хронічна венозна недостатність

Хронічна венозна недостатність — симптоми і лікування

Що таке хронічна венозна недостатність? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, флеболога зі стажем в 34 роки.

Визначення хвороби, причини захворювання

Хронічна венозна недостатність (ХВН) — це патологія, що виникає внаслідок порушень венозного відтоку крові в нижніх кінцівках. Вона є однією з найбільш часто зустрічаючихся хвороб, що відноситься до судинної системи.

ХВН зачіпає більше жіночу половину населення, ніж чоловічу. У чверті жителів розвинених країн світу можна виявити цей стан.

Найчастіше ХВН плутають з варикозним розширенням вен нижніх кінцівок, що є помилкою. ХВН може існувати і без видимих проявів розширення вен.

Спадковість, надлишкова вага, гіподинамія, раніше перенесені захворювання судинної системи (тромбофлебіт або ж тромбоз), порушення гормонального фону і підвищений внутрішньочеревний тиск, можуть бути причинами порушення відтоку крові в нижніх кінцівках.

У жінок розвиток захворювання частіше починається в період вагітності і пологів. Під час вагітності рівень прогестерону і естрогену значно зростає. Вони послаблюють стінки вен. Крім гормональних змін, прогресування ХВН може бути пов’язано зі зміщенням венозних судин в малому тазу, а також з збільшується маткою. Погіршення стану венозних стінок може бути пов’язано зі зміною тиску в венах, при сутичках під час пологів. Високий естрогеновий фон, напруга стінок вен під час пологів є основними винуватцями виникнення захворювання.

Часті і тривалі статичні навантаження, підйом вантажів призводять до початку захворювання і його прогресування. Пацієнти вважають нормальним клінічні прояви ХВН, пов’язують їх з втомою і недостатньою фізичною активністю. На жаль, хворі несвоєчасно звертаються до фахівців при перших симптомах захворювання. Найбільш часто ХВН схильні спортсмени, люди з надмірною масою тіла, вагітні жінки.

Недооцінка серйозності недуги призводить, як правило, до тяжких наслідків: розширення вен, їх запалення, тромбоутворення, утворення трофічних виразок на нижніх кінцівках (часті ускладнення ХВН).

Симптоми хронічної венозної недостатності

Клінічні ознаки ХВН різноманітні і не залежать від прогресування захворювання.

Початкова стадія проявляється одним або відразу комплексом симптомів. Приводом для звернення до фахівця може стати лише косметичний дефект «зірочки» (телеангіектазії — ТАЕ), а також поява дискомфорту, важкості в ногах, що підсилюється при тривалому перебуванні на ногах. Значно рідше можуть зустрічатися спазми м’язів і подразнення шкірних покривів, які можуть проявлятися в різному ступені. Варикозно-розширених вен може і не бути, але, як правило, при обстеженні виявляються ознаки ураження підшкірних вен.

хронічна венозна недостатність тдму

В основному прояв і протікання ХВН зводяться до наступних скарг:

 • поява “зірочок”, посилення до кінця дня набряклості стоп і гомілок;
 • м’язові спазми і відчуття бігаючих мурашок;
 • зниження температури і порушення чутливості ніг;
 • поява пігментації на гомілках;
 • дискомфорт і втома нижніх кінцівок.

У міру розвитку вагітності у жінок починає зростати ступінь зустрічальності названих ознак. Їх поява скорочується протягом тижня після народження дитини.

Нерідко люди з ХВН скаржаться на відчуття тепла в ногах, поява свербежу, печіння і почуття тяжкості. Найчастіше інтенсивність симптоматики ХВН посилюється до другої половини дня або в зв’язку з підвищенням температури повітря.

Виникнення болю в нижніх кінцівках обумовлено порушенням роботи клапанів, що приводить до переходу струму крові з глибоких вен в поверхневі. Внаслідок підвищення тиску в поверхневих венах відбувається поступове наростання болю, виникає набряклість, сухість і гіперпігментація шкіри. Виражені трофічні порушення можуть викликати відкриття виразок.

венозна недостатність

Значний обсяг циркулюючої крові (ОЦК) починає затримувати в нижніх кінцівках, що призводить до запаморочень, непритомності і серцевої недостатності. Так як зменшується ОЦК, людям з вираженим ХВН погано вдається впоратися з фізичними і розумовими навантаженнями.

При хворобливості вен і почервонінні над ними шкіри в період протікання симптоматики ХВН існує ризик, що вони можуть передувати тромбоутворення вен в нижніх кінцівках.

Патогенез хронічної венозної недостатності

Патогенез ХВН дуже специфічний. У здорової людини відтік крові відбувається через глибокі вени гомілки. Завдяки спільній роботі постійно скорочується і розслабляється скелетної мускулатури і клапанного апарату кров направляється до серця, де вона насичується киснем. В процесі цієї роботи гладка скелетна мускулатура підсилює тиск на вени, а клапанна система, яка складається з змикаються стулок, не дозволяє крові піддасться силі тяжіння.

патогенез хронічної венозної недостатності

Через тривало існуючих факторів ризику виникає венозна гіпертензія, відбувається розширення і випинання стінки вен. Стулки клапанів розходяться і не можуть перешкоджати патологічному відтоку крові. Збільшений обсяг крові сильніше тисне на стінку вени, тому Відень розширюється. Якщо не почати лікування, відень продовжить розширюватися. Стінки судин почнуть стрімко втрачати свою еластичність, їх проникність збільшиться. Через стінки в навколишні тканини будуть виходити елементи крові, плазма. Таким чином виникає набряк тканин, що ще більше збіднює їх киснем. У тканинах накопичуються вільні радикали, медіатори запалення, запускається механізм активації лейкоцитів. Це порушує харчування і обмін речовин тканин. Кінцевим підсумком стає освіта «венозних» трофічних виразок, що істотно знижує якість життя пацієнта.

Класифікація та стадії розвитку хронічної венозної недостатності

За клінічними ознаками виділяють наступні стадії ХВН:

 • 0 стадія — косметичний дефект, поява ТАЕ, яка не викликає ніяких клінічних проявів;
 • I стадія — набряклість гомілок і стоп, що посилюється ближче до вечора;
 • II стадія — біль по ходу варикозно-розширеної вени, наростаюча вночі. При пальпації вени можуть бути болючими;
 • III стадія — постійна набряклість м’яких тканин, почуття оніміння і похолодання ніг, значно збільшується болючість, приєднуються судоми які так само наростають вночі;
 • IV стадія — шкірні зміни, пігментація, венозна екзема, ліподерматосклероз (варикозний дерматит);
 • V стадія — шкірні зміни, зазначені вище, і загоєна виразка. При даній стадії може початися кровотеча, вени закупорюються тромбами, виникає тромбофлебіт.
 • VI стадія — шкірні зміни, зазначені вище, і активна виразка.

хронічна венозна недостатність стадії

Тромбофлебіт можна вилікувати тільки шляхом хірургічного втручання.

Ускладнення хронічної венозної недостатності

До ускладнень ХВН можна віднести кровотечу з розширеної вени, тромбофлебіт і венозну виразку. Всі ці ускладнення виникають на пізніх стадіях ХВН при тривалому перебігу захворювання.

Кровотеча з розширеної вени може наступити після травматизації або початися мимовільно. Причиною є порушення цілісності виразкових шкірних покривів над веною. Як правило, ці вени розташовуються в області щиколотки. Ця зона відрізняється дуже високим тиском у венах, особливо у вертикальному положенні тіла. Венозна кров має низьку згортання, тому дані кровотечі при пізній діагностиці бувають дуже рясними. Невідкладна допомога полягає в негайному перекладі хворого в горизонтальне положення, кінцівки надають піднесене положення і накладають тиснуть пов’язки, якщо є можливість виконується еластичне бинтування. Флебологи можуть прошити кровоточивий посудину або склеїти його спеціальними препаратами.

Трофічна виразка розвивається в нижній третині гомілки, в зоні максимальних порушень шкіри. Спочатку там з’являються коричневі плями, пігментація. Потім в центрі виникають білясті ущільнення, що нагадують Натік парафіну. Це розглядається як передвиразковий стан. Навіть найменша травма цієї ділянки може привести до виникнення дефекту шкіри.

хронічна венозна недостатність фото

Виник дефект шкіри починає прогресивно збільшуватися, навколо починається запалення шкіри. Відбувається інфікування виразки. Вона починає мокнути, тим самим зона запалення збільшується. При збереженні причин, що викликали утворення виразки, вона виникає знову і знову. Тому оптимальна тактика лікування-першочергове усунення причин, що викликали виразку, і профілактику її рецидиву. Консервативне лікування полягає в адекватній еластичної компресії, підборі компресійного трикотажу для пацієнтів з трофічними виразками, використанні спеціальних ранових покриттів для різних стадій запалення трофічної виразки.

Діагностика хронічної венозної недостатності

Важливо знати, що в лікуванні будь-якого захворювання головним є виявлення її на ранніх термінах, тим самим можна запобігти можливі ускладнення, мінімізувати витрати і значно скоротити час лікування.

Проведення діагностики ХВН на ранніх стадіях сприяє прискоренню лікування. При діагностиці важливо визначити стадію захворювання. Після загального клінічного огляду лікар проводить дуплексне ангіосканування вен нижніх кінцівок, щоб визначити тактику лікування. Дуплексне ангіосканування допоможе оцінити стан досліджуваних судин, побачити місця їх звужень або розширень, а також виявити тромбоутворення.

діагностика

Для самостійної діагностики ХВН досить просто подивитися на свої ноги. Такі симптоми, як набряклість, болі та судоми, а також поява на ногах судинних сіток і вен, є «тривожним дзвінком» для походу до флеболога.

Одним з найдоступніших методів діагностики даного захворювання є УЗД, головною перевагою якого є багаторазовість застосування без ризиків для здоров’я, безболісність, а також можливість виявити порушення в поточній роботі венозного апарату.

Для отримання кращого результату обстеження рекомендується проводити в другій половині дня. Оскільки саме після денного навантаження на ноги можна провести більш точну оцінку стану клапанів, діаметра вен і ступеня ураженості стінок. На тактику лікування впливає наявність тромбу в просвіті вен, що призводить до порушення току крові і несе найбільшу загрозу для життя пацієнта.

Лікування хронічної венозної недостатності

Способів лікування ХВН досить багато. У спеціалізованих клініках основне місце займаю малоінвазивні методи лікування, тобто оперативні втручання з мінімальним пошкодженням шкірного покриву.

Ендовазальная лазерна коагуляція (ЕВЛК)

У розвинених країнах допомогу з використанням лазерної техніки отримують до 40% пацієнтів, які страждають даним захворюванням. При ранній діагностиці лікування займає небагато часу і не залишає слідів.У багатьох клініках використовується флебологічний водяний лазер з довжиною хвилі до 1500 нм, що підтримує радіальні світловоди. Дана технологія дозволяється закрити вени будь-якого діаметру через невеликий прокол шкіри.

Ендовазальная лазерна коагуляція
Склеротерапія

Метод склеротерапії грунтується на введенні склерозанта в просвіт ураженої судини. Завдяки цій речовині відень зарощується і надалі зникає повністю. При більш глибокому розташуванні варикозних вен, застосовується методика ехо-склеротерапії. Для більш точного внутрішньовенного введення ліків, процедуру виконують під контролем УЗД. З допомогою даної методики відбувається заміщення сполучною тканиною, яка зникає протягом декількох місяців. Склеротерапія використовується також для усунення зовнішніх косметичних проявів варикозу.

Склеротерапія
Методика діодної люмінесцентної склеротерапії полягає в підсвічуванні люмінесцентною лампою телеангіоектазій (до 0,4 мм) або ретикулярних вен (до 2 мм), в просвіт яких вводиться спеціальний розчин.

склеротерапія
Перспективним напрямком в естетичній флебології є поєднане застосування діодного лазера і склеротерапії — лазерної кріотерапії (ClaCS). Даний метод дозволяє усунути ретикулярні вени і телеангіоектазії без особливих неприємних відчуттів.

Консервативна терапія ХВН полягає в:

 • прийомі препаратів флеботоників, які покращують реологічні властивості крові, підтримують тонус вен;
 • усунення факторів появи ХВН (зниження маси тіла пацієнтів, збільшення фізичної активності та ін.);
 • носінні компресійного трикотажу.

Пацієнту не варто хвилюватися про вибір методу лікування, так як флеболог підбере індивідуальний варіант терапії в залежності від віку та виду діяльності пацієнта, від форми захворювання і наявності патологій. Зазвичай при зверненні у великі флебологічні центри фахівці для лікування одного пацієнта одночасно застосовують безліч методів. Наприклад, для найбільш ефективного і результативного лікування ХВН виконують лазерну операцію в поєднанні з ін’єкційними способами лікування вен.

Прогноз, профілактика

Існують кілька методів, що сприяють зниженню ризику розвитку патології і зупинці прогресування ХВН.

Найбільший позитивний ефект дає збільшення фізичної активності. Щоденні піші прогулянки (бажано 2-3 км), спортивна ходьба, біг, плавання, їзда на велосипеді підвищують венозний тиск. Якщо для вашої роботи характерні тривалі ортостатичні навантаження, то намагайтеся протягом робочого дня робити 10-15 хвилинні перерви, під час яких розминати м’язи ніг або ж приймати горизонтальне положення, при цьому ноги повинні бути підняті.

При ХВН прийняття гарячих ванн, відвідування лазні і сауни строго протипоказано, оскільки викликає збільшення вен, їх переповнення та порушує відтік крові.

Знизити ризик посилення симптомів ХВН дозволяє скорочення часу перебування на сонці і в солярії, через які знижується м’язовий і венозний тонус.

У зупинці прогресування ХВН важливу роль відіграє постійний моніторинг маси тіла, адже чим більше вага людини, тим більшому навантаженні піддаються судини ніг. Із раціону харчування слід максимально виключити жири, сіль і цукор, все гостре і пряне. Вживання пікантних і солоних страв викликає затримку рідини в організмі, відкладення жиру і збільшення ваги. Необхідно вживати якомога більше грубої клітковини і харчових волокон.

Жінкам рекомендується якомога рідше ходити у взутті на високих підборах (вище 4 см). Через високі підбори м’язи нижніх кінцівок піддаються безперервній напрузі, тим самим збільшуючи навантаження на вени. Щоб відновити природний відтік крові, ногам потрібно давати відпочинок протягом декількох хвилин, знімаючи взуття кожні 2-3 години. Пам’ятайте, що вибираючи вільне, стійке і зручне взуття, можна уникнути виникнення проблем з судинами.

Людям, що входять до групи ризику розвитку даної патології, слід носити виключно вільний одяг і шкарпетки без тугий гумки. Для людей, які мають схильність до ХВН, рекомендується носити компресійний трикотаж, підібраний за допомогою консультації фахівців-флебологом. хронічна венозна недостатність профілактика

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *