Як вирощувати примули багаторічні: посадка і догляд у відкритому грунті

Примула — одна з найбажаніших мешканок садів в наших широтах. Цей первоцвіт багатий самими яскравими і красивими відтінками. При правильній посадці у відкритий грунт, грамотному вирощуванні та розмноженні, уважному догляді вже з ранньої весни ваш ділянку покриється барвистим килимом. Які бувають примули багаторічні, яка їм потрібна посадка й догляд, а також фото сортів, найпоширеніші хвороби — в нашій статті.

Опис примул

Про цей первоцвіті ходять красиві легенди. Наприклад, згідно однієї апостол Петро одного разу впустив ключі від раю. Вони потрапили на землю і проросли чудовими квітами. Саме тому примули в народі часто називають «ключиками».

За статистикою примули багаторічні — самі вирощуються з насіння квітки в Україні, і це не дивно, адже посадка і догляд за ними не викликає особливих складнощів, а вибравши з фото вподобаний сорт можна виростити у своєму саду дивовижний квітучий килим примул.

примули садові
Як виростити примулу у відкритому грунті

Примули люблять не тільки в нашому регіоні. Наприклад, в Англії вважають, що в примулах живуть маленькі феї. І це далеко не всі легенди, які ходять про цю прекрасну квітку.

Витонченість і яскраві фарби — не єдині достоїнства цієї рослини. Якщо ви тільки почали цікавитися ними і вирішили вибрати сорт, ви будете вражені, наскільки різноманітні ці квіти. Так, в рід примул входять понад півтисячі видів. Але цим числом все не обмежується. Селекціонери вивели величезну кількість сортів і гібридів, і кількість сортів зараз просто колосальна.

Як такої єдиної класифікації примул немає. Прийнято виділяти до 23 селекцій (або груп). Всього ж нині налічується 400 видів цієї квітки і тисячі сортів. Є різні способи класифікації. Одна з них — класифікація Королівського товариства садівників Великобританії, згідно з якою садові примули поділяються на три групи.

примула звичайна
Примула рожева

Але, як вже говорилося, це лише одна з класифікацій. У дикому вигляді в Європі зустрічається тільки тридцять видів. Більшість видів — це лісові мешканці, але деякі з видів живуть на річкових берегах, в горах, на альпійських луках. Незважаючи на всю різноманітність видів у садовий практиці культивується не більше 200 видів.

Первоцвіти розрізняються забарвленням, а також терміном цвітіння. Але в цьому їх перевага: деякі сорти — справжні первоцвіти, які починають цвісти, щойно зійде сніг. Є сорти, які починають цвісти влітку. Таким чином, примули багаторічні можна вибирати так, щоб посадка і догляд за одними починався ще навесні, за іншими влітку.

Розглянемо секції і сорти, які найчастіше зустрічаються в садах в наших широтах.

Зубчатолистні примули

До них відноситься примула дрібнозубчаста, для якої характерно суцвіття кулястої форми. Це пізноквітнуча рослина, але це не можна вважати її недоліком — молоді листя з ледь сформованими бутонами також утворюють дуже ошатний килим.

Примула Зібольда
Примула Зібольда

Це велика рослина, тому це потрібно враховувати при формуванні квіткової композиції — примула може заглушити інші рослини меншого розміру.

Примула головчаста також відноситься до цієї секції. Ці примули багаторічні досить вимогливі, їх посадка і догляд має важливі нюанси.

Первоцвіти

До цієї секції відносяться квіти примули багаторічні, посадка та догляд за ними найпростіші. До секції первоцвітів належать види, що відрізняються найбільшою невибагливістю у догляді. Наприклад, це примула висока — надзвичайно життєстійка квітка.

Мускаріодні примули

Це самі екзотичні сорти. Вони настільки незвичні, що за ним навіть складно визначити, що це примули. До них відноситься, наприклад, орхідейна примула, однак вона досить складна в вирощуванні. Квітки у цих примул розкриваються поступово, також змінюється і колір — від бутонів до розустившихся квіток.

До секції борошнистих примул відноситься примула борошниста, примула рожева. До секції кортузовидних — скельна примула, примула Зібольда.

Є й дуже незвичайні і екзотичні по своїй красі примули. У більшості випадків крупноквіткові рослини гібридного походження, яких зараз так багато і вони настільки різноманітні за кольором і термінами цвітіння, що можуть задовольнити будь–які запити дачників. Сьогодні найбільш красивими і оригінальними вважаються примули незвичайних забарвлень і форм квіток та листя, а також махрові сорти примул.

Примула весняна
Примула весняна

Познайомимося також з найбільш часто зустрічаючимися видами і сортами.

Примула бесстебельна, або звичайна, має білі або світло–жовті квіти з фіолетовим зівом. Незважаючи на декілька простакувату назва — «звичайна» — це дуже витончена, красива квітка. Під час цвітіння кущ звичайної примули настільки ефектний, що схожий на цілий букет. Цвітіння починається в березні. Садівники вибирають цей сорт за те, що він дає повторне цвітіння, яке відбувається у вересні. Найбільш відомі сорти цього виду — цирулеа (у неї сині квітки і жовтий зів), Вірджинія (білі квітки).

Примула висока характеризується наявністю яскраво–жовтих квіток з прекрасним ароматом, зібрані в суцвіття форми парасольки. Рясне цвітіння цього виду триває близько двох місяців, починаючи з квітня.

У цього виду є гібриди, у яких більш великі квітки з різноманітним забарвленням — червоні, жовті, білі, бузкові. Бувають вони облямовані або з вічком. Найвідоміші сорти цього виду — Дуплекс, Розеа.

Є й гібриди з великими квітками і довгими квітконосами. Вони ідеально підходять для вирощування на зрізання.

Примула весняна (її ще називають лікарської) має жовті квіти з помаранчевим плямою, яку можна побачити біля основи квітки. У садових сортів цього виду забарвлення дуже різноманітні: квітки можуть бути махровими, однотонними або двоколірними. Саме рясне цвітіння цього виду триває з квітня по червень.

Примулу люблять за те, що це справжній первоцвіт, який прокидається раніше за інших. Якщо ви хочете, щоб ваш квітник зацвіла пишним цвітом ще навесні, то вибирайте ранні сорти примули.

Розмноження

Розмноження здійснюється двома способами — поділ або насінням. Другий спосіб більш складний, трудомісткий, оскільки насіння дрібне, і схдженістьь у них не дуже хороша. Так, з насіння 5-6 зійти може тільки один.

Для того, щоб поліпшити схдженість, рекомендується впливати на насіння або холодом, або перепадом температур, для чого можна поміщати насіння спочатку в холодильник, а потім повертати в кімнату, і так повторювати багато разів протягом доби. Однак у цій процедурі потребують не всі сорти примул.

коли пересаджувати примули
Розмноження рослини

Миску з посівами необхідно накрити плівкою. Важливо не допускати пересихання грунту.

Більш простим способом розмноження вважається поділ. У будь–якому разі цю процедуру необхідно робити для старих кущів (рекомендується ділити кущі кожні три роки), оскільки на старих кущах листя і квітки дрібнішають.

Посадка та вирощування

Садіння у відкритий грунт і вирощування зазвичай не представляє особливих складнощів. Важливо, щоб грунт на клумбі з квітами був вологим і рихлим. Поливати його необхідно щотижня, після чого необхідно розпушити грунт і очистити його від бур’янів. У спеку поливати клумби доведеться два рази в тиждень. Грунт повинен бути рихлим і родючим. Якщо ж висадити її на важкий глинистий грунт, де застоюється вода, то рослина буде піддаватися хворобам.

Умови проживання цих квітів різняться залежно від виду і сорту. Однак примула, як правило, більше любить ділянки в півтіні. Якщо ж посадити її на ділянку під прямі сонячні промені, то квіти почнуть в’янути.

Основний догляд за цим багаторічним садовими рослинами — полив і регулярні підгодівлі. Пам’ятайте, що це вологолюбна рослина, а значить посуху вона переносить погано. Для підгодівлі краще використовувати комплексні мінеральні добрива. Підгодівля повинна бути частою, в ідеалі — щотижнево. Не варто часто підгодовувати добривами з азотом, інакше в наступному періоді цвітіння замість пишних квітів ви побачите пишну зелень.

примула догляд
Підготовка грунту

Нюанси вирощування примули залежать і від регіону.

При цьому для цвітіння потрібно дотримувати ряд умов: висаджувати тільки на ділянки з півтінню, грунт повиннен бути вологим, окультуреним, до складу повинна входити глина, пісок і перегній. З весни квіти необхідно підгодовувати.

Восени, після того, як рослина відцвіте, необхідно розпушити грунт і видалити бур’яни. Листя обрізати восени не слід, оскільки рослина почне дрібніти і втратить свої декоративні властивості. Старі листи можна видаляти навесні.

вирощування примули з насіння
Розсада примули

Взимку сухе листя або солому можна використовувати як укриття для захисту рослин від холодів. Проте не всі сорти потребують укриття. Якщо у вашому регіоні зими не дуже холодні, то листям можна не вкривати — досить снігу як захисту від промерзання. Навесні важливо стежити, щоб примула не почала пріти під кіркою льоду — якщо це відбувається, то кірку слід розбити, щоб вода пішла.

Слід звернути увагу, що примули швидко старіють і втрачають свої декоративні якості. Відбувається це із-за кореневища, яке у старої примули чітко видно над землею, у молодої ж воно приховано.

Примули в саду

Найкраще примули поєднуються з іншими примулами, тому сама гармонійна композиція вийде, якщо висадити їх великими групами. Якщо ви виберете сорти, які потребують однакових умовах вирощування, то квіти будуть чудово поєднуватися один з одним. Висаджуючи примули великими групами, ви отримаєте ефект суцільного квітучого килима. Невисокі сорти примул краще висаджувати на передньому плані. По сусідству з ними можна висадити нарциси, пупочник весняний, барвінок.

Примули добре виглядають під високими кущами. Їх можна також поєднувати з папоротями, гейхерами, хостами, карликовими хвойниками. Чудові композиції виходять з примулою і мильнянками, калужницями, ірисами.

Посадка примули
Посадка примули

Примули чудово сусідять з іншими первоцвітами. Їх можна садити поруч з нарцисами, тюльпанами, мускарі.

Завдяки величезній колірній палітрі ця багаторічна рослина дозволить створити чудову яскраву і красиву клумбу, яка буде радувати з квітня і до кінця літа своїм пишним цвітінням. У ландшафтному дизайні первоцвіт використовують для прикраси альпінарію, газону, рокарія.

примула догляд
Як доглядати за рослиною в період спокою

Хвороби і шкідники

Розглянемо, які хвороби і шкідники можуть докучати цій рослині. Так, це можуть бути віруси — вони викликають пожовтінням листя. Якщо кущі вразили віруси, то їх обов’язково слід видалити.

Інші поширені хвороби примули — іржа і плямистість листя. Якщо на листках з’явилися іржаві плями, то їх обов’язково слід обробити бордоською рідиною, інакше рослина почне засихати. При виявленні плям на листках такі рослини слід видалити, а здорові обробити бордоською рідиною.

Хвороби примули

Від надмірної вологи може з’явитися гниль. Прояв цієї хвороби — пожовтіння листя, водянистість. Саме тому важливо забезпечувати кущам регулярний, але не занадто рясний полив.

Що стосується шкідників, то для примули небезпечні нематоди. Якщо ви звернули увагу на те, що на стеблі виникли здуття, то це як раз говорить про наявність цих шкідників. Хворі рослини необхідно видалити, а грунт слід обробити грунтом.

На рослинах може оселитися попелиця — тоді слід використовувати фосфорнокислі добрива, довгоносик — необхідна обробка інсектицидом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *