форзиція вирощування

Форзиція: посадка і догляд у відкритому грунті

Коли немає ще зеленого листя, кущі форзиції покриваються великими жовтими зірочками. Ці багаторічні кущики є справжньою окрасою весняного саду. Сьогодні ми розповімо про те, як посадити форзицію і доглядати за нею у відкритому грунті.

Вибір саджанців і терміни посадки

Для посадки використовують дворічні вкорінені гілочки або відводки. Посадковий матеріал краще купувати в садівничих центрах. Вибираючи живці форзиції, звертають увагу на зовнішній вигляд. Саджанець повинен бути без пошкоджень, з гнучкими гілочками і живими коренями.

Перевагу віддають саджанцям з закритою кореневою системою, якщо коріння відкриті, то потрібно простежити щоб вони були вологими, без гнильних змін.

форзиція вирощування
Як виростити форзицію у відкритому грунті

Для вирощування в Україні, краще використовувати види форзиції, які можуть переносити морози.

 • проміжна;
 • яйцеподібна;
 • що звисає.

Висаджують форзицію ранньою весною до початку сокоруху або ранньої осені приблизно за декілька тижнів до першого морозу, щоб саджанці встигли вкоренитися. Цих умов треба дотримуватися при посадці форзиції та догляді в відкритому грунті.

Форзиція прокидається раніше за інших чагарників, а цвітіння у деяких видів починається, як тільки розтане сніг. Фахівці дотримуються думки, що посадку живців форзиції у краще проводити ранньою восени.

Місце посадки

Всі види цієї рослини можуть рости в тіні, однак переважно варто вибирати сонячне місце, яке не підтоплюється під час весняних паводків. В цьому випадку гарантоване рясне цвітіння. Якщо на ділянці близько залягають грунтові води, то форзиція рости не буде. Живці добре розвиваються на легких, вапнованих ґрунтах. Ділянку вибирають на відстані 2,5–3 метра від будівель і високорослих дерев.

Як правильно садити форзицію
Як правильно садити форзицію

Основні вимоги до вибору ділянки:

 • відкрите місце;
 • слаболужний грунт;
 • без близького залягання ґрунтових вод;
 • на відстані 2-3 метрів від теплиць, будинків і дерев.

Посадка

Для висаджування молодих живців викопують яму розміром 50x50x60. Перед посадкою на дно ями висипають щебінь або биту цеглу, потім приблизно на 10 см великий річковий пісок. Всього дренажний шар повинен бути не менше 30-40 см. Далі висипають листовий грунт і торф у співвідношенні 2:1.

При посадці можна додати склянку деревної золи. Рослини поміщають в посадкову яму і присипають грунтом і рясно заливають водою. Грунт навколо живця притоптують. Якщо живців кілька, то відстань між ними залишають близько 2 метрів.

форзиція вирощування
Мульчування грунту

Всі важливі етапи посадки:

 • викопують яму (50x50x60);
 • роблять дренажний шар близько 30 см;
 • висипають листовий грунт, торф і золу;
 • все добре перемішують;
 • поміщають саджанець у яму і прикопують так, щоб коренева шийка виявилася трохи вище землі;
 • грунт ущільнюють;
 • саджанець добре поливають;
 • навколо форзиції укладають шар мульчі (солома, опале листя, сіно).
Кущі форзиції
Кущі форзиції

Догляд

Цю південна рослина можна посадити і у відкритий грунт. Догляд за кущами не має особливих складнощів, тому виростити форзицію може навіть початківець садівник.

Полив. Ця рослина добре переносить посуху, але зайва вода може погубити кущі форзиції. Тому поливають рослини за необхідності. Якщо часто йдуть дощі, то кущі поливати не потрібно. В умовах спекотного літа зрошення проводять два рази на місяць. На кожен посаджений держак використовують не менше відра води.

Підгодівля. Для рясного і тривалого цвітіння необхідно вносити добрива. Однак у перший рік поживних речовин рослині цілком вистачить. З другого сезону підгодівлі вносять три рази. Ранньою весною, коли снігу залишиться зовсім мало, навколо форзиції розкладають компост або перегній. Органіка допоможе активізувати всі сили і надалі наростити пишну крону.

форзиція як садити
Висаджені живці рослини

Під час появи бутонів використовують мінеральний комплекс. На кожен квадратний метр використовують не більше 60 г добрива. Третю підгодівлю вносять після того, як форзиція відцвітає. Остання підгодівля проводиться універсальним комплексним добривом. Такий захід сприяє активній закладці квіткових бруньок для наступного року. Варто пам’ятати, що всі види добрива вносяться тільки на вологий грунт.

Обрізка. При щорічній обрізці потрібно пам’ятати, що квіти з’являються на пагонах попереднього року. З настанням весни уважно оглядають кущики. Якщо є пошкоджені, відморожені гілки їх обрізають. Гілки, на яких були квіти, відрізають на третину. Це посилить зростання бічних гілок, на яких у наступному році з’являться квіти. В нижній частині куща можуть бути засохлі пагони, які також потрібно обрізати, відступаючи 5 см від грунту.

Розмноження фурзиції
Розмноження рослини

Підготовка до зими

Ця південна рослина погано переносить морози. Особливо це стосується молоденьких кущиків. Після того, як опаде листя, очищають пристовбурне коло і перекопують грунт. Навколо рослини розкладають солому або сіно. Гілки, які згинаються, пришпилюють до землі, а зверху укладають лапник.

Форзицію накривають агроспаном чи іншим аналогічним матеріалом. Після того, як випаде сніг його нагрібають на кущі, створюючи великий замет.

Як підготувати кущі форзиції до зимівлі

Фахівці з ландшафтного дизайну рекомендують розміщувати форзиції поряд з хвойними рослинами. При цьому посадку і догляд у відкритому грунті краще проводити ранньою весною. Кущі форзиції активно розростаються, це властивість дає можливість формувати красиві фігури для прикраси ділянки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *