гастродуоденіт симптоми

Гастродуоденіт у дорослих: симптоми і методи лікування

Знайоме всім слово – гастродуоденіт, знайоме не з чуток, а за власних больових відчуттів, та досвіду лікування в стаціонарному відділенні. Що ж робити, якщо запалення починається на слизовій оболонці шлунка, а до цього запалення додається розлад функцій 12–палої кишки. Ці розлади несуть у собі порушення секреторних і моторних функцій всього ШКТ. 50% дорослих в країні знають, що таке гастродуоденіт, його симптоми.

Лікування у дорослих відпрацьовано в терапевтичній практиці, проходить по злагодженому алгоритму. Однак причини хвороби дуже різноманітні, і на початку лікування лікарю важливо правильно їх розпізнати, вибрати дієву терапію, без ускладнень і неприємних наслідків.

Гастродуоденіт – gastroduodenitis, хвороба слизової 12-–палої кишки одночасно з запальними процесами пілоричного відділів шлунка. Якщо гастродуоденіт прогресує, від нього хворіють шлунок, підшлункова, жовчні протоки. Найчастіше ця хвороба вражає молодих людей, а у літніх людей зустрічається рідко. Лікарі відзначають омолодження хвороби, і гастродуоденіт як повноправний діагноз виставляється дітям шкільного віку, аж до молодших класів. Це обумовлено похибками в дієті у молоді, захопленням курінням і алкоголем.

Класифікація гастродуоденітів

Різноманітність форм захворювання відзначено у МКБ-10. Тут захворювання закодовано класами K00-K93, K20-K31. Гастрит та дуоденіт закодовані класом K29. В залежності від етіології, відношенню до хелікобактеру та інших факторів розглядаються кілька класифікацій.

захворювання гастродуоденіт
Захворювання гастродуоденіт

За переважаючою етіології виділяються:

 • первинні гастродуоденіти; вони формуються під впливом екзогенних причин – незбалансованого, безладного харчування;
 • вторинні гастродуоденіти; розвиваються через дисфункції ендокринної, імунної систем, тобто ендогенних факторів.

За присутності бактерії:

 • результат аналізу НР+, значить, шлунок інфіковано бактерією;
 • результат аналізу НР, значить, хелікобактера в шлунку немає.

По тривалості хвороби виділяються:

 • гострий дуоденіт;
 • хронічний дуоденіт.

За типом захворювання виділяються форми:

 • поверхнева;
 • гіпертрофічна;
 • ерозивна;
 • змішана.

Станом кислотності виділяють форми:

 • підвищена кислотність;
 • нормальна кислотність;
 • знижена кислотність.
гастродуоденіт симптоми
Бактерія Хелікобактер пілорі викликає гастродуоденіт

Гостра форма гастродуоденіту триває не менш 3–х місяців, завжди зачіпає запаленням 12–палу кишку. Порушується травлення, важко проходить їжа за стадіями перетравлення. При будь–яких умовах гостра форма переходить у хронічний перебіг.

Поверхневий гастродуоденіт характеризується запальним подразненням слизових без ерозійної поразки, із збереженням функцій залоз. Ерозивний гастродуоденіт характеризується утворенням множинних ранок на слизових шлунка і 12–палої кишки.

Різні форми гастродуоденіту проявляються практично однаковими симптомами. Препарати для лікування у дорослих пацієнтів завжди вибирає терапевт після повного обстеження.

Симптоми гастродуоденіту

Симптоми гастродуоденіту дуже різноманітні, залежить від організму людини, його реакції на захворювання. Прояв хвороби визначається характером її перебігу.

гастродуоденіт симптоми
Сильна біль і нудота при гастродуоденіті

Основні клінічні прояви захворювання:

 • поширені болі у всіх відділеннях;
 • болі ниючого або переймоподібного характеру;
 • нудота;
 • втрата апетиту;
 • печія;
 • часта відрижка;
 • постійний неприємний смак у роті;
 • відчуття, що шлунок переповнений;
 • чергування запорів з проносами.

Спостерігаються загальні симптоми – дратівливість, стомлюваність, покриви бліді, запаморочення, різке схуднення, порушення сну. Це загальні симптоми гастродуоденіту, за якими лікар визначає підбір препаратів для лікування дорослих. Харчування по строгих дієтах – один з основних елементів лікування.

Діагностика та лікування гастродуоденіта

Симптоми і лікування гастродуоденіту у дорослих не обходяться без дотримання дієти. Але на тлі розпочатого лікування та обов’язкового дієтичного харчування лікар призначає пацієнтові обстеження.

Воно засноване на симптоматиці захворювання і складається з інструментального та лабораторного обстеження:

 • ендоскопічне дослідження;
 • гістологічне дослідження;
 • клінічний аналіз крові;
 • рентгенографія;
 • антродуоденальная манометрія;
 • электрогастрография;
 • УЗД, для якого потрібно заздалегідь заповнити шлунок водою.
гастродуоденіт лікування
Діагностика захворювання

Всі ці обстеження проводяться, коли пацієнт перебуває у відділенні гастроентерології.

У фазі гострого стану терапевт призначає курс лікування, обов’язково з антибіотиками, і цього досить для повного одужання. Однак залишається умова дотримання найсуворішого дієтичного харчування.

Лікується гастродуоденіт в гострій формі або при загостренні хронічної форми з відпрацьованими методами:

 • дотримання постільного режиму протягом 6–7 днів;
 • дієта, стіл №1;
 • прийом антибактеріальних препаратів проти Helicobacter pylori;
 • прийом препаратів, спрямованих на нормалізацію кислотності, відновлення моторних функцій шлунка і 12–палої кишки.

Використання лікарських препаратів

Антибактеріальна терапія призначається для впливу на Helicobacter pylori. Проте цей курс лікування викликає дисбактеріоз кишечника і, як наслідок, розлад травлення.

Антациди призначаються для зняття болю, зниження кислотності, захисту слизових оболонок шлунка – це Алмагель, Вікалін, Гастал, Маалокс, Фосфалюгель.

гастродуоденіт лікування
Чим лікувати захворювання

Спазмолітики призначаються курсами, так як мають властивість накопичуватися в організмі і довго стримувати больові відчуття, це Но-–шпа, Дротаверин, Дюспаталин та ін.

Необхідно приймати препарати–заступники, якщо гастродуоденіт супроводжується хворобою підшлункової залози – Абомін, Панзинорм, Мезим, Креон, Пензитал і т. д.

У будь–якій ситуації лікар призначить загальнозміцнюючі засоби, вітамінні препарати. Якщо лікування розпочато вчасно, пацієнт дотримується дієти, прогноз хвороби оцінюється як сприятливий. Крім лікування фармакологічними препаратами, гастродуоденіт у дорослих можна лікувати і народними засобами, залежно від симптомів і прояву хвороби.

хронічний гастродуоденіт
Препарати для лікування гастродуоденіту

Лікування народними методами

В комплексному підході до лікування гастродуоденіту обов’язково знаходиться місце народних методів лікування. Їх вітає офіційна медицина, часто самі лікарі дають цікаві та дієві рецепти.

Поширені рецепти лікування гастродуоденита:

 1. Настій м’яти. Підходить і свіжа та суха трава. Спосіб приготування: м’яту залити окропом на ніч, щільно накрити, тепло укутати. М’яту і воду брати на свій розсуд – скільки води людина вип’є за день, якого смаку буде напій. Застосування: пити настій треба вранці до їжі, теплим. Протягом дня треба поступово, перед кожним прийомом їжі, випити весь приготовлений настій. Особлива умова: на другий день настій не залишається. Треба щовечора готувати свіжу порцію.
 2. Настій з насінням льону. Спосіб приготування: 3 ст. л. насіння залити 1 л киплячої води, поставити в тепле місце, щільно накрити, тепло укутати. Через 15 хв. насіння розбухне, настій стане схожим на кисіль. Застосування: 100 мл випити вранці на голодний шлунок. Іншу частину «киселя» треба випити протягом дня, так само, перед їжею, на голодний шлунок. Особлива умова: якщо цієї кількості багато суміші на 1 день, можна пропорційно зменшити обсяг інгредієнтів.
 3. Відвар вівса. Спосіб приготування: 1 ст. л. неочищеного вівса залити 200 мл киплячої води, продовжувати варити відвар на повільному вогні в закритому посуді ще 15 хв. Тепло укутати, дати настоятися в теплому місці 2 години, потім процідити. Застосування: пити по 100 мл до їди. Особлива умова: якщо відвару на день мало, можна пропорційно збільшити кількість інгредієнтів. На другий день залишати відвар не можна, треба щоранку готувати свіжу порцію.
 4. Молоко з кропивою. Спосіб приготування: проварити 5 хв. гілочку кропиви – свіжої або сухої, в склянці молока. Дати охолонути в теплому місці. Додати ложку меду за смаком, розмішати до однорідної суміші. Застосування: пити 3 р. в день по 1/3 стак. за 40 хв до їди.
 5. Настій календули. Спосіб приготування: 1 ст. л зелені календули – сухої або свіжої, залити 500 мл киплячої води. Щільно накрити, тепло укутати. Через ¼ години процідити. Застосування: пити по ½ скл. 3 р. в день незалежно від прийому їжі.
хронічний гастродуоденіт дієта
Від яких продуктів варто відмовитися

Рецептів безліч, народні цілителі і фітотерапевти пропонують їх у великій різноманітності, але попереджають, що кожен рецепт – це серйозні ліки, порівнянні за дією з фармакологічними препаратами. Тому узгодження з лікарем просто обов’язково. Багато, хто вже пролікувався народними засобами, залишають свої відгуки. Одним не подобається те, що доводиться самим возитися з травами, готувати відвари. Інші, навпаки, залишаються в захваті від благотворного впливу народного зілля.

Відгуки

Денис У., 29 років, р.

«Почалися болі після їжі. Пішов до лікаря, мені відразу ж призначили ФГДС, він показав поверхневий гастрит. Потім здав аналіз на наявність хелікобактер пілорі, лікар пояснив, що ця бактерія викликає гастрит і виразку. Її в мене знайшли у величезній кількості. Позбутися від неї було проблематично – пройшов процедуру радикации, тобто видалення цієї гидоти. Неприємна процедура. Купа ліків відразу, пити 2 тижні, від ліків посилилися болі, з’явилася нудота, як при отруєнні. Лікар каже: все нормально, терпи, пий далі. Добре, що послухався лікаря. Поліпшення помітив через кілька днів після того, як перестав пити ліки жменями. Перестали кровоточити ясна, зник неприємний запах з шлунка.»

хронічний гастродуоденіт дієта
Лікувальна дієта

Олег Р., 24 роки, р.:

Почав боліти живіт, мама відправила в поліклініку. Пройшов ФГДС, а там – гастрит. Терапевт призначив ліки, а разом з ними – заварювати і пити насіння льону. Сам би не возився, та мама все до терміну свіже готувала. Пити неприємно, але треба. Лікар пояснив, що насіння льону обволікає стінки шлунка, загоює ранки на слизовій. Результат лікування найсприятливіший – перестав боліти живіт, пройшла нудота після їжі. Став краще себе почувати.»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *