Люпин багатолистний

Люпин багаторічні: посадка і догляд, хвороби і шкідники

Люпин — рослини, які можна повсюдно зустріти на кожній дачній ділянці, по узбіччях доріг, під деревами. Це рослина, яку садівники з задоволенням вирощують на своїх ділянках, адже квітучі люпіни дивно красиві у своєму різноманітті відтінків.

Високі різнокольорові свічки оживляють будь–який пейзаж, роблять його привабливим. Вони настільки невибагливі, що навіть ділянки, за якими ніхто не доглядає, суцільно вкриті цими різнобарвними красенями. Люпини багаторічні, їх посадка й догляд, фото сортів — тема нашої статті.

Про люпини

Люпин відноситься до сімейства бобових, в яке входять трав’янисті рослини, а також чагарники і напівчагарники. Назва в перекладі з латинської означає «вовк», тому в народі рослину прозвали «вовчими бобами».

В диких умовах рослина росте в Африці, Середземномор’ї. Найбільшу кількість видів росте в Західній півкулі. Ця рослина добре переносить посуху, тому зустрічається навіть в пустелях. Як садова рослина люпин стали культивувати тільки з 1911 року, коли британський селекціонер вивів декоративні сорти цих рослин.

Люпин багаторічний
Люпин багаторічний

Рослина має потужну кореневу систему, яка вглиб може йти на кілька метрів. Коріння люпинів покриті здуттями, які поглинають з повітря азот. Цей азот використовується для збагачення грунту під рослиною.

Суцвіття люпинів являють собою китицевидні суцвіття з великою кількістю квіток. Кисть у цієї рослини дуже висока — деколи досягає одного метра.

Люпини багаторічні настільки поширені в садах і квітниках, оскільки у них дуже красиве і різноманітне забарвлення — справжня прикраса будь–якого саду. Квітки бувають всіх відтінків: фіолетового, червоного, білого, жовтого, бузкового, рожевого кольору.

Люпини багаторічні, посадка і догляд за якими не викликає особливих складнощів — це високі рослини. На фото видно, що у висоту люпин може досягати півтора метрів.

як вирощувати люпин
Вирощування люпинів у відкритому грунті

Коли боби рослини розтріскуються, звідти випадають дрібне насіння. Насіння залежно від сорту відрізняються за формою, розміром, забарвленням.

Люпин багаторічні, їх посадка і догляд — це можливість створити красиві клумби, як видно на фото. Але не тільки для цього вирощують рослину: його перегнилі листя і стебла стають чудовим добривом. Також є кормові сорти.

Види люпинів

Видів люпинів більше двохсот, але з цього всього розмаїття тільки 10 сортів використовуються для вирощування в садах. Велика частина люпинів — це багаторічні рослини. Але зустрічаються і однорічні. Набагато рідше вирощують люпин вигляді чагарників — найчастіше їх вирощують селекціонери, оскільки ці види легко схрещуються, добре пристосовуються до різного середовища.

Люпин багатолистний
Люпин багатолистний

До багаторічних люпинів відносяться:

  1. Люпин сріблястий — це дуже мінливий сорт з квітками, зібраними в суцвіття. Квітки мають різноманітне забарвлення від білого до глибокого синього відтінку.
  2. Люпин багатолистний також має красиві квітки яскравого синього кольору. Квітки зібрані у великі, пухнасті суцвіття. Це також високий сорт рослини, висота якого може досягати півтора метрів. Люпин багаторічні багатоаркушні дуже поширені в наших широтах, оскільки посадка і догляд не вимагають багато часу і сил, а на фото видно, що це дуже гарна й ошатна рослина.
  3. Селекціонери вивели безліч видів багатолистного люпину. Серед найкрасивіших форм можна відзначити кармін квітка, цегляно–червона, лимонна. Ці сорти можна побачити в багатьох квітниках.
  4. Серед однорічних люпинів можна відзначити жовтий з витягнутими суцвіттями і квітками на коротких квітконіжках.
  5. Люпин мінливий являє собою однорічний низькорослий чагарник з красивими кистями суцвіть з жовтими квітами. Не переносить заморозків.
  6. Люпин білий вважається цінною однорічною культурою, оскільки він відноситься до їстівних сортів. Це висока рослина (заввишки досягає 2 метрів) з гарними білими квітами. Вимоглива до грунту, але зате добре переносить посуху.
технологія вирощування люпину
Люпин бордовий

Розмноження та посадка

Є кілька способів розмноження цієї багаторічної рослини. Це може бути вегетативне розмноження — живцювання, а може бути насінням.

Насіння люпинів можна висівати в квітні, але також і в зиму. Вони добре зберігають свою схожість — до 5 років. Якщо ви плануєте висівати їх в зиму, то в жовтні насіння слід висадити у відкритий грунт і присипати торфом. Навесні почнеться зростання насіння, а перші квіти ви побачите в серпні. Коли ви будете висаджувати їх на постійне місце, пам’ятайте, що слід витримати відстань між рослинами. Оптимально це 30-50 см.

Насіння люпинів
Насіння люпинів

Можна висівати і з допомогою розсади. На постійне місце у відкритий грунт в такому випадку висаджують з настанням весни.

Розсада робиться так: землю змішують з піском і торфом, садять насіння, помірно поливають. Коли з’являються листочки (хоча б три штуки), їх вже можна висаджувати у відкритий грунт. Однак пам’ятайте про те, що робити це слід тільки тоді, коли вже немає загрози весняних заморозків.

Посадка і догляд багаторічних люпинів має певні нюанси. Так, на фото ви бачите, що люпини білого кольору дуже нарядні і красиві. Але, на жаль, при насіннєвому розмноженні білий колір практично втрачається, а залишаються тільки рослини фіолетового кольору. Тому враховуйте це при виборі способу розмноження.

як вирощувати люпин
Вирощування рослини

Вегетативний спосіб багато вибирають саме тому, що він зберігає розмальовку рослин. Бруньки відновлення, які ростуть у люпину біля основи стебел, необхідно вирізати. Потім ці бруньки садять в піщаний грунт. Через 25 днів розвинуться коріння, після чого рослина можна пересаджувати на постійне місце.

Як видно, таким способом люпини вирощувати багаторічні зовсім не складно, посадка і догляд не викликає складнощів. Якщо ви будете садити живці весною, то краще взяти прикореневі розетки, якщо ж будете садити влітку, то рекомендується брати бічні пагони, які утворюються в пазухах листків.

Пам’ятайте про те, що вегетативний метод краще, якщо ви хочете зберегти колір люпинів.

Посадка, грунт і полив

Люпин багаторічний вирощувати не складно, вони не вимогливі до грунтів, але посадка і догляд вимагають дотримання деяких правил, зате на фото видно, які красиві квіти вам вдасться виростити.

Люпини здатні успішно рости на будь–яких ґрунтах, проте найбільше вони люблять слабокислі, слаболужні грунти, а також нейтральні (наприклад, легкі суглинки).

коли сіяти люпін
Садіння у відкритий грунт

Вкрай небажані лужні ґрунти, оскільки це може викликати такі хвороби, як пожовтіння рослини. Тому рекомендується вносити в грунт торф. Якщо грунт кислий, то слід додавати вапняне або доломітове борошно. Вапнувати грунт слід навесні перед тим, як ви будете його перекопувати, а також восени після збирання та зимою по снігу.

Люпин — настільки невибаглива рослина, що здатна рости навіть в піску. Більш того, в диких умовах воно росте навіть в пустелях. Пов’язано це з тим, що у його коренях утворюються бактерії, які накопичують азот. Саме з цієї причини люпин здатен збагачувати грунту. При цьому вони не тільки збагачують ґрунти, але і роблять їх придатними для зростання інших культур, що належить до безперечних достоїнств люпину.

В наших широтах створені прекрасні умови для успішного зростання люпинів. Грунт в міру пухкий, трохи кислий, досить родючий, добра водопроникність. Ці рослини з сімейства бобових не люблять надлишку добрив і вапна в ґрунті.

люпін квіти

Найкраще люпин приживаються на сонячних ділянках, оскільки тіньові не дуже підходять для їх росту і пишного цвітіння. Тому вибирайте теплі, добре освітлені ділянки, і тоді ваші клумби будуть пишно цвісти.

Не варто вирощувати люпин на одному і тому ж місці більше трьох років. Найбільш придатними для них вважаються ґрунти, на яких росли злакові.

Полив

При посушливій погоді рослинам необхідний полив. Якщо недостатньо поливати їх, то листя поникнуть. Рослинам більше подобається, коли замульчований грунт. Рекомендується посадити біля основи куща інші низькорослі квіти.

Догляд

Люпин — це рослини з сильними і міцними квітконосами. Високі рослини прекрасно переносять сильний вітер. Однак молоді люпини, які цвітуть перший раз, краще додатково зміцнити, оскільки їм може бути складно утримувати важкі суцвіття. В якості опори можна встановлювати кілочки і підв’язувати до них стебла.

технологія вирощування люпину
Люпин можна вирощувати в горщиках

Хвороби і шкідники

Є хвороби, які небезпечні для цих рослин. Так, найбільш небезпечними для них вважаються такі захворювання, як іржа, гниль, плямистість, мозаїка.

Якщо ви помітили ознаки хвороби, то кущ рекомендується обрізати під корінь. У більшості випадків це допомагає, і нові пагони ростуть здоровими. Але в деяких випадках може бути необхідне перекопування ґрунту та його вапнування.

Хвороби люпинів
Хвороби люпинів

Що стосується шкідників, то люпин може вражати попелиця, причому зазвичай це відбувається в період формування бутонів. Також їх можуть вразити бульбочкові довгоносики. Боротися з шкідниками необхідно інсектицидами.
Якщо правильно вибрати грунт і дотримуватися описаних вимог, то ніякі хвороби люпинам не страшні.

Люпини є вдалими сусідами з багатьма рослинами. Наприклад, з півоніями вони утворюють дуже пишні і багатоколірні композиції, які вражають розмаїттям фарб. Вдало вони поєднуються з геранями і бородатими ірисами. Можна створювати як однотонні композиції, так і ефектні контрастні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *