Прикмети й обряди в Чистий четвер

У Чистий четвер люди намагаються освіжити в пам’яті послідовність новозавітних подій, які християнська Церква історично передає наступним поколінням, здійснюючи з року в рік канонічні обряди. Що можна і що не можна робити в цей день, за церковними правилами, а також які існують народні прикмети та забобони, читайте далі.

Що це за свято

Великий четверток — четвертий день у Страсну седмицю, і називається він так тому, що всі дні тижня до Великодня (яка випадає завжди тільки на неділю) вважаються особливими для християн.

Так як Воскресіння Христове – перехідний свято, то його дата змінюється щороку, причому в різних конфесій вона найчастіше не збігається. Це пов’язано з тим, що католики і протестанти з XVII століття перейшли на більш точний григоріанський календар (в ньому менше високосних років). Православні були категорично проти міняти настанови Апостолів і донині користуються юліанським.

У 2020 році у православних віруючих Чистий четвер припадає на 16 квітня. Що робили у цей день у давнину? У християнській міфології всі дні, попередні та наступні Великого посту в річному колі церковних свят, називають часом церковними, а Великий четвер настає як раз за 3 дні до головної події.

Новий Завіт розповідає про останні дні Спасителя. Особливо докладно описана останній тиждень перед розп’яттям на хресті. Так, в єврейської Пасхи (Песах, що в перекладі з івриту означає «перехід, пройти повз») — свято опрісноків Ісус влаштував для своїх найближчих 12 учнів закриту трапезу, де пили вино і їли святкові хліба («Це є Тіло Моє… це є Кров» — Мт. 26:26, 28).

За переказами апостолів, в четвер він умив їм ноги і затвердив здійснювати в пам’ять про себе євхаристію — святе причастя, головне з семи таїнств церкви. Після таємної вечері Ісус створив свою найсильнішу молитву батька в Гефсиманському саду.

Від жаху у нього навіть виступив піт з кров’ю, але учні не змогли підтримати його молитвою і, знесилені «від печалі», просто заснули поруч. Тому Ангел з’явився служити і зміцнювати його.

Задум батька означав, що заради спокути грішників, які самі не в змозі подбати про себе, Син Божий повинен принести в жертву все, що у нього є, і постраждати багато в людському тілі, перш ніж зможе знову повернутися до своєї божественної природи, щоб царювати на небі, перемігши тим самим диявола і смерть.

Це свято відрізняється від звичайних пишних урочистостей, щоб люди спомини нагадували про жертву Бога і навчилися не порушувати заповіді, задумалися про істинне смирення і служіння ближньому, як вчить Новий Завіт. Залишити в минулому свої гріхи і все погане, щоб не нести це з собою весь наступний рік.

В цей день літургія має ряд особливостей, канони читаються повністю, у зв’язку з чим стародавні статути допускали навіть прийняття причастя не на голодний шлунок.

Що роблять в цей день

У Чистий четвер відразу після пробудження слід умити обличчя срібною водою, наприклад, взятої з глечика з срібною монетою або ложкою. Усім належить з самого ранку приймати ванну або душ, встигнувши це зробити ще до сходу сонця.

Господині спозаранку починають ставити тісто, щоб ближче до вечора випікати паски. Треба сказати, що для приготування обрядового хліба потрібно чимало умінь, великого терпіння, знання точної рецептури та етапів (тісто дуже примхлива і підходить кілька разів).

При цьому найважливіше зберігати душевний спокій, більше думати про духовне, а не про земні речі. Святкове меню потрібно заздалегідь ретельно продумати, щоб у період до і після разговления (виходу з багатоденного посту) не було зайвих клопотів по закупівлі тих чи інших продуктів.

Крім пасок, в четвер прийнято готувати сирні паски (заварні, спресовані, запечені) і фарбувати яйця. За переказами, фарбування яєць стало модним після навернення римського імператора Тіберія в XIII столітті. Порожня шкаралупа звареного круто яйця символізує гробницю і Воскресіння Сина Божого.

Історія про червоне яйце говорить: служіння Марії Магдалини не закінчилася біля могили Ісуса. Вона продовжувала свідчити про віру і воскресіння і робила це з яйцем. Вона була багатою жінкою і змогла отримати аудієнцію у імператора Тіберія в Римі.

Засуджуючи Пілата за його поведінку на суді над Христом, Марія розповіла імператору про спасіння і про воскресіння Сина Божого. Простягнувши йому яйце, вона проголосила, — «Христос Воскрес!», — але імператор не був вражений.

Він сказав, що ймовірність того, що людина повернеться до життя з мертвих, буде приблизно такою ж, як і те, що це яйце стане червоним. І воно тут же швидко почервоніло!

Ось чому багато ікон, написані у візантійському католицькому стилі, показують, що Марія Магдалина тримає червоне яйце. Ще до християнства яйця були символом творіння, весни і відродження. Тепер вони придбали ще більш глибокий символічний зміст.

Запечатана гробниця була «нерозбитим яйцем». Святий Августин описав воскресіння Христа з мертвих, як пташеня, що вилуплюється з яйця.

Що ще роблять в Чистий четвер? Незважаючи на всі клопоти по підготовці до закінчення Великого посту, головний обов’язок християнина — відвідування церкви для освітлення душі в таїнстві причастя. У давнину В цей день намагалися хрестити новонавернених віруючих, тому звичай заздалегідь омиватися перед зануренням в освячену купіль і став таким популярним.

Але все ж святі отці настійно нагадують, що для Бога ніякі обряди не зрівняються з чистим і непорочним серцем, яке в останні дні Страсного тижня особливо ретельно зберігають і щирою молитвою звільняють від усякої злоби.

Що не можна робити у Чистий четвер:

 • Метушитися і багато працювати, адже істинно віруючі люди намагаються в цей день звернути свій погляд до неба.
 • Гадати, хоча з язичництва до нас прийшло дуже багато різних марновірств та обрядів.
 • Сильно гніватися і віддаватися іншим гріхам (лихослів’я, блуду, пияцтва, об’єднанню тощо).
 • Планувати великі покупки, давати в борг. Потрібно всіляко уникати поклоніння Мамоні (ідолу матеріального добробуту).
 • Виходити заміж і влаштовувати гуляння, тому що в цей час не прийнято робити нічого галасливого, а тільки читати смиренну молитву.

Прикмети і забобони на Чистий четвер

Якщо в цей день паска вийшов смачним і пишним — рік буде щасливим.

Несподівані гості, в тому числі бродячі тварини, — до благополуччя і достатку.

Якщо знайдете давно загублену річ, — до удачі.

Похмура погода — холоди протримаються до самого літа, якщо сонце, то, навпаки, чекай теплої весни.

Підводячи підсумки

 1. У цей день прийнято ретельно прибиратися («В багнюці блага не буває»).
 2. Відвідувати ранкову і вечірню літургію, здійснювати таїнства покаяння та причастя, хрестити дітей і дорослих.
 3. Готувати великодні страви (не пробуючи).
 4. Освячувати продукти, воду, подарунки.
 5. Подавати милостиню, допомагати нужденним.
 6. Стригтися, проводити різні косметичні процедури.
 7. Віддавати нужденним всі речі, якими не користувалися останній рік.
 8. Прикрашати себе та своє житло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *