Хелікобактер пілорі

Хелікобактер пілорі: симптоми і лікування

Дуже часто пацієнти стикаються з такими неприємними симптомами, як відрижка, відчуття важкості, біль у животі та напади нудоти, всі ці симптоми можуть говорити про розвиток такої небезпечної бактерії, як хелікобактер пілорі. У нормі ця бактерія не присутня в організмі, але якщо мікроорганізми проникають в травну систему людини, то бактерії поселяються в шлунку і дванадцятипалій кишці, де розмножуються і руйнують слизову оболонку травних органів.

Що таке хелікобактер пілорі

Хелікобактер пілорі

Хелікобактер пілорі – це шкідлива бактерія, яка має мікроскопічні розміри, її форма спиралевидна. Цей мікроорганізм живе на слизовій шлунка, а також у дванадцятипалій кишці. Унікальність бактерії полягає в тому, що вона може легко вижити в кислому середовищі шлунка, на відміну від інших видів мікроорганізмів.

Шлях передачі бактерії — контактно–побутовий, зараження може відбутися при поцілунку або після використання спільного посуду. Багато пацієнтів запитують, чи можуть призначити аналіз крові, щоб виявити симптоми хелікобактер пілорі і призначити лікування. Насправді цей метод діагностики дослідження дійсно іноді застосовується.

Особливості бактерії

Хелікобактер пілорі має певні особливості будови, які допомагають мікроорганізму повноцінно існувати навіть в агресивному середовищі шлунка. До них слід віднести:

 1. Наявність джгутиків. Як кажуть фахівці, у молодих особин кількість джгутиків мінімальна, але у більш дорослих мікроорганізмів джгутиків значно більше, і тому бактерія стає більш небезпечною. Мікроорганізми швидше пересуваються, тому легко проникають в шлунковий гель, це і дає можливість хелікобактер пілорі вижити в такому агресивному середовищі. Поступово бактерії розмножуються і створюють цілі колонії.
 2. Виділення ферментів. Одним з таких речовин є уреаза, даний фермент поступово розщеплює навколишні речовини, при цьому виділяється велика кількість аміаку. Саме аміак допомагає нейтралізувати кислоту, що створює для бактерії безпечні умови проживання. Інші ферменти надають негативний вплив на слизову, що призводить до утворення різних ерозій і виразок.
 3. Наявність інжекторної системи. Мікроб легко може впорснути в клітини шлунка спеціальні білки. Такі речовини викликають запальний процес, після чого відбувається повна загибель уражених клітин. Мікроорганізми впливають на стінки шлунка, що призводить до зайвого відділенню соляної кислоти, це також руйнівно діє на слизову оболонку.
 4. Утворення захисної плівки. Дана оболонка захищає бактерію, тому багато видів антибіотиків, а також кислота та імунні клітини організму не можуть перемогти цей мікроорганізм.

Дорослі особини можуть набувати кулясту форму, так бактеріям легше закріпитися на поверхні слизової оболонки шлунка, а також у такій формі хелікобактер пілорі більш стійка до антибактеріальної терапії.

Ферменти дорослих особин мають більш сильну дію, що призводить не тільки до утворення виразки, але і до розвитку раку шлунка.

Основні симптоми хвороби

Перш ніж починати лікування хелікобактер пілорі Де–нолом, слід визначити симптоми цієї недуги. Варто зауважити, що на першому етапі розвитку хвороби симптоматика повністю відсутня, або ж виявляє себе досить слабо. Як кажуть фахівці, ознаки недуги яскраво проявляються в тому випадку, якщо у пацієнта різко знизився імунітет. Також симптоматика проявляється після серйозного стресу або нервового переживання.

методи виявлення хелікобактер пілорі

До основних симптомів слід віднести:

 • біль у шлунку, що може віддавати в область грудної клітини;
 • напади нудоти та блювоти;
 • навіть, якщо пацієнт з’їдає невелику кількість їжі, у нього спостерігається відчуття переповненості шлунка;
 • метаболізм значно підвищується;
 • печія і часта відрижка;
 • можуть виникнути запори;
 • у деяких випадках спостерігається рідкий стілець;
 • неприємний запах з рота.

У досить рідкісних випадках, лікарі відзначають появу висипки на обличчі, яка проявляється через виділення ферментів. Але варто врахувати, що вся описана симптоматика не може точно вказувати на наявність бактерій в шлунку, для встановлення діагнозу слід провести повну діагностику.

Симптоми можуть посилюватися після прийому їжі, а особливо після прийому жирних та гострих страв. Більшість пацієнтів, спостерігаючи симптоми хелікобактер пілорі, починають лікування народними засобами, але краще відмовитися від такої терапії, так як вона має мінімальну ефективність.

Як провести терапію

Лікування покаже результат тільки в тому випадку, якщо пацієнт пройде повноцінне обстеження, а також відвідає гастроентеролога. Саме лікар підбере найбільш підходящі антибіотики, при цьому важливо застосовувати три лінії спеціальних антибіотиків. Лікування не буде призначено, якщо наявність бактерій не буде встановлено. Спочатку лікар призначить необхідні аналізи, а потім підбере відповідну схему лікування. Слід пам’ятати, що доведеться використовувати для лікування комплексну терапію. Доктор підбере лікування не тільки для знищення бактерій, але ще і для усунення головних симптомів.

методи виявлення хелікобактер пілорі

Терапія обов’язково включає в себе використання антибіотиків. При цьому є основні вимоги, яких повинен дотримуватися пацієнт:

 • прийом антибіотиків для повного знищення бактерій;
 • використовувані препарати повинні надавати повноцінне вплив на організм;
 • застосовуються тільки ті антибіотики, які стійкі до кислотності шлунка;
 • препарати повинні швидко виводитися з організму, не надаючи негативного впливу на органи в цілому;
 • лікарський засіб повинен легко проникати у слизову оболонку шлунка і кишечника.

Додатково спеціаліст має право призначити хворому такі лікарські засоби, як:

 • антациди;
 • в’яжучі медикаменти;
 • таблетки, що знімають спазми;
 • засоби від нападів нудоти.

Пацієнт повинен пам’ятати про те, що вилікувати це захворювання самостійно просто неможливо, особливо використовуючи тільки народну медицину. Якщо виникли підозри на розвиток бактерії, слід звернутися за допомогою до лікаря, який призначить повноцінне обстеження.

Наслідки захворювання

Коли з’являються симптоми хелікобактер пілорі, лікування необхідно починати в найкоротші терміни, щоб не призвести до певних ускладнень. Слід виділити основне захворювання, яке може виникнути із–за розвитку цієї бактерії в шлунку.

Виразкова хвороба

Саме хелікобактер пілорі найчастіше призводить до утворення виразки шлунка, така теорія була доведена медициною, тому щоб вилікувати виразку, необхідно для початку знищити бактерії. Варто зауважити, що ризик появи виразки значно збільшується в тому разі, коли хворий перебуває в групі ризику. До такої групи ризику слід віднести:

 1. Чоловіки будь–якого віку. Як показує практика, у жінок виразка шлунка розвивається в чотири рази рідше, ніж у чоловіків.
 2. Перша група крові. За дослідженням стало відомо, що ця недуга часто виникає у людей, які мають першу групу крові.

Основні ознаки виразки шлунка, яка розвивається на тлі зараження бактерією:

 • напади голодних болів, які виникають через п’ять годин після прийому їжі;
 • напади болю шлунка, що виникають у нічний час;
 • хворобливість виникає в області ураження шлунка,
 • найчастіше біль виникає під ложечкою посередині, або ж праворуч.

Виразка, при зараженні хелікобактер пілорі, виникає досить швидко, а при відсутності лікування можуть утворюватися проривні виразки, які несуть величезну небезпеку для життя пацієнта.

Виразка шлунку

Лікування народними засобами

Лікування натуральним медом

Звичайно, провести повноцінне лікування за допомогою народних рецептів не вийде, але можна значно знизити кількість бактерій в шлунку, застосовуючи рецепти з народної медицини. Варто врахувати, що багато засобів значно посилюють дію антибіотиків, що виявиться корисним при усуненні мікроорганізмів. При цьому важливо стежити за станом здоров’я, а також відслідковувати будь–які зміни. Якщо ознаки захворювання продовжують проявлятися, краще використовувати традиційні методи лікування.

Варіанти лікування допомогою народних рецептів:

 1. Прополіс. Ця речовина містить у собі тільки натуральні компоненти, які володіють сильною дією і легко знищують шкідливі бактерії. Також прополіс зарекомендував себе як протигрибковий і протизапальний засіб, що підвищує імунітет і має дією антиоксиданту. Спочатку слід приймати по п’ятнадцять крапель настоянки, яка має 10% концентрацію, кількість розводять в 50 мл води. Поступово дозування збільшується до 30-60 крапель. Приймають засіб три рази в день, прийом за півтори години до прийому їжі. Таку настоянку корисно розводити у відварі з лляного насіння.
 2. Квіти ромашки. Даний склад допомагає при гастриті, який має високу або нормальну кислотність. Для приготування засобу, необхідно взяти траву сухоцвіту, така ж кількість ромашки і календули, корінь алея, кору дуба і корінь солодки, а також деревій. Всі інгредієнти змішують по одній ложці, а потім перекладають у банку для зберігання. З збору береться дві ложки трав, вміщують цю кількість в термос, після чого заливають водою і настоюють протягом 12 годин. Приймають настоянку по сто мілілітрів, прийом проводять тричі на день за 25–30 хвилин до прийому їжі.

Існують і інші рослини, які допомагають вилікувати захворювання, слід підбирати такі трави й продукти, які мають протизапальний і антибактеріальний ефект. При постійному застосуванні таких засобів можна значно знизити кількість бактерій, що прискорить лікування медикаментами.

Слід звернути увагу на настій з шипшини, а також на корінь солодки і червоний корейський женьшень. Не меншою ефективністю володіє сік зі свіжої журавлини. Варто пам’ятати, що застосовувати народні рецепти суворо заборонено при загостренні гастриту або виразки шлунку, а також при підвищеній чутливості організму до компонентів.

Багато гомеопатів вважають, що можна вилікувати захворювання без призначення антибіотиків, так як бактерії починають вражати організм тільки при зниженні імунітету. Якщо підвищити захисні сили організму, імунні клітини самі впораються з захворюванням. Також слід зайнятися відновленням мікрофлори кишечника, щоб прискорити процес одужання і відновити імунітет.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *