вазон цикламент

Цикламен догляд в домашніх умовах: пересадка, розмноження, хвороби

Альпійська фіалка або цикламен — це красива домашня рослина. Велика кількість всіляких забарвлень робить її популярною серед квітникарів. Догляд за цикламеном в домашніх умовах не становить особливих труднощів. Одна з важливих умов у вирощуванні цієї рослини це дотримання всіх рекомендацій фахівців.

Види рослини

  1. Європейський. Не так часто зустрічається в колекціях квітникарів. У дикій природі росте в Центральній і Південній Європі. У цикламена європейського бульби неправильної форми сходить корінням. Квіти тільки рожевого кольору з приємним ароматом. Цвітіння триває з травня по вересень.
  2. Перська. Багаторічна рослина з кулястим коренем. Листя цього виду округлі зелені з сріблястим або сірим візерунком. Квіти цикламена перського великі, на довгих квітконосах, схожі на крила метеликів. Цвітіння триває з жовтня по березень. Кожна квітка тримається 10 днів, на кожній рослині одночасно може бути близько 100 бутонів.
Сорти цикламенів
Сорти цикламенів

Догляд

Цикламен можна придбати готовою квітучою рослиною або бульбами. У другому випадку посадковий матеріал необхідно добре оглянути. Здорові бульби цикламена повинні бути цілими з кілька розвиненими бруньками, без пошкоджень і гнильних плям. Пружність бульби також є позитивним фактором при виборі.

Здорова рослина має бути без млявого листя. При покупці віддають перевагу екземплярам з нерозкрившимися бутонами.

Після покупки, цикламену необхідно забезпечити добрий догляд в домашніх умовах. У перші кілька днів після придбання рослину не пересаджують, оскільки вона має звикнути до мікроклімату в приміщенні. Горщик з квіткою закривають від сонця.

як доглядати за цикламеном
Цикламен, догляд в домашніх умовах

Місце. Цикламен боїться протягів, однак сперте повітря йому також протипоказано. Оптимально розмістити цикламен на добре освітленому підвіконні, там, де вікно не відкривають. У період закладки бутонів і цвітіння цикламен потребує яскравого сонця.

У місяці, коли цикламен знаходиться в спокої його можна перенести в темне місце. Особливо це стосується рослини перського виду, яка в зимовий час скидає листя. Цикламен європейський також потребує спокою, в цей час квіти переносять у більш прохолодне місце без яскравого сонячного світла.

Багато квітникарів допускають типову помилку. Викопувати бульби з горщика і зберігати їх в холодильнику не можна.

Температура. Цей фактор дуже важливий для рясного цвітіння цикламенів. Температуру підтримують до +15 градусів. Саме при таких показниках квітка відчуває себе комфортно.

Полив. Цикламен не любить сильного перезволоження, але допускати повного пересихання грунту також не можна. Перський цикламен в зимові місяці поливають рідко, проте ґрунт повинен підтримуватися злегка вологим.

цикламен пересадка
Як пересаджувати рослину

Поливають цикламен через піддон, так як, якщо вода потрапить на бульбу, це може викликати загнивання. З цієї ж причини квітку не обприскують.

Необхідну вологість повітря забезпечують, поміщаючи квітку в піддон з вологим керамзитом або крупним піском. А також поруч з цикламеном розставляють широкі ємності з водою.

Підживлення. У тому випадку, коли цикламен був куплений зовсім недавно, підгодівлю відкладають на 2-4 місяці. Оскільки в новому грунті і так містяться всі необхідні речовини.

В якості підгодівлі цикламенів застосовують спеціальне добриво для квітучих рослин. Добрива вносять два рази на місяць. Для цикламенів не використовують комплексні мінеральні добрива, так як солі погано позначаються на рослині.

цикламен вирощування
Вирощування розсади цикламенів

Пересадка. Цикламен пересаджують один раз у два роки, коли бульба вже погано поміщається в горщику. В залежності від сорту цикламена садіння бульби має свої нюанси. Європейський вид цикламена заглиблюють повністю, перську бульбу наполовину. Горщики чи вазони потрібні теж різні, для європейських бульб підійдуть більш просторі, а перським потрібні ті, що перевищують розмір бульб лише на 2-3 см.

Грунт для цикламенів можна приготувати самостійно. Для цього використовують суміш для кактусів і в рівних частинах листовий перегній і торф. У садівничих магазинах є готові суміші грунту для цикламенів.

Розмноження

Один з найпростіших способів отримати ще один цикламен це розділити бульбу. Від материнської бульби відокремлюють молоді екземпляри і пересаджують їх в окремі горщики. Місця зрізу присипають порошком активованого вугілля.

цикламенти вирощування
Вирощування у відкритому грунті

Розмножити цикламен насінням дуже важко, сходи можна чекати від 10 днів до 6 місяців.

Шкідники і хвороби

Догляд в домашніх умовах за квіткою передбачає захист цикламена від шкідників. Найчастіше цикламени уражаються кліщем. Першою ознакою ураження є незвичайна твердість листя. Їх краї згортаються, а на нижній стороні листя з’являється схожий на пил сірий наліт. Поступово листя стає млявим, після чого опадає.

Виводять кліща за допомогою фитоверма або агравертина. На початкових стадіях боротьба з цим шкідником завершиться успішно, в інших випадках за рослину доведеться поборотися.

Хвороби та шкідники цикламена
Хвороби та шкідники цикламена

Цикламен також може піддатися нападу попелиці або трипсів. Але з цими комахами легко впораються такі препарати як «Актара», «Моспілан», «Фітоверм», «Інтавір». Гарною заміною цих хімічних препаратів є настій на чорнобривцях, махорке або подрібненій ріпчастій цибулі.

Серед захворювань найчастіше зустрічається сажістий грибок (уражені місця протирають бордоської рідиною), антракноз (використовують Оксихом, мідний купорос), фітофторозна гниль.

При появі ознак фітофторозної гнилі поливи припиняють, рослину присипають сухим грунтом. Грунт обов’язково знезаражують базамидом або формаліном. Періодично проливають фунгіцидами.

Корисні рекомендації

Якщо листя жовтіє, а квіти при цьому не опадають необхідно перевірити температуру повітря, вона не повинна перевищувати +18 градусів. Жовте листя може бути причиною несвоєчасного поливу цикламена.

вазон цикламент
Кімнатна рослина цикламен

При низькій температурі в приміщенні і високій вологості може з’явитися сіра гниль (фото дивитися вижче). У цьому випадку рекомендують частіше провітрювати приміщення і підвищити температурні показники. Рясно і часто поливати цикламен також не слід, так як це може привести до загнивання кореневої системи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *