інкубація курячих яєць

Інкубація курячих яєць в домашніх умовах: режими і періоди інкубації

Інкубація курячих яєць – досить серйозний процес, при якому багато початківці птахівників роблять безліч помилок. З-за цього кількість курчат, що вилупилися істотно скорочується, а ті, що вилупилися, можуть мати різні захворювання і патології розвитку.

Для того щоб запобігти подібній події, необхідно чітко виконувати рекомендації щодо температурного режиму та вологості при інкубації, так як це дозволить створити для пташенят найбільш природні умови. Також слід звернути увагу на той факт, що, залежно від періоду, режими інкубації необхідно змінювати.

Вибір яєць для інкубації

Перед початком процесу необхідно приділити належну увагу вибору матеріалу, з яким буде проводитись подальша робота. Такий підхід дозволяє суттєво підвищити рівень виводки і виростити здоровий молодняк.

режим інкубації курячих яєць
Інкубація курячих яєць
 1. Бажано, щоб кури–виробники, яйця яких були узяті для закладки, мали високу продуктивність і міцне здоров’я. Тоді генофонд потомства буде максимально захищений від передаючихся у спадок патологій. Також слід уникати вибору яєць, одержаних у результаті близькоспорідненого схрещування.
 2. Вважається, що вік несучок, чиї яйця взяли для інкубації, не повинен перевищувати 2 роки. Крім цього велике значення приділяється їх харчуванню – воно повинно бути максимально природним і не містити ліків або речовин, що впливають на ступінь несучості.
 3. Форма яєць повинна бути правильною, без кальцифинированних наростів або вм’ятин. Також не варто закладати в інкубатор яйця з тріщинами, відколами та іншими ушкодженнями.
 4. Обраний матеріал повинен бути приблизно одного розміру. Це пов’язано з тим, що занадто маленькі яйця рідко є повністю сформованими. Дуже великі яйця також не використовуються, так як мають дуже тонку шкаралупу, а пташенята у них набагато довше розвиваються. Вся партія повинна бути однорідною, щоб курчата вилупилися приблизно в один і той же час.
 5. Всі яйця миють від посліду та інших забруднень. Якщо якесь яйце надзвичайно забруднене, для закладки його не використовують. Також не варто вибирати яйця зі слідами крові або іншими плямами невідомого походження.

Безпосередньо перед закладкою проводять перевірку на овоскопі і відбраковують «базіки», яйця з плямами і неоднорідною шкаралупою, з добре вираженою повітряною камерою. Також перевірку яєць за допомогою овоскопа проводять на 15-16 день інкубації.

температура інкубації курячих яєць
Температура для дозрівання яєць

Підготовка до інкубації

 1. Перед тим, як приступити до процесу, необхідно переконатися в справності пристрою. Якщо процес відбуватиметься вперше, слід ознайомитися з правилами його використання і заздалегідь навчитися виставляти і забезпечувати необхідні температурні режими та рівень вологості при інкубації.
 2. При розміщенні апарата в домашніх умовах необхідно виставити його на рівне місце далеко від джерел протягу. Необхідно, щоб обрана модель була чистою і сухою. Безпосередньо перед початком використання її можна продезінфікувати.
 3. Після цього включають і налаштовують необхідні параметри вологості і температури в інкубаторі. В такому режимі він повинен пропрацювати протягом доби, завдяки чому визначається його робочий стан і створюється необхідний для розвитку курчат мікроклімат.
інкубація курячих яєць в домашніх умовах
Перевірка інкубованих курячих яєць на запліднення

Безпосередньо перед закладкою яйця повинні перебувати в приміщенні з температурою 20-22 градуси. Це дозволить уникнути зміни параметрів в інкубаторі. Проводити її початок найкраще у вечірній час доби, з 18 до 21 години. Завдяки цьому курчата почнуть вилуплюватися в денний час.

Особливості виведення курчат

Для регулювання вологості і температури під час інкубації величезне значення мають періоди розвитку курчат. Весь цикл прийнято ділити на 4 етапи:

 • 1-6 день;
 • 7-11 день;
 • 12-20 день;
 • 20-21 день.

Особливо уважно слід стежити за яйцями в останній період. Це пов’язано з тим, що всі курчата будуть вилуплюватися не одночасно.

режим інкубації курячих яєць
Таблиця розвитку курячого ембріона в процесі інкубації

Однак доведеться почекати, поки всі вони вилупляться, а також дати їм повністю обсохнути. Тільки після цього їх можна буде забрати їх з інкубатора. У той же час потрібно перевіряти ті яйця, наклев яких стався, але з них пташеня ще не з’явилися. Можлива ситуація, коли курча занадто ослаблене або ж товщина шкаралупи не дозволяє вибратися назовні. В цьому випадку йому необхідно допомогти.

Вологість і температура при інкубації в домашніх умовах

Найбільш важливими факторами під час інкубації є температура і вологість. Підтримання необхідного мікроклімату дозволить отримати здорове потомство і вбереже пташенят від виникнення патологій і загального ослаблення.

Температурні параметри, при яких можливий розвиток курчат, коливаються від 27 до 43 градусів. Проте слід розуміти, що при низькій температурі розвиток організму сповільнюється, можуть вилупитися неповноцінні пташенята. Максимальні показники можуть відрізнятися, коливання залежать від розташування джерел тепла. Якщо вони знаходяться тільки з верхньої сторони інкубатора, допустима температура не повинна перевищувати 40 градусів, якщо з усіх сторін – 38.

інкубація курячих яєць
Пташенята в інкубаторі

Крайні межі показника вологості — це 45-80%. Однак не рекомендується наближення цих параметрів до порогового значення. Найбільш оптимальний показник – 50%, проте на останньому етапі інкубації можливо його підвищення до 75%.

Початківцям птахівникам слід знати, що весь той час, поки яйця знаходяться в інкубаторі, їх потрібно перевертати. Роблять це, залежно від періоду інкубації, від одного разу на годину до 5-6 разів протягом доби. Це дає змогу зародкам отримувати рівномірне тепло і правильно розвиватися.

Якщо ж не проводити перевертання, вони можуть «приклеїтися» до шкаралупи і отримати різні дефекти – або ж не вилупитися зовсім. Для того, щоб було зрозуміло, в який бік перевертати яйця, на шкаралупі роблять помітки за допомогою маркера.

інкубація курячих яєць в домашніх умовах

Також на 15-18 день необхідно періодично провітрювати інкубатор. Роблять це двічі в день, кожне провітрювання повинно тривати близько чверті години.

Поширені помилки під час інкубації

Оскільки інкубація в домашніх умовах – процес досить складний, у початківців птахівників досить часто зустрічаються помилки. Найбільш часто зустрічаються такі «промахи».

інкубаційний період курячих яєць
Розвиток ембріонів курки в яйці
 1. Незнання правил роботи з інкубатором або ж їх невиконання. Ця помилка призводить до порушення технологічного процесу і, як наслідок, до зниження кількості вилупляємості.
 2. Неправильне зберігання матеріалу для інкубації. Воно пов’язано або з порушенням температурного режиму, або ж із занадто великою тривалістю (більше двох тижнів). Рекомендований час для зберігання яєць – не більше п’яти діб.
 3. Відсутність належної підготовки. Інкубатор не «прогрівають», а яйця перед закладкою не перевіряють на наявність дефектів, не прибирають великі забруднення.
 4. Великі перепади температури і вологості.
 5. Невірний вибір місця для установки інкубатора, постійні протяги.
 6. Відсутність постійних перевертань яєць, занадто великі перерви між ними.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *