краю пелюстки (він рівний або хвилястий).

Братки вирощують. як однорічні та дворічні рослини. Довше зберігати багаторічник немає сенсу – на третій рік квіти дрібнішають, віола розростається. Поливають раз на тиждень, у дощовий період – у міру потреби.

Способи розмноження

 1. Якщо хочеться зберегти всі властивості сортового гібрида, використовують живцювання. Зелені черешки з 2-3 міжвузлями нарізають на початку літа і висаджують у підготовлену грядку на глибину півсантиметра. Створюють додаткову вологість: затінюють і накривають змоченим папером. Систематично поливають, зрошують і прополюють. Через 4 тижні 95% живців укорінятимуться.
 2. Рідше застосовується поділ куща, причому тільки в багаторічній культурі. Кущ поділяють на кілька суцвіть і кожне висаджують в окремий горщик. Присипають, поливають і втоптують грунт.
 3. Розмноження насінням в домашніх умовах і у відкритому грунті.
  Останній спосіб вимагає більш докладного розгляду.

Терміни посіву

Цвісти братки починають через 60-70 днів з моменту посіву. Терміни посадки розраховують, виходячи з бажаного часу цвітіння:

вирощування квітів братиків
Поява перших сходів
 1. Якщо потрібно, щоб анютки прикрасили клумбу нинішнім літом, то насіння на розсаду висаджують у лютому–березні цього ж року. Частину розсади можна садити не на грядку, а в кашпо або балконні ящики.
 2. Коли цвітіння потрібно вже на початку весни, насіння висівають в кінці літа або восени, оскільки вони укорінятимуться взимку і підуть у ріст.
 3. Якщо зацвітання бажано в кінці літа або вересні, насіння сіють відразу у відкритий грунт в травні–початку червня.

У міру відцвітання старі бутони слід видаляти. Це продовжить термін цвітіння і збереже декоративність віоли. Рекомендується прищіпка для стимулювання розвитку бічних пагонів. Це підвищить кількість квітів на кущі.

Збір і підготовка насіння

Особливість братків у тому, що вони перехресно запилюються. При цьому квіти дрібнішають і змінюють забарвлення, втрачають видові особливості. Тому поросль з опалого насіння не здатна стати гордістю саду. Для отримання гідного насіннєвого матеріалу потрібно витримувати велику відстань між сортами. Вибирають насіннєві коробочки найбільш сильних рослин. Їх акуратно збирають, коли колір коробочок зміниться на жовтий, і досушують.

Перед посадкою насіння можна обробити прискорювачами зростання. Це підвищить їх стійкість до хвороб. Для попереднього замочування добре себе зарекомендували «Епін» і «Циркон».

Висів насіння

Оптимальна температура в перший тиждень після посіву – 20 градусів тепла. При посіві у відкритий грунт цвітіння передбачається на наступний рік. Адже кущикам потрібен час, щоб зміцніти. Якщо грядка знаходиться в розсаднику, вже через тиждень, щонайбільше через 10 днів, можна очікувати сходів.

технологія вирощування віоли
Розсада братків

Сіяти можна і в спеціальні ємності. На даному етапі вимог до тари немає. Можна використовувати:

 • пластикові та дерев’яні ящики;
 • спеціальні лотки для розсади;
 • картонні і торф’яні стаканчики;
 • торф’яні таблетки;
 • одноразові пластикові стаканчики;
 • ємності, виготовлені вручну з пластикових пляшок, картонних упаковок з-під соку чи інших харчових продуктів.

В ґрунті проводять тонкі борозенки, які рівномірно викладають насіння анюток. Потім їх прикривають зволоженим грунтом. Ящик ставлять у темне місце, накривши склом або поліетиленом. Час від часу ящики провітрюють і зволожують субстрат. Протягом півтора тижнів з’являться сходи.

Догляд за сіянцями

Коли сіянці проклюнуться, ящики переміщують на сонячне (південне) вікно. Стежать за зволоженістю грунту. Важливо уникати застою вологи, братки її не терплять. Перезволоження викликає захворювання чорною ніжкою. Через тиждень після переміщення укриття з ящика прибирають.

Віолі необхідний тривалий світловий день (до 15 годин). При короткому світловому дні вона витягується. Цього легко уникнути, якщо розсаду підсвічувати спеціальними фітолампами або світлодіодними світильниками.

Пересаджувати рослини можна тільки після появи листочків. Приблизно за 8-9 днів до висадки ящики виносять на відкрите сонячне світло для загартовування. Це може бути балкон або веранда, а з квітня – вулиця (при температурі не нижче 10°С).

коли сіяти віолу
Види і терміни робіт при вирощуванні віоли

Пікіровка

Коли на розточках з’явиться перша пара справжніх листочків, можна приступати до пікіровки. Братки, як правило, добре приживаються. Пересаджують навіть квітучі кущі. Грунт з коріння обтрушувати не потрібно – посадка пройде гладко при збереженні земляного кома. При пікіровці центральний корінець прищипують для кращого коренеутворення.

Паростки пересаджують відразу на постійне місце – в кашпо, на клумбу. Між рослинами витримують відстань приблизно 20 см, щоб кущикам було куди розростатися. Потрібно стежити за тим, щоб рівні ґрунту земляного кома збігалися. Тоді не буде ні загнивання, ні пересушування коренів.

коли сіяти братики
Пікіровка розсади

Якщо розсада занадто витягнулася з-за нестачі світла, її доведеться поглибити до сім’ядольних листів. Лунки повинні бути такого розміру, щоб корінці в них не загиналися. Якщо вони все–таки не поміщаються, кінчики корінців можна прищипнути. Після присипки коренів грунтом його зволожують і втоптують.

Посадку не проводять при яскравому сонці. Днів через 20 після посіву віоли можна підгодувати азотом, фосфором або калієм. Ці речовини збільшать темпи зростання молоденьких кущів.

Грунт

Віоли не люблять кам’янистий, піщаний і сухий грунт. Рівень кислотності потрібен нейтральний. Грунт для контейнерів можна купити або виготовити самостійно. Змішують в рівних частках:

 • торф;
 • дернову землю;
 • пісок;
 • перегній.

Отриманий субстрат просівають і пропарюють для знезараження. Перед висадкою на ділянці грунт бажано удобрити мінеральним добривом. Підходять Нітрофоска і Азофоска у розрахунку 1 столова ложка на 2 літри грунту. Якщо грунт кислий, необхідно внести вапно.

Важливо! Гній анютиним очкам протипоказаний.

Зимівля

Щоб уникнути захворювання чорною ніжкою братки не розміщують в низинах, де може накопичуватися зайва волога. По відношенню до світла рослина досить світлолюбна, але не тропічна. Тому на півдні рекомендується вибирати злегка притемнені місця, щоб не допустити опіків та в’янення листя в полуденну спеку.

У середній смузі України віола, росте в тіні, поступово вироджується. Відбувається здрібніння квіточок, втрачається насичений колорит, стебла витягуються і бліднуть. Тому братки розташовують на клумбах, які потрапляють під сонячні промені хоча б на 6 годин щодня.

технологія вирощування віоли
Пересаджування розсади у відкритий грунт

Анютки люблять кисень, добре відгукуються на розпушування. На зиму дворічні кущики прикривають ялиновим гіллям, соломою або опалим листям. У разі настання ранньої відлиги існує небезпека застою води і обмерзання при нічних заморозках. Щоб цього уникнути, вздовж грядки риють неглибоку траншею для відтоку разтопившоїся вдень води.

У статті читач дізнався, що собою представляють квіти братки, про їх вирощуванні з насіння і коли правильно садити рослину.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *