Антуріум фото

Антуріум: догляд в домашніх умовах, пересадка і розмноження, хвороби

Однією з найбільш красивих кімнатних рослин вважається антуріум. Він приваблює квітникарів своїми яскравими, соковитими, немов восковими, квітами, пахучими в обрамленні насичено–зеленого листя. Декоративно–листяні види радують очі різноманітною формою і незвичайними рельєфними малюнками.

Природна середовище – тропіки Центральної і Південної Америки. Тому догляд за прекрасною квіткою антуріум в домашніх умовах має безліч нюансів. При їх дотриманні рослина буде цвісти майже весь рік, вносячи яскраві фарби в сірі будні.

Освітлення

Незважаючи на те, що квітка добре переносить тінь, відсутність достатнього освітленя негативно позначається на її самопочутті. Вона повільніше росте, погіршується цвітіння, може деформуватися листя.

сорти антуріумів
Різні сорти антуріумів

Рослині необхідні розсіяні сонячні промені. Тому найкращим місцем його проживання стануть підвіконня південних, західних і східних вікон. У зимовий час йому знадобиться додаткова підсвітка.

Антуріуми з декоративним листям менш вимогливі до освітлення. Але «селити» їх на північних вікнах все ж таки не рекомендується.

Температурний режим

«Чоловіче щастя» добре пристосовується до кімнатної температури, але не любить її різких перепадів або протягів. Якщо не приділити цьому нюансу належного значення, квітка загине.

У літній період оптимальна температура не повинна перевищувати 28°С Взимку, буде досить 18°С. Не рекомендується ставити поблизу квітки опалювальні прилади. Також бажано прибрати його подалі від радіаторів.

Якщо температура в приміщенні знижується до 10°С, сповільнюється ріст рослини, нижні листки набувають жовтого відтінку. Спека понад 30°С може призвести до опіку листків, поблідніння квіток і їх швидкого в’янення.

Вологість

Так як антуріум родом із тропічних лісів, догляд за ним обов’язково передбачає підтримання достатньої вологості повітря. Створити комфортні для квітки умови можна, якщо:

Антуріум фото
Вологість для вирощування рослини повинна бути достатньо високою
 • помістити вазон на піднос з зволоженим керамзитом або грубозернистим піском;
 • обприскувати повітря навколо квітки;
 • промивають очищеною водою. Це не тільки зволожить листя і корені, але також змиє шкідників. Застосовувати звичайну воду небажано, так як вона залишить вапняний наліт на листках. Також не можна допускати потрапляння крапель на квітки. Після такого купання, залишки води на листових пластинках потрібно видалити паперовою серветкою;
 • біля рослини періодично включати зволожувач повітря.

Підтримати достатній рівень вологості допоможе мох сфагнум. Його потрібно покласти в горщик, максимально близько до стебл. Він дасть необхідну вологу повітряному корінні і прискорить їх зростання.

Полив

Кімнатні антуріуми дуже вимогливі до поливу. Вони не переносять сухості або застою води в вазоні. Тому, через деякий час після зволоження землі, зайву воду, що накопичилася в піддоні, потрібно злити. Наступний полив повинен відбуватися тільки після того, як підсохне верхній шар грунту.

Вода повинна бути теплою, очищеною, відстояною або дощовою. З-за того, що квіти ростуть на кислих субстратах, використання жорсткої вапняної води призведе до пожовтіння листя.

У літній час поливати рослину потрібно 2 рази в тиждень. Взимку, 1 раз в 7 днів буде достатньо.

Добрива

У період з березня по вересень, 1 раз у 14 днів квітку потрібно підгодовувати мінеральними добривами, чергуючи їх з органічними. Також можна придбати універсальні засоби. Тоді відпадає необхідність в чергуванні.

Особливу увагу варто приділити молодим антуріумам. Перші 6 місяців – це період їх активного росту і вони потребують додаткової допомоги. Однак проводити підживлення можна лише тоді, коли «чоловіче щастя» повністю вкоренилося. Якщо проігнорувати це правило, добрива викличуть опік коренів та подальшу загибель.

Антуріум зелений
Антуріум зелений

Підгодовувати можна виключно здорову рослину. Якщо її турбують шкідники необхідно від них позбутися, і дати квітці можливість відновитися. Тільки після цього можна вводити живильні суміші.

Пересадка

Перша пересадка антуріума проводиться протягом декількох днів після покупки. Призначені для продажу кімнатні рослини висаджують у горщик з субстратом, просоченим добривом. Запас харчування розрахований максимум на 2 місяці. Якщо вчасно не пересадити «квітку фламінго» в підходящу грунт, вона може загинути.

Активний період цвітіння антуріума також не є перешкодою для пересаджування. Однак перш ніж вийняти з горщика рекомендується зрізати квітконоси. Це дозволить квітці легше прижитися на новому місці.

Пересадка проводиться в кілька етапів:

 1. Вибирається новий горщик. Він повинен бути неглибоким і широким, що дозволить уникнути застою зайвої вологи. Крім цього, така посуда стимулює цвітіння і формування «діток». Бажано віддати перевагу скляній ємності. Вона дозволить відстежувати ступінь заповнення корінням і необхідність пересадки. Глиняні вазони мають бути глазуровані зсередини, щоб уберегти коріння від проростання стінки.
 2. Зрізаються квітконоси.
 3. У тимчасовому горщику зволожується грунт для швидкого і делікатного вилучення коренів.
 4. У постійному вазоні викладається дренаж.
 5. Засипається шар грунту. Це може бути спеціалізований субстрат для ароїдних або самостійно приготовлена суміш. Вона включає по 2 частини торфу, дернової і хвойної землі, 1 частина річкового піску, по половинці частин деревного вугілля і кори хвойних дерев. Можна також приготувати склад з торфу, подрібненого сфагнуму і кокосового волокна, взятих в однаковій пропорції. Такий грунт легко пропускає воду і забезпечує доступ кисню, що особливо важливо для антуріума.
 6. В центр горщика ставиться кущ і акуратно засипається приготованою сумішшю. Потрібно стежити, щоб верхня частина коренів була вкрита землею приблизно на 2 сантиметри.
 7. Грунт слід трохи ущільнити, потім, якщо він сухий – трохи полити.

Після пересадки на квітку не повинні потрапляти прямі сонячні промені. Обов’язково берегти від протягів. Вводити мінеральні добрива можна лише через 2-3 місяці. У новому ґрунті достатньо поживних речовин.

Антуріум догляд
Коли пересаджувати рослину

Пересадка кімнатної рослини, якій немає 5 років, здійснюється 1 раз в рік, далі – кожні 2-3 роки. Про те, що антуріум потребує цієї процедурі, скажуть коріння, що визирають з дренажного отвору, поява білого або коричнево–оранжевого нальоту на поверхні грунту. Крім цього, «чоловіче щастя» пересаджують, коли необхідно розділити кущ.

Процес повністю повторює етапи першого пересаджування. Єдина відмінність полягає в тому, що після вилучення куща зі старого горщика потрібно оглянути коріння. Хворі ділянки або пошкоджені місця необхідно зрізати і присипати стертим у порошок вугіллям.

Планове укорінення в більш широкому горщику проводиться навесні або влітку, під час активного росту. Якщо «квітка фламінго» потребує поділу, процес здійснюється взимку, в період спокою.

Розмноження

Розмножують антуріум 3 способами:

 1. Поділ. Від материнської рослини відокремлюються 2-3 стебла разом з корінням, і пересаджують в окремий горщик. Поділ проводять добре наточеним ножем. Місця зрізів обробляються порошком, отриманим з вугілля. Полив здійснюється дрібними дозами, інакше, через перезволоження рослина не приживеться.
 2. Розмноження живцями. Зрізується верхівка стебла з листям і повітряним корінням і вкорінюється в окремому горщику з торфом.
 3. Висаджування насіння. Досить складний спосіб, що займає тривалий час. Для його здійснення необхідно штучне запилення в перші дні цвітіння. З початку 2-3 рази пензлем проводять протягом декількох днів. Після запилення на ньому утворюються ягоди, усередині яких знаходиться насіння. Висаджувати їх можна після повного дозрівання, яке займає від 8 місяців до року. Насіння очищають від м’якоті, промивають і замочують на 2 години в 0,1% розчині марганцівки, щоб уникнути утворення цвілі. Після цього їх викладають на поверхню грунту, притискають і зрошують з пульверизатора. Щоб насіння зійшло, потрібно підтримувати температуру 25°С. Приблизно через 1-2 тижні з’являться перші сходи, а листочки утворюються тільки через 2 місяці.

Антуріум квітка

Листяні різновиди антуріума ділять за допомогою повітряних коренів. Їх відрізають і висаджують у вазони з торфом.

Пересаджувати або розмножувати рослину потрібно в рукавичках. Всі його частини є отруйними. При потраплянні на шкіряні покриви та слизові оболонки викликає подразнення. Якщо проковтнути сік, це спровокує харчовий розлад.

Хвороби

Як і будь–яка інша кімнатна рослина, антуріум схильний до хвороб (фото нижче). Вони виникають із-за недотримання вимог по догляду, появи грибкових збудників та комах шкідників, занесених ззовні.

Поширеними захворюваннями є:

 • септоріоз. Збудник – гриб Septoria. Недуга проявляється бурими плямами з жовтою облямівкою на листових пластинках. Якщо не лікувати вони засихають, а рослина з часом гине. Щоб цього не допустити квітку потрібно обробити мідьовмісними фунгіцидами;
 • антракоз. Викликає гриб Colletotrichum. Початок захворювання характеризується появою червоно-коричневої плями по центру листа, в якому з часом утворюються тріщини і отвори. Ігнорування симптомів призведе до засихання листя, стебел, коренів. На початковій стадії рекомендується обробляти фунгіцидами;
 • іржа вражає стебла і листові пластини. На них з’являються бурі плями різного розміру. Потім, листя можуть відпасти цілком, рослина загниває. Уражені області квітки потрібно видаляти. Здорові ділянки, для профілактики, обробляються бордоською сумішшю;
 • зараження грунтовими грибами відбувається при пересадці в інфікований грунт, із-за рясного поливу чи поганого дренажу. При цьому починають загнивати стебла і коріння. Щоб врятувати «чоловіче щастя», його підземні частини потрібно прополоскати в розчині фунгіциду, потім пересадити квітку в свіжий якісний субстрат;
 • фузаріоз вражає кореневу систему і листя. Першою ознакою може стати неприродне вигинання квітконосів, активне пожовтіння пластин. Усунути хворобу допоможуть мідьовмісні засоби та обробка ґрунту «Глиокладином».

Також квітка може хворіти за присутності шкідників. До них відноситься попелиця, павутинний кліщ, щитівка, трипси та кореневі нематоди.

При догляді за антуріумом може виникнути питання, чому сохне листя. Найчастіше такий стан виникає через порушення організації поливу, графіка прикормок, надмірної сухості повітря або неправильного освітлення:

Хвороби рослини
 • сухі кінчики з коричневими плямами свідчать про нестачу вологи;
 • поява темних плям з кромки і подальше засиханням пластинки може говорити про рясний полив, протяги або температурний стрес;
 • засихання листя, супроводжуване коричневою шийкою антуріума, і появою цвілі сигналізує про загнивання коренів;
 • поступове висихання кромки, деформація та пошкодження молодих пластин свідчить про надмірну сухість повітря. Особливо актуальна ця проблема під час опалювального сезону;
 • сухі коричневі плями можуть з’явитися через неакуратний полив. Якщо на листках залишилися краплі води, вони впливають на сонячні промені, як лінзи. В результаті «квітка фламінго» отримує опік.

Не можна забувати, що листи можуть жовтіти з-за старості. Процес зачіпає нижні пластини. Зміна кольору починається від країв, потім поширюється по всій довжині. Втрачається пружність і соковитість, листочок буріє, висихає і відпадає самостійно. Щоб рослина не витрачала свої сили, відмираючі частини рекомендується акуратно видалити, а місце зрізу обробити порошком, отриманим з деревного вугілля.

Антуріум – не сама проста у догляді кімнатна квітка. Багато його видів призначені для вирощування виключно в оранжереях. Тому для будинку варто вибирати гібридні сорти. При дотриманні всіх правил і дбайливому відношенні, він буде радувати своїми ефектними і оригінальними квітами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *