Дмитро Менделєєв

Дмитро Менделєєв

Дмитро Іванович Менделєєв – російський учений, хімік, фізик, метролог, економіст, технолог, геолог, метеоролог, нафтовик, викладач, вчений і приладобудівник. Член-кореспондент Імператорської Санкт-Петербурзької Академії наук. У числі найбільш відомих відкриттів – періодичний закон хімічних елементів (див. цікаві факти про хімії).

Біографія Дмитра Менделєєва насичена багатьма цікавими фактами, які стосуються її особистого і наукового життя.

Отже, перед вами коротка біографія Менделєєва.

Біографія Дмитра Менделєєва

Дмитро Менделєєв народився 27 січня (8 лютого) 1834 р. в Тобольську. Він ріс і виховувався в родині директора декількох тобольских училищ Івана Павловича. У 1840-х роках Менделєєв-старший приймав у своєму будинку засланців декабристів.

Мати Дмитра, Марія Дмитрівна, була освіченою жінкою, яка займалася вихованням дітей. У сімействі Менделеевых народилося 14 дітей (згідно з іншими джерелами 17), де наймолодшим був Дмитро. Варто зауважити, що 8 дітей померли ще в дитинстві.

Дитинство і юність

Коли Менделєєву ледь виповнилося 10 років він втратив батька, який незадовго до смерті втратив зір.

Дмитро Менделєєв в дитинстві

Ця була перша серйозна втрата в біографії майбутнього вченого.

Під час навчання в гімназії Дмитро не відрізнявся гарною успішністю, отримуючи посередні оцінки з багатьох дисциплін. Одним з найбільш складних предметів для нього була латинь.

Тим не менш, розвинути любов до наук допомогла хлопчикові мати, яка пізніше відвезла його вчитися в Петербург.

У 16-річному віці Дмитро Менделєєв успішно складає іспити в Головний педінститут на відділення природничих наук фізмату.

В цей час хлопець добре вчиться і навіть видає статтю «Про изоморфизме». В результаті він закінчує інститут з червоним дипломом.

Наука

У 1855 р. Дмитра Менделєєва призначають старшим вчителем природничих наук у Сімферопольській чоловічій гімназії. Пропрацювавши тут менше року він переїжджає в Одесу, де влаштовується працювати викладачем в ліцеї.

Потім Менделєєв захистив дисертацію за темою «Будова кремнеземних сполук», яка дозволила йому читати лекції. Незабаром він захищає ще одну дисертацію і призначається приват-доцентом університету.

У 1859 р. Дмитро Іванович був відряджений у Німеччину. Там він займався вивченням капілярних рідин, а також видав кілька наукових статей на різні теми. Через 2 роки він повернувся в Петербург.

Портрет Менделєєва в молодості

У 1861 р. Менделєєв публікує підручник «Органічна хімія», за що отримує Демидівську премію.

З кожним днем слава про російською вченій набувала все більших масштабів. Вже у 30-річному віці він став професором, а через кілька років йому довірили очолити кафедру.

У цей період біографії Дмитро Менделєєв займався викладацькою діяльністю, а також старанно працював над «Основ хімії». У 1869 р. він представив науковому світу періодичну систему елементів, яка принесла йому світове визнання.

Таблиця Менделєєва спочатку містила в собі атомну масу всього 9 елементів. Пізніше у неї була додана група благородних газів. В таблиці можна було побачити безліч порожніх клітинок для ще невідкритих елементів.

У 1890-ті роки учений вніс значний вклад у відкриття такого явища як радіоактивність. Він також з цікавістю вивчав і розробляв гідратну теорію розчинів.

Незабаром Менделєєв захопився дослідженням пружності газів, в результаті чого йому вдалося вивести рівняння ідеального газу.

В ту пору біографії хімік розробив систему дробової перегонки нафтопродуктів, поряд із застосуванням цистерн і трубопроводу. Завдяки цьому, спалювання нафти в топках вже не практикувалося.

З цього приводу Менделєєв виголосив свою знамениту фразу: «Спалювати нафту – все одно, що топити піч асигнаціями».

В область інтересів Дмитра Івановича також входила і географія. Він створив диференціальний барометр-висотомір, який був представлений на одному з географічних конгресів у Франції.

Цікаво, що у 53-річному віці вчений наважився взяти участь у польоті на аеростаті у верхніх шарах атмосфери, заради спостереження за повним сонячним затемненням.

Через кілька років у Менделєєва стався серйозний конфлікт з одним із чільних урядовців. Внаслідок цього, він вирішив залишити університет.

У 1892 р. Дмитро Менделєєв винайшов технологію видобутку бездимного пороху. Паралельно з цим він займався обчисленнями російських і англійських еталонів заходів. Згодом з його подачі факультативно була введена метрична система заходів.

У період біографії 1905-1907 рр. Менделєєва висували кандидатом на Нобелівську премію. У 1906 р. Нобелівським комітетом премія була присуджена російському вченому, але Королівська академія наук Швеції це рішення не підтвердила.

За роки свого життя Дмитро Менделєєв видав понад 1500 праць. За свій неоціненний внесок у розвиток світової науки він удостоювався багатьох престижних нагород і звань.

Хімік неодноразово ставав почесним членом різних наукових товариств як в Росії, так і за її межами.

Особисте життя

В юності Дмитро зустрічався з дівчиною Софією, яку знав з дитинства. Пізніше молоді люди вирішили вступити в шлюб, однак незадовго до церемонії одруження дівчина відмовилася йти під вінець. Наречена вирішила, що не варто міняти що-небудь у житті, якщо вона і так прекрасна.

Пізніше Менделєєв почав доглядати за Феозвой Лєщєвій, з якою він також був знайомий з дитинства. У підсумку, пара зіграла весілля в 1862 р., а вже в наступному році у них народилася дівчинка Марія.

Дмитро Менделєєв з першою дружиною Феозвой

Після цього у них народилися син Володимир і донька Ольга.

Дмитро Менделєєв любив дітей, однак через велику завантаженість йому не вдавалося приділяти їм багато часу. Варто зауважити, що цей шлюб було важко назвати щасливим.

У 1876 р. Менделєєв захопився Ганною Попової. На той момент чоловікові було вже 42 роки, тоді як його коханої ледь виповнилося 16 років. Хімік познайомився з дівчиною під час чергової «молодіжної п’ятниці», які він влаштовував у своєму будинку.

Цікавий факт, що на таких п’ятничних зустрічах часто бували багато знаменитостей, серед яких Ілля Рєпін, Архип Куїнджі, Іван Шишкін та інші діячі культури.

Дмитро та Ганна узаконили свої стосунки в 1881 р. у цьому шлюбі У них народилися дівчинка Любов, хлопчик Іван і близнюки Василь і Марія. Разом з другою дружиною Менделєєв нарешті пізнав усі принади подружнього життя.

Пізніше зятем Менделєєва став поет Олександр Блок, який взяв в дружини його дочка Любов.

Смерть

Взимку 1907 р. під час ділової зустрічі з міністром промисловості, Дмитром Философова, Менделєєв сильно застудився. Незабаром простуда переросла в запалення легенів, які і стали причиною смерті великого російського вченого.

Могила Менделєєва

Дмитро Іванович Менделєєв помер 20 січня (2 лютого) 1907 року в віці 72 років.

Через десятки років після смерті хіміка, в періодичній системі з’явився новий елемент під номером 101, названий в його честь – Менделевий (Md).

Якщо вам сподобалася коротка біографія Дмитра Менделєєва – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, та цікаві історії з їхнього життя зокрема, – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *