Фолікулярна кіста яєчника — симптоми і лікування

Що таке фолікулярна кіста яєчника? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, гінеколога-ендокринолога зі стажем в 32 роки.

Визначення хвороби, причини захворювання

Фолікулярна кіста яєчника (не лопнув фолікул) — це ретенційне функціональне пухлиноподібне утворення яєчника, представлене порожниною, яка заповнена рідиною.

Доброякісні новоутворення яєчників складають 12-25% пухлин жіночої репродуктивної системи, знижують можливості жінки завагітніти та часто є показанням для хірургічного втручання. Кісти яєчників становлять в середньому 17% всіх оваріальних утворень, значна частина яких представлена ретенційними — 70,9% випадків. Фолікулярні кісти яєчників являють собою найбільш поширену патологію у жінок репродуктивного віку. Серед доброякісних новоутворень яєчників на їх частку, за даними вітчизняних і зарубіжних авторів, припадає до 80% випадків. Ці утворення виникають у жінок в будь-якому віці.

Фолікулярна кіста розвивається із зрілих преовуляторных фолікулів або антральних фолікулів і являє собою однокамерне тонкостінний освіта, наповнене прозорим і світлим вмістом. Найчастіше буває односторонньою. Розміри варіюють від 2 до 20 см.

Дана патологія з високою частотою зустрічається у жінок з безпліддям. Відомо, що у жінок з фолікулярними кістами підвищується вміст естрадіолу в крові, який, за даними літератури, є одним з факторів, що беруть участь в утворенні фолікулярних кіст.

Пухлиноподібні процеси розвиваються найчастіше на тлі тривало поточних запальних захворювань, неадекватного застосування антибіотиків, гормональних препаратів. Все це призводить до стійкої дестабілізації імунного гомеостазу, який є тим фоном, на якому виникають кістозні утворення яєчників.

Вперше фолікулярна кіста яєчника була описана в 1827 році як «водяна хвороба» у бездітної сорокарічної жінки. На той момент це захворювання вважалося невиліковним. З тих пір вчені всього світу намагалися розібратися в етіології і патогенезі виникнення цих новоутворень яєчників. У 1972 р. ввели поняття апоптозу (запрограмована загибель клітин). Дослідники впритул зайнялися вивченням взаємозв’язку апоптозу, стероїдогенезу і функціонування яєчників. В результаті вивчення виникла одна з теорій виникнення фолікулярних кіст яєчників — гормоно-генетичний фактор.

На початку ХХ ст. були висунуті ще дві теорії виникнення кіст яєчників, заснованих на порушення функціонування гормональної системи і запальних процесах інфекційного характеру в придатках.

На сьогоднішній день точна етіологія утворення фолікулярної кісти достеменно не відома. Основною причиною вважається відсутність овуляції. У свою чергу, відсутність овуляції, найчастіше, пов’язано з гормональними порушеннями. Дисбаланс гормонів проявляється у вигляді гіперестрогенії, підвищення рівня фолікулстимулюючого і нестачі лютеїнезуючого гормону.

Найбільш значущими факторами ризику розвитку фолікулярних кіст яєчника сьогодні вважаються:

 • порушення менструального циклу;
 • оперативні втручання на органах малого таза;
 • низький рівень використання гормональних контрацептивів;
 • висока частота штучних і мимовільних абортів;
 • висока частота інфекційних і вірусних захворювань верхніх дихальних шляхів;
 • запальні захворювання сечостатевої сфери;
 • хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • ендокринна патологія.

При розробці терапевтичного і профілактичного напрямку лікарі сьогодні намагаються враховувати всі три теорії виникнення фолікулярних кіст яєчників.

Найбільш вивчені причини виникнення фолікулярних кіст яєчників:

 • природні порушення гормонального фону, пов’язані з періодом пубертату і менопаузи;
 • порушення регуляції нейроендокринної системи, що провокують вироблення надмірної кількості естрогенів (гіперестрогенію);
 • запальні захворювання придатків;
 • дисфункція яєчників, пов’язана з абортом;
 • захворювання, що передаються статевим шляхом;
 • психоемоційний стрес;
 • куріння;
 • лікування безпліддя із застосуванням стимулюючих препаратів (гіперстимуляція овуляції).

Симптоми фолікулярної кісти яєчника

При формуванні гормонально-неактивної кісти яєчника симптоми, як правило, відсутні. Такі кісти визначаються тільки при проведенні ультразвукового дослідження і самостійно зникають в наступних менструальних циклах.

При формуванні гормонально активних фолікулярних кіст жінку можуть турбувати:

 • порушення менструального циклу із затримкою менструації або кров’яними виділеннями в міжменструальний період;
 • тяжкість внизу живота;
 • болі з боку розташування кісти яєчника.

Патогенез фолікулярної кісти яєчника

У кожної жінки оваріальний запас яєчників закладений генетично. При народженні кожна дівчинка має близько 1 мільйона яйцеклітин. На момент статевого дозрівання їх залишається близько 300 тисяч. З початком менструації щомісяця починає рости кілька фолікулів з яйцеклітинами і тільки один доходить до овуляторного стану. Це забезпечується атрезією інших фолікулів, що почали своє зростання в даному менструальному циклі. Якщо розрив фолікула під час овуляції не відбувається, і він не атрезурється, то при наповненні рідиною в результаті випоту з кровоносного русла і секреції фолікулярних клітин, утворюється кіста.

фолікулярна кіста яєчника

Ускладнення фолікулярної кісти яєчника

Фолікулярна кіста яєчника небезпечна тим, що існує ризик перекрута її ніжки і розриву кісти (апоплексия яєчника). Ознаки перекрута ніжки кісти — різкий біль внизу живота з боку знаходження кісти, прискорене серцебиття, слабкість, нудота, блювання, падіння артеріального тиску аж до втрати свідомості, синюшність шкірних покривів.

Розрив кісти виявляється кинджальної болем з боку локалізації, непритомних станом, нудотою і блювотою, температура тіла при цьому залишається в нормі. Якщо при цьому виникає кровотеча в черевну порожнину, розвивається прискорене серцебиття (тахікардія), падіння артеріального тиску, шкірні покриви стають блідо-синюшними, з’являється слабкість, сонливість, розвивається шоковий стан.

кіста яєчника наслідки

Перекрут ніжки кісти і розрив яєчника є гострими станами, що вимагають екстреної оперативної допомоги. Спайковий процес після проведеної операції може привести до непрохідності маткових труб і, відповідно, до трубного безпліддя. Крім того, сама наявність фолікулярної кісти буде перешкоджати дозрівання нового фолікула до овуляторної стадії, і безпліддя в даному випадку буде пов’язано з відсутністю овуляції.

Діагностика фолікулярної кісти яєчника

Діагностика визначення фолікулярних кіст яєчників передбачає перш за все збір анамнезу, дворучне обстеження (бімануальне), ультразвукове дослідження органів малого тазу. Крім ультразвуку використовуються методи комп’ютерної томографії і магніторезонансної томографії органів малого тазу і лапароскопії, при якій можлива одночасно і діагностика, і лікування.

При виявленні кісти яєчника в обов’язковому порядку в сироватці крові досліджується рівень СА 125. У план обстеження входять:

 • дослідження гормонів крові: ФСГ, ЛГ, АМГ, естрадіол, прогестерон;
 • загальний аналіз крові і сечі;
 • біохімія крові;
 • мазок на флору та онкоцитологію;
 • УЗД молочних залоз;
 • кольпоскопія.

Обумовлений даний перелік обстеження необхідністю застосування гормональної терапії під час наявності кісти, реабілітації та профілактики рецидивів після лікування.

Лікування фолікулярної кісти яєчника

Тактику лікування фолікулярної кісти яєчника вибирають в залежності від розмірів і динаміки зростання цього утворення, віку пацієнтки і необхідності реалізації репродуктивної функції.

Дискусійними є питання про необхідність активного медичного втручання при вперше виявлених безсимптомних кістах, оперативного лікування при відсутності ускладнень, вибору обсягу операції і методу гемостазу. Лапароскопічна цистектомія з дотриманням принципу функціональної хірургії — «золотий» стандарт оперативного лікування кіст. Незважаючи на те, що ця операція дозволяє зберегти орган, поки до кінця не вдалося встановити, як хірургічне лікування кіст відбивається на репродуктивній функції.

Якщо кіста менше 5 см, має безсимптомний розвиток і не викликає функціональних порушень, практикують вичікувальну тактику. Протягом трьох менструальних циклів без застосування препаратів проводиться ультразвукове спостереження за кістою. При використанні медикаментозних засобів для лікування фолікулярних кіст яєчників можливе застосування оральних контрацептивів. Для цих цілей призначаються однофазні низькодозовані оральні контрацептиви. Вони своєю дією блокують роботу яєчників, тим самим запобігаючи утворенню нових фолікулярних кіст. Дію оральних контрацептивів здатне знизити зростання фолікулярної кісти, аж до повного розсмоктування. Відбувається нормалізація менструального циклу в цілому, знижується ризик виникнення раку яєчника.

Питання про оперативне лікування виникає при екстрених ситуаціях, що загрожують життю пацієнтки: перекрут ніжки кісти яєчника, апоплексия яєчника. Також видалення фолікулярної кісти яєчника показано при персистуючій формі кісти, швидкому зростанні освіти, великих розмірах.

Найчастіше видалення фолікулярної кісти яєчника проводиться лапароскопічним доступом з вилущуванням кісти, іноді з резекцією яєчника. При цьому оперативне лікування з застосуванням резекції частини яєчників різко знижують фолікулярний резерв, що призводить до необхідності використання донорських ооцитів в програмі ЕКЗ навіть у молодих пацієнток. Враховуючи той факт, що найбільш часто зустрічаються фолікулярні ретенційні кісти (за даними гістологічного дослідження), найбільш актуальним є збереження фолікулярного резерву недопущення проведення резекції яєчників. В даний час для лікування кіст яєчників широко застосовується метод тонкоголкової аспірації з подальшим цитологічним дослідженням аспірату. Даний метод дозволяє повністю зберегти існуючий фолікулярний резерв, видалити кісту яєчника, дослідити її вміст без операції, без наркозу, без втрати працездатності.

Видалення кісти яєчника методом тонкоголкової аспірації під контролем ультразвукового дослідження проводиться в умовах операційної.

фолікулярна кіста яєчника лікування

Під місцевою аплікаційною анестезією 10% розчином лідокаїну (спрей 6 доз), використовується апарат для УЗД з вагінальним датчиком і стерильним пункційним адаптером. Ультразвуковим датчиком в бічний звід піхви виводиться яєчник з кістою на пункційну лінію, і через піхву голкою 16G проводиться пункція кісти.

фолікулярна кіста яєчника лікування

Після введення голки в порожнину кісти яєчника шприцом проводиться аспірація її вмісту. Проводиться візуальний огляд отриманого аспірату, вимірюється кількість і оцінюється його характер (колір, наявність домішок). Аспірат обов’язково повинен направлятися на цитологічне дослідження в онкологічний диспансер.

Прогноз, профілактика

Прогноз фолікулярних кіст яєчників сприятливий. Дана патологія добре піддається лікуванню. Але потрібно пам’ятати про те, що можливий рецидив кісти. З цієї причини необхідно динамічне спостереження за пацієнткою з використанням ультразвукового дослідження.

Профілактика утворення фолікулярної кісти яєчника включає:

 • недопущення абортів і безладного статевого життя;
 • своєчасне лікування запальних захворювань жіночих статевих органів і порушень менструальної функції;
 • виключення стресових ситуацій;
 • ведення здорового способу життя;
 • регулярне відвідування гінеколога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *