цибулини гладіолусів фото

Правила посадки гладіолусів у відкритий грунт навесні

Гладіолуси – чудові весняно-літні квіти, які здатні не тільки прикрасити будь присадибну ділянку, а також сформувати шикарний букет. Щоб отримати це рослина в повній красі, необхідно чітко собі уявляти, як можна посадити гладіолуси – варто їх вирощувати під укриттям чи можна садити безпосередньо у відкритий грунт.

Як правильно вибрати цибулини рослини

Селекція гладіолусів призвела до того, що сьогодні налічується величезна кількість забарвлень і форм пелюсток у квітки. Дуже важливо, щоб посадковий матеріал був якісним, так як це основний показник здоров’я майбутньої рослини.

Ось на що необхідно звернути увагу:

 1. Купувати варто цибулини в спеціалізованому магазині (можна в інтернет-магазині). Але все ж, саме потримавши цибулини в руці, можна переконатися в їх якості, тоді як по пошті можна отримати «кота в мішку».
 2. Не варто брати занадто плоскі цибулинки.
 3. Подивитися, щоб був потужний паросток – переважно, щоб він був один або, в крайньому випадку, два, але не більше.
 4. Кореневі горбки повинні бути чітко видні. Їх колір – обов’язково світлий. Якщо вони будуть коричневі, то рослина може не рости.
 5. Оптимальний розмір самої цибулинки – діаметр від 2 до 4 см.
 6. Діаметр дінця повинен коливатися від 3 до 7 мм.
 7. Ніяких пошкоджень і ознак хвороби не повинно бути.

Підготовка до посадки цибулин гладіолусів

Перед тим, як почати висаджувати цибулини гладіолусів у весняний період безпосередньо у відкритий грунт, необхідно провести ряд заходів по їх підготовці до цієї маніпуляції. Ось що рекомендується виконати:

 1. Приблизно за 30 днів до початку посадки слід дістати їх з ящика, де вони зберігалися в прохолодному місці.
 2. Зняти з них верхній шар лусочок.
 3. Оцінити життєздатність цибулин.
 4. Подивитися, щоб на них не було ознак захворювання та ушкоджень.
 5. Упевнитися, що існує росток втечі.
 6. Переконатися, що і коріння почали процес зростання, в цьому випадку з’являються горбки.
 7. Якщо присутні незрозумілі плями, їх можна обрізати, а місце присипати препаратом Фундазол. Якщо його немає під рукою, то можна використовувати звичайну зеленку.
 8. Потім слід взяти пластиковий контейнер, викласти в нього цибулини в один шар і поставити в світле місце. Але треба пам’ятати, що на них не повинні потрапляти прямі сонячні промені.
 9. Безпосередньо перед закладкою в ґрунт обробити стимулятором росту. Підійдуть такі засоби, як Гуматом або Іммуноцітофіт.
 10. Після цього приготувати склад протигрибкових препаратів у відповідності з рекомендаціями на упаковці. Частіше використовують Фітоспорин або Фундазол. Якщо під рукою немає цих препаратів, то можна взяти слабкий розчин марганцівки. У ньому вимочують цибулини приблизно протягом 30 хвилин.

Кращий грунт для гладіолусів

Перед тим як садити гладіолуси у відкритий грунт навесні, необхідно переконатися, що на обраній ділянці для них створені оптимальні умови. У першу чергу це стосується ґрунтосуміші. Не кожен склад підходить для цих декоративних рослин.

Тому, якщо грунт не відповідає певним вимогам, її можна поліпшити шляхом внесення додаткових добрив, як органічних, так і хімічних. Це потрібно у випадку, якщо грунт досить бідна і не поживна.

Коли на ділянці переважають суглинки, то їх можна розпушити шляхом внесення торфу або піску.

Що робити, якщо у гладіолуса зламався росток

Іноді при не дуже акуратній дії з бульбами обламуються паростки. Але це не біда у таких випадках:

 1. Є додаткові, так звані запасні нирки. Особливо яскраво це проявляється у здорових і міцних цибулин.
 2. Якщо створити комфортні умови для гладіолусів, то вони незабаром почнуть проростати заново.
 3. Якщо до моменту посадки ще досить багато часу, то таку обламану цибулину краще всього помістити в прохолодне приміщення.
 4. А ось якщо сталося обламування паростка безпосередньо перед посадкою, то, навпаки, необхідно залишити рослину в теплому місці з максимумом освітлення, але не під прямими сонячними променями. Це буде стимулювати проростання нових нирок.

Як правильно вибрати період для висадки культури

Досвідчені садівники рекомендують звертати увагу на такі особливості погодних умов і тимчасового періоду для посадки гладіолусів:

 1. При ранній і теплій весні можна садити цибулини у відкритий грунт в кінці квітня місяця.
 2. Коли прохолодно, цю маніпуляцію можна відкласти на першу половину травня.
 3. Також необхідно врахувати і регіон проживання. У південних частинах країни весна настає досить рано. В деякі роки вдається садити гладіолуси навіть у першій половині квітня. Але необхідно бути впевненим, що нічні заморозки вже точно не передбачаються.
 4. Можна звернути увагу на народні підказки. Варто придивитися до берези: якщо на ній уже сформувалися невеликі листочки, то можна без страху висаджувати гладіолуси у відкритий грунт. Їм навряд чи вже буде щось загрожувати.
 5. Якщо є можливість, то можна орієнтуватися досить точно на температуру ґрунту. Як тільки вона прогрілася до позначки в +10 °З, то можна проводити посадку. Але в цьому випадку треба врахувати, що цибулину розміщують на глибину багнета лопати, тобто не менше ніж на 12 див.

Технологія посадки

Коли підібрані оптимальні умови, потрібно точно знати, як садити гладіолуси у відкритий грунт навесні. Якщо немає повної впевненості в своїх діях, то можна подивитися відео для початківців. Тут все досить докладно викладено, новачки не будуть допускати непробачних помилок:

 1. Вибрати освітлену ділянку, але якщо такого немає, підійде напівтінь.
 2. Бажано, щоб на цьому місці попередньо виростали овочеві культури або зростала звичайна газонна трава.
 3. Садити їх необхідно в лунки. Потрібно врахувати, що діаметр її повинен бути в 3 рази більше, ніж розмір самого бульби. Глибина викладання цибулинки в грунт повинна становити приблизно 8-9 див.
 4. Обов’язково необхідно полити всі лунки водою, перед тим як опустити туди цибулину. Також рекомендується додавати гній.
 5. Якщо рослини, які росли на цій ділянці до посадки гладіолусів, хворіли грибковими захворюваннями, то бажано за кілька днів перед посадкою обробити ділянку Фитоспорином.
 6. Деякі додають в лунки невелику кількість піску.
 7. Схема посадки повинна враховувати, що між рядами гладіолусів треба витримати приблизно 27 див. А от між двома сусідніми цибулинками в одному ряду можна змінювати відстань від 15 до 20 см.
 8. А після того, як волога вбереться в землю, і цибулинку покладену в лунку, необхідно присипати її землею.
 9. Максимально ефективно для рослини буде використання мульчі, так як цей шар охороняє грунт від пересихання, а також зберігає підвищений рівень її розпушення.

Чим глибше відбувається закладення цибулини, тим пишніше буде квітка в результаті такої посадки. До того ж згодом сформується більше діток.

Але при цьому поглиблювати більш ніж на 14 см не рекомендується, так як цибулина буде просто погано розвиватися, і ефект в цьому випадку виявиться повністю протилежним.

Основні правила догляду за рослиною

Недостатньо тільки правильно посадити гладіолуси навесні у відкритий грунт, вони потребують також у відповідному догляді. Тільки в цьому випадку вони будуть пишно і рясно цвісти. Догляд повинен бути наступним:

 1. Регулярно розпушувати грунт. Для цього проводять також підгортання, що до того ж ще і істотно полегшує процес поливу.
 2. Як тільки підсихає верхній шар грунту необхідно поливати. В теплий і жаркий період цю маніпуляцію повторюють кожні 4-6 днів. Бажано здійснювати полив після того, як сонце сіло за обрій. Особливо велика кількість вологи потрібно рослині, коли у нього сформувалися близько 3-4 справжніх листків, так як в цей момент відбувається закладка суцвіття. Якщо ґрунті не буде вистачати рідини, то квітки будуть більш дрібними і блідими.
 3. В обов’язковому порядку слід видаляти все розростаються бур’яни, в іншому випадку вони можуть пригнічувати інтенсивний ріст молодих рослин.
 4. Рослинам потрібна регулярна підгодівля протягом усього вегетаційного періоду. Але для кожного сезону, вона буде своєю. У ранній період росту – це аміачна селітра, забезпечує належним рівнем калію і азоту. Коли відзначається початок цвітіння, вносять комплексні добрива. І в кінці літа – калій і фосфор. В обов’язковому порядку добриво поєднують з рясним поливом.

Відповісти однозначно, коли і як садити гладіолуси у відкритий грунт навесні, складно. Багато залежить від регіону вирощування цих гарних рослин. Облік всіх цих тонкощів допоможе отримати чудові квіти на своїй ділянці.

Підводячи підсумки

Щоб гладіолуси дійсно були яскравими, барвистими і великими, необхідно:

 1. Попередньо обробити бульби стимуляторами росту та фунгіцидними препаратами.
 2. Для висадки бажано вибирати сонячні ділянки для максимально яскравого цвітіння.
 3. Постійно поливати, щоб квіти були великими.
 4. Регулярно удобрювати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *