фіброма матки

Фіброма матки — симптоми і лікування

Що таке фібром матки? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, гінеколога зі стажем в 17 років.

Визначення хвороби, причини захворювання

Фіброма матки — це гормонозалежне доброякісне новоутворення, що розвивається з клітин міометрія (м’язової стінки матки). За своєю суттю фіброма є різновидом міоми матки. Відмінною особливістю фіброми матки є переважний вміст в тканині пухлини саме сполучної тканини.

Фіброма являє собою округле утворення, в структурі якого містяться сполучнотканинні компоненти, міоцити, кровоносні судини, плазматичні і огрядні клітини.

Згідно з дослідженнями, пік захворюваності припадає на пременопаузальный період (46-55 років), у ряді випадків ця патологія зустрічається у жінок пізнього репродуктивного віку (35-40 років), однак в останні роки захворювання діагностується і у більш молодих пацієнтів (25-30 років). Фіброма матки здатна рости, регресувати і навіть зникати в постменопаузі, але у 10-15% жінок освіта збільшується в перші 10 років менопаузального періоду, поєднуючись з гіперпластичними процесами ендометрію і пролиферативными захворюваннями яєчників.

фіброма матки

Симптоми фіброми матки

Можна виділити три головні ознаки:

 • кровотечі та інші різні порушення менструального циклу;
 • наявність болю;
 • порушення функції суміжних органів.

Деформація порожнини матки субмукозними вузлами призводить до кровотеч та інших порушень менструальної функції у пацієнток з’являються скарги на збільшення інтенсивності і тривалості менструації, поява міжменструальних кров’янистих виділень. Просто збільшення матки за рахунок фібром також може призводити до різних маткових кровотеч.

При збільшенні фіброматозного вузла можуть виникати скарги на різні болі внизу живота. Найчастіше це болю тягне або ниючого характеру. Зростання фіброми може супроводжуватися відчуттям тяжкості і дискомфорту, може відбуватися збільшення розмірів живота.

Дизуричні явища та порушення дефекації можуть бути симптомами субсерозної локалізації фіброми. Гострий больовий синдром, підвищення температури тіла і симптоми інтоксикації характерні для некрозу пухлини, перекрута ніжки субсерозної фіброми. Виразність клінічних проявів залежить від ступеня порушення кровопостачання фіброматозного вузла.

Патогенез фіброми матки

Так чому ж з’являється фіброма? Незважаючи на ряд клінічних досліджень, однозначної відповіді на це питання наука дати не може. У розвитку фіброматозних вузлів важливу роль відіграють порушення в гіпоталамо-гіпофізарній системі, зміни стану імунної системи організму, спадкова схильність, наявність у пацієнтки хронічних інфекцій. Різні зміни кровопостачання малого тазу, які нерідко бываюту пацієнток з фібромою, є сприятливим фактором для розвитку пухлини.

Крім того, існують фактори ризику розвитку фіброми матки:

 • вік;
 • раннє менархе;
 • відсутність пологів в анамнезі;
 • ожиріння;
 • тривалий прийом контрацептивів.

Часто початок захворювання має безсимптомний перебіг, та жінки дізнаються про свій діагноз на профілактичному огляді у лікаря-гінеколога. Прояв клінічної картини фіброми матки багато в чому залежить від її розміру і локалізації. Зростаючий фіброматозний вузол може стати однією з причин безпліддя і невиношування вагітності.

Патогенез фіброми матки досі залишається предметом жарких суперечок. Згідно класичним роботам К. П. Улезко-Строганової, проведеним по морфології жіночої репродуктивної системи, утворення зачатків фіброматозних ділянок відбувається ще на ембріональному етапі.

Дані наукової літератури про значущість статевих гормонів у розвитку фіброми матки на сьогоднішній день досить суперечливі, проте численні клініко-лабораторні дослідження підтверджують, що порушення метаболізму естрогенів в організмі жінки призводить до мітотичної активності, яка сприяє утворенню фіброматозних вузлів. Збільшення фіброметрія відбувається за гіперплазії гладком’язових клітин і їх проліферативних змін.

Класифікація і стадії розвитку фіброми матки

Класифікації фіброми матки грунтуються на локалізації і напрямку зростання освіти, а також на клінічних проявах.

1. По локалізації і напрямку зростання:

 • субсерозна — зростання фіброматозного вузла в бік черевної порожнини (внутрішньочеревне розташування, внутрішньозв’язкове розташування). В цьому випадку фіброма розташовується під серозною оболонкою матки;
 • субмукозна — зростання фіброматозного вузла в сторону порожнини матки, під її слизову оболонку (ендометрій);
 • інтерстиціальна — зростання фіброми всередині самої стінки матки, в товщі м’язового шару.

фіброматозні вузли

2. По клінічним проявам:

 • безсимптомна фіброма матки (зустрічається в 70-80% випадків — фіброма, яка ніяк себе не проявляє. Зазвичай рання стадія розвитку фіброми є безсимптомною.
 • симптомна фіброма матки (зустрічається в 20-30% випадків) — в цьому випадку є різні симптоми, викликані пухлиною.

Як було вже сказано, клінічними проявами симптомної фіброми матки можуть бути:

 • порушення менструального циклу — менометроррагії;
 • больовий синдром різного ступеня вираженості і характеру (тягнучі, переймоподібні, дисменорея);
 • різні ознаки здавлення і/або порушення функції тазових органів, які знаходяться поруч з маткою;
 • безпліддя;
 • звичне невиношування.

Залежно від кількості вузлових утворень виділяють одиночну і множинну фіброму матки. Множинна фіброма матки зустрічається частіше.

Ускладнення фіброми матки

Фактором ризику для здоров’я пацієнток з фібромою є збільшення новоутворення з характерними ознаками патології — кровотечами; тиск вузла на сусідні органи.

До найбільш частих ускладнень фіброми матки можна віднести:

 • анемію: внаслідок тривалих і рясних маткових кровотеч знижується концентрація гемоглобіну в крові. Основними симптомами є слабкість, стомлюваність, головний біль, запаморочення, поява трофічних змін;
 • безпліддя: фіброма матки великих розмірів значно зменшує шанси на вагітність. Це обумовлено рядом причин: змінюється порожнину матки і може імплантація заплідненої яйцеклітини, великі фіброматозні освіти можуть перекривати устя маткових труб, запобігає попаданню сперматозоїдів;
 • народження фіброматозного вузла: дане ускладнення зустрічається при субмукозному розташуванні вузла на ніжці, коли відбувається його вихід в піхву. Початок завжди гострий, вимагає негайної госпіталізації в стаціонар! При відсутності лікування може спричинити за собою серйозні наслідки, такі як інфекційні запалення, перитоніт;
 • перекрут ніжки пухлини, порушення харчування освіти, що приводить до подальшого некрозу: фіброма матки може деформувати судини, що забезпечують її кровопостачання, і тим самим викликати омертвіння тканин. Спровокувати некроз може фізичне навантаження, статевий акт, вагітність. Є одним з найбільш грізних ускладнень, вимагає негайної госпіталізації в стаціонар!
 • порушення у функціонуванні внутрішніх органів, які відбуваються за рахунок надмірного тиску на тазові органи, що є причиною розвитку хронічних захворювань (запори, коліти, цистити, пієлонефрити, гідронефроз).

Діагностика фіброми матки

Як правило, діагностика фіброми матки в більшості випадків не представляє труднощів. В першу чергу необхідно правильно виявити анамнез і врахувати всі фактори ризику виникнення фіброми матки, провести гінекологічне дослідження. Найпростішим способом діагностики фіброми матки є гінекологічний огляд на кріслі. При цьому огляді субсерозні фіброматозні вузли можуть бути пропальповані окремо від матки. Найчастіше у вигляді окремих утворень округлої форми, щільних, з різним ступенем рухливості. Сама матка може бути різних розмірів, але частіше збільшена, причому може бути величезних розмірів. Поверхня матки прощупується горбистій, фіброматозні вузли більш щільної структури. Якщо в фіброматозних вузлах порушується кровообіг, їх пальпація стає болючою. У жінок з інтерстиціальної фібромою прощупується матка збільшених розмірів, консистенція якої буде щільним, поверхня може бути гладка або горбиста. Порушення харчування інтерстиціальних вузлів зазвичай не виникає, тому пальпація такої матки найчастіше безболісна.

Ультразвукове обстеження (УЗД) органів малого тазу є золотим стандартом не тільки при діагностиці первинних фібром матки, але і при їх динамічному спостереженні. Перевагою методу є його інформативність, доступність, безпека. Проте варто враховувати той факт, що УЗД відноситься до досить суб’єктивним методів діагностики, адже достовірність результатів багато в чому залежить не тільки від кваліфікації фахівця, але і від підготовки пацієнтки до дослідження.

Ультразвукова діагностика дозволяє оцінити розміри матки, встановити кількість патологічних вогнищ і їх локалізацію, характер форми і контурів, розміри, структуру і щільність; при динамічному спостереженні зіставити дані з результатами попереднього дослідження, оцінити динаміку патологічного процесу. Для уточнення розташування фіброматозних вузлів можна використовувати ультразвукові томографи, що дають тривимірне ультразвукове зображення. Значні діагностичні дані дозволяє виявити колірне допплерівське картування (ЦДК). За допомогою нього можна оцінити не тільки ехографічну картину структури фіброми, але і оцінити її кровотік.

Поряд з УЗ-діагностикою використовуються такі методи, як комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія. Однак до методів променевої діагностики у жінок репродуктивного віку вдаються при строгих клінічних показаннях.

фіброма матки ренген

При порушенні менструального циклу пацієнткам показано проведення діагностичної гістероскопії — высокоинформативного методу, що дозволяє оцінити не тільки стан порожнини матки, патологічні процеси ендометрію, тип вузла і його розташування, але і вирішити питання про можливість проведення трансцервикальной фибромэктомии з ендоскопічним контролем. Проведення подібної процедури можливе тільки у пацієнток з фібромою при збільшенні матки не більше ніж на 12-13 тижнів вагітності.

Крім того, для оцінки стану ендометрію в діагностичних цілях використовують вишкрібання ендометрія з гістологічним дослідженням. Результати гістологічного дослідження можуть суттєво вплинути на тактику ведення пацієнтки. Проведення діагностичного вискоблювання дозволяє вирішити питання про продовження консервативної терапії або обсягу оперативного втручання.

В особливих випадках, при необхідності диференціювання фіброми і гігантських пухлин яєчника і заочеревинних пухлин, вдаються до діагностичної лапароскопії.

Лікування фіброми матки

Існує дві основні тактики лікування фіброми матки-консервативна і хірургічна. Повністю позбутися від пухлини можна тільки хірургічним шляхом.

Консервативні методи лікування полягають у впливі на патогенетичні зміни для уповільнення зростання фіброми матки. Цього можна домогтися призначенням гормональної терапії. Основними препаратами тут можуть бути гестогени, агоністи гонадотропін рилізинг гормону, андрогени, антагоністи гонадотропіну. Корекція метаболічних порушень, таких як ожиріння і цукровий діабет, нормалізація імунних процесів, відновлення менструальної функції, профілактика запальних захворювань також може благотворно позначитися на захворювання.

Незважаючи на позитивні результати консервативної терапії, провідним методом в лікуванні фіброми матки залишається хірургічне лікування. Обсяг операції багато в чому залежить від віку пацієнтки і її бажання зберегти здатність до вагітності, від локалізації і розмірів фіброматозних вузлів, темпу і характеру їх зростання.

Показаннями для хірургічного лікування є:

 • симптомна фіброма матки (наявність больового синдрому, патологічних маткових кровотеч, ознак анемії);
 • субмукозне расположенініе фіброми матки;
 • субсерозний вузол фіброми матки на ніжці;
 • швидке зростання фіброми і її великі розміри;
 • шеечная і шеечно-перешийкова локалізація фіброми;
 • гостре порушення живлення вузлів фіброми, виражені ішемічні та дегенеративні зміни;
 • наявність фіброматозного вузла в області трубного кута матки;
 • здавлення фібромою тазових органів — сечового міхура, сечоводів, прямої кишки. Особливо якщо це призводить до порушення їх функцій.

Раніше єдиним методом лікування фіброми була радикальна операція — гістеректомія, тобто видалення матки. Сучасний підхід полягає у видаленні фіброматозних вузлів за допомогою лапароскопічних технологій, що дозволяє зберегти не тільки менструальну функцію, але і здатність жінки до вынашиваню дитини. До числа малоінвазивних органозберігаючих операцій можна віднести емболізацію маткових артерій, яка є самостійною процедурою, так і одним з етапів підготовки до операції. Завдяки зниженню кровотоку після ЕМА харчування вузлів порушується, що призводить до їх зменшення і запобігає подальше зростання.

фіброма матки лікування

При своєчасній діагностиці та лікуванні, фіброма матки має досить сприятливий прогноз. Малігнізація фіброми, тобто малігнізація пухлини, відбувається вкрай рідко, всього в 2-5% випадків.

Прогноз, профілактика

До заходів, що запобігають розвитку фіброми матки, можна віднести своєчасне виявлення та лікування гінекологічних патологій, здійснення репродуктивної функції, дотримання принципів здорового способу життя і правильного харчування, відмова від шкідливих звичок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *