Чому огірки ростуть гачком в теплиці: основні причини

Поява викривлених огірків в парниках не рідкість. З цією проблемою стикаються навіть досвідчені агрономи. Основна причина, чому огірки ростуть гачком в теплиці – порушення правил догляду. З’ясувавши першоджерело проблеми, необхідно розібратися, що робити і як виправити ситуацію.

Дефіцит калію

Мікроелемент прискорює дозрівання овочів, забезпечує нормальний ріст і розвиток на всіх стадіях вегетації. Калій збільшує опірність культури несприятливим умовам навколишнього середовища, хворобам і шкідникам. Сприяє отриманню смачного, солодкого і хрусткого врожаю.

Деформація плодів не єдина ознака дефіциту калію в грунті. Характерними ознаками є:

 • витягування батогів;
 • відсутність зав’язей;
 • темно–зелене, злегка увігнуте листя з облямівкою жовтого кольору. На нижніх пластинах може з’явитися крайовий некроз, опіки;
 • зморшкуватість молодого листя поблизу точки росту;
 • зниження плодоношення і темпів дозрівання.
Чому скручуються огірки в теплиці

Виправити недолік калію в грунті можна декількома способами:

 1. Внести кореневе і позакореневе підживлення водним розчином сірчанокислого калію.
 2. Збагатити грунт розведеною деревною золою (1 стакан на відро води). Дозволено також використання золи в сухому вигляді. Її потрібно розподілити по вологій землі і трохи полити рослини.
 3. Внести калійну селітру.

При використанні добрив потрібно дотримуватися рекомендацій виробників. Надлишок калію не менш небезпечний, ніж його дефіцит. Основні підгодівлі проводять в період плодоношення не менше 3 разів за сезон.

Неправильний полив

Причиною, чому огірки ростуть гачком в теплиці, може виступати неправильний полив. Досвідчені фермери радять, що робити в цьому випадку:

 1. Проводити процедуру рано вранці або ввечері. Якщо зволожувати землю вдень, краплі вологи, що потрапили на листя, можуть залишити опік.
 2. Використовувати тільки теплу відстояну воду. В іншому випадку підвищується ймовірність деформування врожаю, і появи кореневої гнилі.
 3. Оптимальна витрата вологи 8-12 літрів на 1 метр квадратний. Частота поливу через день.
 4. Після зволоження грунту провітрити теплицю, не допускаючи протягів. Досить буде відкрити верхні кватирки.
 5. Не рекомендується поливати огірки під корінь. Краще зробити неглибокі борозни паралельно рослин, перейти на систему крапельного зрошення або використовувати метод дощування.
Огірки можуть скручуватися з-за неправильного поливу

Головне правило – знайти «золоту середину». Не можна допускати пересихання або надмірного зволоження грунту. Важливо своєчасно рихлити грунт, попереджаючи утворення поверхневої кірки, яка порушує правильний повітрообмін.

Порушення правил сусідства і сівозміни

При посадці в теплиці різних сортів огірків варто пам’ятати, що вони поділяються на комахозапильні, самозапильні і партенокарпічні (зав’язують плоди без процедури запилення). Їх безпосереднє сусідство призведе до скручування овочів.

Щоб уникнути схрещування різних видів і деформації плодів, під час провітрювання теплиці самозапильні сорти слід накрити марлею.

Важливе значення має правильна сівозміна. При висаджуванні огірків на одному і тому ж місці в грунті накопичуються патогенні мікроорганізми, що викликають захворювання. Відбувається виснаження грунту, знижується родючість, порушується мінеральний баланс.

Неправильне вирощування огірків при порушеній сівозміні

Якщо огірки висадити на ділянку, де в минулому році росли попередники з подібною потребою в мікроелементах, не уникнути деформації плодів. Щоб попередити подібну ситуацію, розсаду варто висаджувати після редису і капустяних культур.

Крім цього, у міру зростання огірки виділяють в землю коліна, які токсичні для всього сімейства гарбузових. Для руйнування отруйних речовин і збагачення грунту, після закінчення огіркового сезону на їх місце потрібно посіяти рослини–сидерати. В умовах теплиці підійдуть редька олійна і гірчиця біла.

Несприятливі умови

Під час вирощування овочів в парнику, їм необхідно створити оптимальні умови для розвитку. Порушення стандартних норм – причина, чому огірки ростуть гачком в теплиці. Щоб не допустити деформації плодів, необхідно знати, що робити в такій ситуації:

Скручування огірків при несприятливих умовах вирощування
 1. Підтримувати необхідну температуру в період плодоношення: вдень 22°C-25°C, в похмуру погоду 20°с-22°C, вночі 18°C-20°C. Різниця між денною і нічною температурою не повинна перевищувати 5°C-7°C. Різкі коливання неприпустимі. Щоб знизити показання термометра необхідно забезпечити приплив повітря через фронтон. Деякі фермери обприскують теплицю розчином крейди (2 кілограми на 10 літрів води з додаванням невеликої кількості молока). Підвищити температуру допоможе додаткове укриття з плівки;
 2. Забезпечити достатню кількість світла. Своєчасно видаляти зайві пагони, які перешкоджають проникненню сонячних променів до нових завязей. Занадто густі стебла також перешкоджають формуванню рівних огірків.
 3. У гарну погоду трохи відкривати тепличну плівку. Знімати повністю не можна, щоб уникнути появи борошнистої роси.
 4. Мульчувати грунт для збереження тепла і вологи в грунті. Оптимальна температура грунту 22°C-24°C.
 5. Збирання врожаю слід проводити щодня, в іншому випадку відбудеться виснаження рослини і гальмування розвитку нових зеленців.
 6. Різкі відхилення від описаних умов приведуть до всихання, деформації і опадання зростаючих плодів.

Щоб не виникало питань, чому огірки ростуть гачком в теплиці і що робити, необхідно дотримуватися правил сівозміни, відповідально підійти до посадки, формування і подальшого догляду за культурою. Крім цього, під час покупки варто звернути увагу на особливості кожного сорту. Деякі гібриди схильні до деформації.

Навіть при дотриманні агротехнічних умов і своєчасному збиранні дозрілих плодів, неможливо запобігти їх викривленню. Агрономи радять висаджувати раніше генетично схильні до скручування сорти, щоб встигнути зібрати урожай до зниження середньодобових температурних показників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *