отит лікування

Отит середнього вуха: симптоми і лікування в домашніх умовах

Отит середнього вуха — це захворювання, яке зумовлене запальним процесом, що розвивається в порожнині середнього вуха, дана порожнину розташований у скроневій частці, і зовні вона додатково захищена барабанною перетинкою. Данf недуга супроводжується значною болючістю, що приносить великий дискомфорт дорослим і дітям.

Якщо не почати лікування хвороби вчасно, то запальний процес починає поширюватися на слухову трубу і соскоподібний відросток, розташований в області скроні. Симптоми отиту середнього вуха досить виражені, і лікування необхідно починати в самі короткі терміни, щоб захворювання не призвело до певних ускладнень.

Основні стадії захворювання

Отит середнього вуха складно сплутати з яким–небудь іншим, так як воно виявляє себе яскравими симптомами. У пацієнта виникають гострі болі, а якщо запальний процес продовжить розвиватися, то спостерігається сильна інтоксикація організму і підвищення температури тіла.

запалення середнього вуха лікування

Слід зазначити, що це захворювання має кілька стадій розвитку, і кожен етап триває протягом одного або двох тижнів. При кожній стадії можна виділити певні симптоми:

 1. Стадія перша. У цьому випадку у хворого спостерігається підвищення температури тіла, що свідчить про розвиток інфекції в організмі, а також запальний процес. Також пацієнт скаржиться на загальну слабкість, так як в кров виділяється багато токсичних речовин. В ураженій ділянці вуха відчувається помітний дискомфорт, з часом розвивається гострий біль. Перетинка запаленого вуха стає хворобливою, лікар при огляді може спостерігати виражену гіперемію.
 2. Стадія друга. Поступово у хворому вусі накопичується ексудат, який тисне на перетинку і призводить до її перфорації. На даному періоді у пацієнта стихають хворобливі відчуття, симптоматика значно знижується, а з вуха починає виділятися гнійний секрет.
 3. Стадія третя. На цій стадії починається процес відновлення і одужання. Після того як фахівці видаляють гній з запаленої ділянки, запальний процес знижується, а потім проходять всі симптоми отиту. З часом барабанна перетинка відновлюється, після чого слух повертається на звичний рівень.

Головні причини розвитку отиту

Перш ніж починати лікування отиту середнього вуха у дітей, слід визначити головні симптоми недуги. Слід врахувати, що ознаки захворювання будуть повністю залежати від типу захворювання, а також від стану імунної системи пацієнта. На утворення недуги можуть вплинути такі фактори, як температура повітря, частота проведення гігієнічних процедур, а крім цього — який час року.

Симптоми отиту середнього вуха

Причини розвитку отиту:

 • інфекція проникає в середнє вухо з інших ЛОР–органів, які були інфіковані, найчастіше це трапляється при інфекційно–вірусній недузі;
 • захворювання носових пазух, сюди можна віднести гайморит, синусит різної форми, а також причиною може стати викривлення носової перегородки і наявність аденоїдів;
 • наявність певних травм вушної раковини;
 • сильне ослаблення імунного захисту, серйозне переохолодження організму.

Також можна віднести до причин такі фактори, як:

 • тривалі алергічні реакції;
 • імунодефіцит організму;
 • запальний процес в ЛОР–органах;
 • дитячий вік, а також період дитинства;
 • оперативне втручання в області носової порожнини або носоглотки.

При появі вищезазначених симптомів отиту середнього вуха у дорослих, лікування слід починати негайно. Але потрібно пам’ятати про те, що починати лікування без консультації лікаря може бути небезпечно для здоров’я.

Лікування отиту у дорослих

Призначати лікування без обстеження суворо заборонено, відповідну терапію повинен призначити лікар, який проведе огляд і призначить необхідне обстеження.

Процедура лікування отиту включає в себе:

 1. Застосування спеціальних судинозвужувальних препаратів, вони допомагають усунути набряк в порожнині носа, це дає можливість поліпшити функції слухової труби, найбільш підходящим вважається препарат «Галазолін».
 2. Антибактеріальна терапія. Антибіотики є важливою частиною лікування отиту у дітей і дорослих. Все ж багато лікарів сьогодні намагаються приймати вичікувальну тактику, щоб не вдаватися до цього методу лікування, і не використовувати медикаментів сильної дії.
 3. Застосування краплів місцевої дії, які володіють протизапальним і знеболюючим ефектом. До таких засобів можна віднести «Отиниум» або «Гаразон».
 4. При сильному болі, лікарі рекомендують використовувати турунди або аплікації, які смочені в розчині, мають аналгетичну дію.
 5. При підвищеній температурі тіла застосовують жарознижуючі ліки, це може бути Аспірин, Ібупрофен або Парацетамол.
 6. Багатьом пацієнтам рекомендується застосовувати сухе тепло, а також призначається фізіотерапія, яка включає в себе сеанси УВЧ і електрофорез.
 7. Корисно приймати вітамінні комплекси, щоб підвищити захисні функції організму, а також поліпшити опірність імунітету до запалення.

При появі симптомів запалення середнього вуха, лікування антибіотиками має призначати тільки лікар.

Фахівець зможе розрахувати найбільш підходящий варіант дозування, а також підбере максимально ефективний препарат.

Як провести лікування отиту у дітей

При виникненні симптомів отиту середнього вуха у дітей, лікування слід починати тільки після огляду лікаря. Головне завдання — це зміцнити імунні сили організму, а також усунути симптоми даного захворювання, щоб полегшити стан маленького пацієнта. Антибактеріальна терапія застосовується у вкрай рідкісних випадках, дані препарати застосовуються тільки, якщо хворіє дитина віком до двох років.

отит у дітей лікування
Нурофен для лікування отиту у дитини

Антибактеріальна терапія дитині призначається в тих випадках, коли:

 • запальний процес торкнувся відразу двох вух пацієнта;
 • це захворювання супроводжується виділенням гнійного вмісту, в якому присутні продукти життєдіяльності бактерій;
 • температура тіла у дитини підвищується до 38,5 градусів, або навіть вище, також спостерігається лихоманка;
 • у малюка спостерігаються гострі напади болю, які неможливо усунути лікарськими препаратами.

Як говорить доктор Комаровський, лікування отиту у дітей повинно бути доповнено препаратами, які допомагають зняти симптоматику, до них відносяться знеболюючі та жарознижувальні ліки.

Найбільш ефективними вважаються «Нурофен» і «Парацетамол». Судинозвужувальні препарати, а також препарати від алергічної реакції в даному випадку взагалі не застосовуються, так як вони не мають позитивного впливу на процес одужання.

Інші варіанти лікування недуги

Медикаментозна терапія дає досить видимі результати, але лікарі воліють застосовувати різні методики лікування. Фахівці можуть вдатися до таких варіантів лікування, як:

 • хірургічне втручання, для усунення гною;
 • терапія за допомогою масажу;
 • застосування фізіопроцедур;
 • використання народних засобів.

Хірургічне лікування

Якщо симптоми отиту середнього вуха розвиваються стрімко, то лікування в домашніх умовах не допоможе, доведеться використовувати хірургічний метод терапії. При швидкому розвитку симптомів, отит може призвести до небезпечних ускладнень, і якщо ознаки захворювання не були усунені за допомогою консервативного лікування, лікар призначає пацієнтові операцію.

отит лікування
Діагностика захворювання

Є кілька варіантів операцій, які допомагають прискорити процес одужання пацієнта:

 1. Миринготомія. У даному випадку лікар робить надріз на барабанній перетинці, щоб видалити весь накопичений гній.
 2. Тимпаностомія. Коли відбувається перфорація перетинки, лікар вводить катетер в слухову трубу, для усунення гною.
  Проводиться видалення аденоїдів і мигдаликів при необхідності.
 3. Тимпанопластика. При такій процедурі лікар відновлює кісточки середнього вуха, а також барабанну перетинку.
  Щоб поліпшити функції слухової труби, фахівці можуть ввести в вушну область катетер, через який будуть подаватися гормональні речовини, а також антибактеріальні засоби і антисептики.

Народні засоби

Так як причиною отиту зазвичай є інфекція, боротися з нею необхідно медичними препаратами, але народні рецепти допоможуть знизити інтенсивність симптомів, а також прискорює процес одужання.

лікування отиту в домашніх умовах
Лікарські відвари

Лікування відварами з трав може застосовуватися тільки дорослими, і тільки після консультації з лікарем. Існує безліч народних рецептів, за якими готується настоянка або відвар з лікарської рослини. З таких розчинів роблять примочки або роблять тампонування хворого вуха.

Профілактика хвороби

Найпростіше провести профілактичні дії, ніж лікувати захворювання. Щоб не допустити розвитку запалення середнього вуха, необхідно дотримуватися певних правил:

 • постійно стежити за станом здоров’я і зміцнювати імунну систему організму;
 • вчасно проводити обстеження у лікаря;
 • своєчасно проводити лікування інфекційних захворювань;
 • правильно проводити чистку вух.

Якщо дотримуватися основних правил профілактики, а також в холодну пору року носити головний убір, можна уникнути запалення. При перших ознаках розвитку отиту слід негайно звернутися за допомогою до лікаря, особливо це стосується недуги у дітей. Проводити лікування самостійно не слід.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *