Кіста яєчника: симптоми і наслідки

Кіста яєчника – це широко поширене гінекологічне захворювання, що має доброякісний характер. Воно проявляється формуванням в області яєчника пухлиноподібного утворення, що містить в собі порожнину, заповнену рідиною. У деяких випадках такий патологічний процес може регресувати самостійно, не доставляючи жінці будь-яких значних проблем. В інших ситуаціях дана патологія може ускладнюватися розривом капсули або нагноєнним новоутворення, а також безпліддям.

Як ми вже сказали, кіста яєчника є однією з найбільш часто діагностуємих проблем в області гінекології. У переважній більшості випадків з нею стикаються жінки, репродуктивного віку. Приблизно у шести відсотків представниць жіночої статі це захворювання виявляється в період постменопаузи. Досить часто дана хвороба тривалий час протікає без будь-яких клінічних проявів. Однак таке новоутворення поступово збільшується в розмірах, що може призводити до здавлення поруч розташованих органів.

В даний час точні причини виникнення кісти яєчника залишаються під питанням. Існує велика кількість теорій щодо механізму розвитку даного патологічного процесу, проте жодна з них не була стовідсотково доведена. Передбачається, що свою роль у формуванні такої патології можуть грати різні гормональні порушення, перенесені аборти, а також запалення з боку органів, що відносяться до репродуктивної системи. Встановлено, що в тому випадку, якщо у дівчини занадто рано встановилася менструальна функція, вона знаходиться в групі ризику по розвитку цього захворювання. Те ж саме відноситься і до тих жінок, у яких менопауза поста наступила до сорокап’ятилітнього віку. Ще одним фактором є шкідливі звички.

Класифікація кіст яєчника

кіста яєчника

В класифікацію кіст яєчника включені кілька різновидів, що виділяються на підставі їх походження і вмісту, що знаходиться всередині порожнини. До таких різновидів відносяться фолікулярна, ендометріоїдна, дермоїдна, параоваріальні, муцинозна і різновид, який відбувається з жовтого тіла.

Фолікулярний різновид встановлюється в тому випадку, якщо новоутворення сталося з збільшеного в розмірах фолікула яєчника. Такий різновид має функціональний характер і пов’язаний з циклічними змінами, що відбуваються в організмі. Кіста жовтого тіла також відноситься до функціональних патологічних процесів. Вона виникає з жовтого тіла, яке з якихось причин не регресувало. Відмітним моментом цього різновиду є наявність більш товстих стінок і жовтувато-червоної рідини всередині.

Параоварільний різновид є несприятливим в плані прогнозу. Вона формується з тканин, що відносяться до над’яєчниковим придаткам. При цьому самі яєчники не залучаються до патологічного процесу. Дане новоутворення нерідко досягає дуже великих розмірів. Ендометріоїдний різновид цієї хвороби, як правило, має місце при ендометріозі. Вона утворюється з часток ендометрію, які розрослися в області яєчника. Усередині такої порожнини виявляються старі кров’яні маси.

Дермоїдний різновид має вроджений характер. Вона формується ще в період ембріонального розвитку. Найбільш часто будь-які симптоми при такого різновиду не виражені або виражені зовсім незначно. При муцинозному різновиди утворюються порожнини, які мають кілька камер і заповнені густими слизовими масами. Варто зауважити, що данийа слиз виробляється безпосередньо самою слизовою оболонкою, що вистилає кістозна порожнина.

Важливим моментом є те, що найбільш часто злоякісному переродженню піддаються саме муцинозна і ендометріоїдні різновиди.

Симптоми при кісті яєчника

Раніше ми вже говорили про те, що дуже великий відсоток кіст тривалий час взагалі ніяк себе не проявляє і виявляється випадково під час профілактичного огляду. Найчастіше симптоми починають з’являтися вже після того, як новоутворення збільшилося в розмірах або привело до яких-небудь ускладнень.

Хвора жінка може пред’являти скарги на больовий синдром, що локалізується в нижніх відділах живота. Характер болю буває самим різним. У тому випадку, якщо на поруч розташовані органи чиниться тиск, больовий синдром тянучий і постійний. При розвитку ускладнень, наприклад, при розриві оболонки, він стає різким і надзвичайно інтенсивним. Якщо новоутворення досягло значних розмірів, може визначатися збільшення живота в розмірах і поява його асиметрії.

Іншими характерними симптомами є різноманітні порушення з боку менструального циклу. Вони можуть проявлятися нерегулярними, занадто великими і тривалими менструаціями, а також виділеннями крові з статевих органів в міжменструальний період. Іноді пухлина починає сама виробляти чоловічі статеві гормони. Це призводить до зміни голосу, рясного росту волосся за чоловічим типом і так далі.

Діагностика та лікування хвороби

кіста яєчника лікування

Для діагностики даної хвороби може використовуватися цілий ряд додаткових методів дослідження. В першу чергу до них відноситься гінекологічний огляд. Найбільш інформативним методом є ультразвукова діагностика. У сумнівних випадках показані магнітно-резонансна томографія або комп’ютерна томографія, а також діагностична лапароскопія.

Лікування кіст яєчника безпосередньо залежить від їх характеру, розміру і наявності ускладнень. При функціональних новоутвореннях можуть застосовуватися оральні контрацептиви і гомеопатичні засоби. У разі великого розміру пухлини і при відсутності ефекту від консервативної терапії показано проведення хірургічного втручання.

Профілактика кісти яєчника

Говорити про профілактику цього захворювання досить складно у зв’язку з нез’ясованою причиною його розвитку. Рекомендується відмовитися від шкідливих звичок, уникати абортів і регулярно проходити профілактичні огляди у гінеколога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *