як садити смородину

Інструкція як садити смородину навесні для початківців

Смородина – невибаглива у вирощуванні культура. Але незважаючи на це, вона потребує певних умов. Щоб точно знати, як садити смородину навесні, ознайомтеся з чіткою покроковою інструкцією. Саме про це і піде мова далі.

Оптимальні терміни для різних регіонів

Щоб рослина росла добре, обов’язково потрібно знати не тільки як садити смородину навесні, але і в який період це робити. У цьому допоможе наступна інструкція:

 1. Для південних регіонів чагарник можна переносити в город з третьої декади березня по початок квітня. Тут навесні вже досить тепло в цей час, тому він не піддається зайвому ризику.
 2. Для Середньої смуги доведеться трохи почекати з цією маніпуляцією. Середина квітня стане оптимальним терміном.
 3. А от набагато північніше або гірській місцевості, до посадки смородини варто розпочинати з настанням травня.

Облік дат за місячним календарем

Далеко не всі городники вважають за потрібне звірятися з місячним календарем, і абсолютно даремно. Адже супутник Землі досить інтенсивно впливає не тільки на припливи і відпливи, але і на зростання всього живого, в тому числі і культурних рослин. Тому найбільш сприятливими датами з точки зору посадки будуть:

 1. У березні – числа з 25 по 29.
 2. У квітні – з 11 по 14, 24 і 26.
 3. У травні – з 2 по 10.

Звичайно, не завжди можна точно потрапити в ці періоди. Але необхідно знати, як садити смородину навесні, тому покрокова інструкція з фото для початківців у цьому зможе допомогти.

Важливо врахувати, що тут існує маса нюансів, починаючи від самої техніки і закінчуючи вибором основного періоду. З прояснення цього моменту і почнемо.

Весна або осінь — в який період краще почати посадку

Досі багато городників сперечаються про те, коли — навесні або восени краще садити смородину на своїй ділянці. Але, незважаючи на це, фахівці однозначно відповідають, що це не принципово. Тому слід враховувати той період, коли це зручно людині.

Але весняна посадка зажадає трохи більше зусиль і уваги по відношенню до молодих саджанців. Необхідно буде протягом 30-40 днів стежити за рослиною, щоб переконатися, що воно достатньо добре переніс посадку. Восени все трохи простіше, так як чагарник просто йде у стан сплячки.

Підготовка куща і його вибір

Коли купується або готується чагарник до посадки, необхідно врахувати наступне:

 1. Висота частини над землею повинна бути такою ж по висоті, як і кореневий відділ.
 2. Корені повинні бути не менше 20 см в довжину. В іншому випадку процес вкорінення буде затягуватися, що може призвести повністю до втрати чагарнику, у разі якщо коренева система все ж не зможе прижитися.
 3. Подивитися, щоб корінці були мичкуваті. Не підходять такі саджанці, у яких коренева система більше схожа на стрижневу.
 4. Перед тим як садити смородину навесні, фахівці рекомендують врахувати в покрокової інструкції, що слід купувати маленький молодий чагарник з невеликою висотою надземної частини і потужної розвиненою кореневою системою.
 5. Переважно купують саджанці, яким виповнився один рік. Робиться це тому, що нирки в даному випадку формуються в нижній частині. Тоді як у саджанця у віці 2 роки нирки будуть розвиватися зверху.

Не піддається сумніву і повне здоров’я кущика — відсутність на ньому різних захворювань, в тому числі і грибкових. У цьому необхідно точно переконуватися при придбанні саджанця. Також дивитися, щоб на ньому не було ніяких механічних пошкоджень.

Підготовка саджанців

Існує кілька варіантів, залежно від того, що являє собою молодий кущик смородини. Якщо коренева система відкрита, тобто саджанець не знаходиться в якій-небудь ємності, то його необхідно зберегти до тих пір, поки він не буде перенесений в грунт.

Для цього беруть вологу ганчірку і обертають навколо грудки землі. Також можна використовувати целофановий пакет, в який набризгати невелику кількість води. Але в цьому випадку треба в обов’язковому порядку переконатися, що пакет замотаний не занадто щільно навколо стовбура молодого чагарнику.

Інакше утворюється постійно конденсат буде приводити до того, що коренева система загниє. Якщо не вжити ніяких заходів у цьому випадку, саджанець смородини просто пропаде.

Незалежно від того, знаходиться смородина в ємності, або грудка землі відкритий, його необхідно вмочати в спеціальну глиняну бовтанку. Якщо немає такої можливості, значить, застосовувати будь-який стимулятор росту. Достатньо на 2 хвилини занурити у спеціально приготовлений розчин у відповідності з інструкцією.

Вибір місця посадки

Щоб створити сприятливу атмосферу для формування великих соковитих ягідок, необхідно:

 1. Вибирати місце посадки з південної сторони. При цьому рослина буде захищений від впливу північних повітряних потоків.
 2. Бажано, щоб кущ не перебував на лінії повітряних потоків і протягів.
 3. Для спекотних південних регіонів можна вибирати ділянки з легкої затіненностю. Але сильно затінені ділянки згубно вплинуть на рослину, тому варто уникати таких місць.
 4. Варто уникати низин, якщо такі є на присадибній ділянці. Справа в тому, що тут весь час буде накопичуватися вода, а коренева система цієї рослини не переносить підвищеного рівня вологості.
 5. Краще вибирати височина. Якщо такої немає, її можна штучно сформувати.

Схема посадки кущів смородини

Якщо планується не одиночна посадка куща, то необхідно витримувати відстань між двома сусідніми рослинами. Схема в цьому випадку буде виглядати наступним чином:

 1. Між двома рослинами по одній лінії необхідно витримати приблизно 2 м. Для невеликих молодих кущів це відстань може становити не менше 1,5 м.
 2. Якщо смородина буде рости поряд з парканом, то необхідно від нього відступити мінімум 1 м.
 3. Якщо планується садити кущі в два ряди, то між ними необхідно витримати мінімум 1,5 м.

Вимоги до ґрунтів

Перед тим як садити смородину навесні, необхідно, згідно з покрокової інструкції, врахувати вимоги до ґрунтової суміші, і ще ряд нюансів:

 1. Потрібно вибирати ділянки, які мають досить високу родючість і підвищену рихлість.
 2. З точки зору кислотності, бажано, щоб земля була нейтральною або близькою до неї (слабокислою чи слаболужною).
 3. Кислі грунти вкрай не підходять. Якщо на ділянці немає іншого грунту, то необхідно провести олужнення. Для цього використовують доломітове борошно, роздроблений до дрібної фракції крейду або вапно. Також може допомогти в розкислення грунту деревна зола.
 4. В обов’язковому порядку необхідно періодично вносити добрива. Це може бути як органіка, так і комплексні мінеральні добрива. Тільки в цьому випадку смородина буде рости досить добре, як на фото для початківців. Ягоди будуть давати дружний урожай, мати чудові смакові якості і пропорційні розміри згідно з сортом чагарнику.
 5. Коли копається посадкова яма під кущ смородини, необхідно, щоб її габарити становили 50 сантиметрів у діаметрі. Глибина її повинна бути не менше 50 см.
 6. У посадкову яму можна додавати органічні і мінеральні добрива. Особливо це актуально тоді, коли ґрунти бідні і в них занадто багато піску або глини. Можуть бути додані суперфосфати. Досить використовувати не більше 100 р. Також слід додати кісткове борошно 300 г, сульфат калію – 80 г, компост – 4 кг на 1 відро води.
 7. Як перед посадкою, так і після неї кущі необхідно в обов’язковому порядку інтенсивно зволожити. Робиться це спеціально підготовленої теплою, відстояною водою.
 8. При посадці важливо переконатися, що коренева шийка заглиблена у грунт приблизно на 7-8 см.

Підводячи підсумки

Щоб правильно садити смородину навесні, можна використовувати наступну покрокову інструкцію:

 1. Купувати стільки якісні саджанці, які не хворі і не мають пошкоджень.
 2. Вибирати правильну схему посадки, дотримуючись приблизно по 1,5 м між кущами і в міжрядді, як показано на фото для початківців.
 3. Обов’язково вносити добрива під час посадки кущів, що допоможе йому швидше і краще вкоренитися.
 4. Слід використовувати фунгіциди для запобігання розвитку грибкових захворювань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *