Чи актуальні казки Василя Сухомлинського для сучасної малечі

Творча спадщина видатного українського педагога, вихователя, письменника Василя Сухомлинського вражає своїм розмаїттям. Можливо, його численні твори містять усі ті почуття та людські якості, яких часом так не вистачає сучасним дітлахам — поколінню, яке чи не від самого народження оточене численними ґаджетами, розвивальними іграшками й посібниками й дедалі то менше проводить час у живому спілкуванні: щирість, доброту, взаємодопомогу й підтримку, охайність до речей, повагу до старших, дбайливе ставлення до довкілля. І якщо дошколятам більше будуть більше до вподоби казки Василя Сухомлинського з малюнками, то учням середніх і старших класів можна читати філософські міркування письменника щодо різних повсякденних явищ, оповідання, які змусять замислитися, чи правильно діти поводяться в різних ситуаціях тощо.

Літературні казки Василя Сухомлинського

Окрім видань для молодших школярів «Всі добрі люди — одна сім’я» та «Квітка сонця», у видавництві «Школа» вийшла також укладена донькою педагога Ольгою Василівною Сухомлинською збірка «Я розповім вам казку… Філософія для дітей». Тут міститься найповніший перелік творів славетного Вчителя. Стиль викладу ненудний та емоційний, тут відбилась багаторічна практика роботи видатного майстра педагогічної справи з дитячим колективом. До розповідей про життя його вихованців, про реальність з насиченого подіями зі шкільного життя цікаво звертатися навіть багато років потому, щоб дізнатися, як жили, чим захоплювалися тогочасні школярі, про що мріяли, які проблеми вирішували на своєму життєвому шляху. Книга побачила світ у 2016 році, а згодом була перевидана з нагоди 200-річчя від Дня народження автора.

Декілька порад стосовно того, що зробити і як потрібно читати оповідання казки Василя Сухомлинського з книжок «Квітка сонця» та «Всі добрі люди — одна сім’я», щоб це давало свої плоди, а дитині було цікаво й ненудно:

  • проговорити ключові моменти: вчинки й думки героїв оповідань, їхні реакції на все, що відбувається навколо, стосунки з дорослими та ін.;
  • акцентувати увагу на моральних засадах, які містять казки Василя Сухомлинського: подумати про те, що таке радість, краса, любов, співчуття й повага, честь, совість, моральний обов’язок та ін. Усе це славетний педагог подає на доступному для маленьких та юних читачів рівні, але під час читання не варто поспішати, треба добряче поміркувати;
  • проаналізувати ставлення книжкових персонажів до природи: Василь Сухомлинський чимало уваги приділяв екологічному вихованню своїх учнів, що, відповідно, відбилося й у його творчості. За допомогою книг ви навчите свого малюка не зривати квітки́ дарма, не ламати гілля дерев заради забавки, викидати сміття на вулиці у сміттєві контейнери та ін.

Чого навчають казки Василя Сухомлинського для дітей?

Ствердження моральних цінностей в юних душах учнів є одним із провідних завдань виховного процесу в сучасній школі, який потребує докладання спільних зусиль з боку батьків та педагогічного колективу. Твори Василя Сухомлинського рясніють влучними висловлюваннями, настановами, ненав’язливими порадами та невичерпною мудрістю Педагога. Оповідання та казки Василя Сухомлинського допоможуть читачам стати ввічливими, наполегливими, великодушними, культурними, інтелігентними, дисциплінованими — виховають чесну, благородну, освічену особистість, здатну самостійно приймати рішення й відповідати за власні вчинки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *