коліт в котів

Коліт у кішок: симптоми, лікування, види і профілактика

Можна сказати, що системи травлення у людей і котів має практично ідентичну будову. Тому зовсім не дивно, що можна зустріти у домашніх вихованців хвороби, які притаманні людині. Генетична схильність до захворювань ШКТ або неправильний раціон можуть привести до різних патологій. Однією з них є коліт у кішок. Симптоми і лікування цієї недуги — це дві важливі теми, які ми детально розглянемо в статті. Також ми розповімо про форми захворювання і про профілактичні заходи.

Опис

коліт в котів

Під колітом у ветеринарній медицині мається на увазі запальний процес. Він відбувається в товстому кишечнику. Через особливості локалізації дана недуга є одним з найнебезпечніших захворювань, пов’язаних з травною системою. І це зовсім не випадково, так як саме товста кишка відповідає за ферментацію клітковини і поглинання води. В даному органі вже переварена їжа трансформується в продукт дефекації.

У товстій кишці є слизова оболонка. Завдяки їй можуть без будь-яких перешкод фекалії рухатися до прямої кишки для подальшого спорожнення. Якщо є запальний процес, то нормальна робота товстого кишечника важка. Внаслідок чого утруднена формація харчової кашки, а процес висмоктування з неї води сповільнюється. Через що у кішки розвиваються такі проблеми, як запори і проноси. Якщо не приділити подібного належну увагу і не призначити відповідне лікування, то в майбутньому у таких кішок можуть виникнути виразки і ракові захворювання.

Класифікація по протіканню недуги

Фахівці виділяють три групи недуги. Їх поділяють по тому, де локалізоване вогнище запалення, по протіканню хвороби і походженням. Давайте окремо розглянемо докладно кожну групу.

По протіканню коліт буває:

 1. Гострий. Запалення виникає раптово. При цьому триває недовго. У маленького кошеняти може з’явитися через непереносимість молочних продуктів або ж через вплив паразитів. У дорослої тварини подібна недуга може виникнути в результаті вживання токсичних речовин, мертвої миші або ж зіпсованих продуктів
 2. Хронічний коліт у кішок. Відбувається велике ураження стравоходу. Характеризується недуга частими рецидивами і довгим лікуванням.

Класифікація за походженням недуги

За походженням коліт буває:

 1. Виразковий. Виникає через розвиток виразки всередині травного тракту.
 2. Вірусний. Запальний процес провокує інфекція, яка потрапляє в кишечник.
 3. Бактеріальний. Патологічні реакції провокують бактерії, які потрапили в товсту кишку. Бактеріями можуть бути йерсинии і сальмонели.
 4. Токсичний. Виникає через те, що кішка з’їдає отруту або хімікати. Останні і викликають отруєння.
 5. Ішемічний. Коліт виникає через запалення черевної аорти тварини.

Класифікація по локалізації запалення

По локалізації запального вогнища:

 1. Панколіт. Це велике ураження всього товстого кишечника.
 2. Проктит. Запалюється слизова прямої кишки.
 3. Тифліт. Даний вид коліту виникає через подразнення слизової сліпої кишки.

Фахівці вважають, що найбільш поширений у кішок хронічний або гострий панколит. Подібні недуги призводять до загальної слабкості і проносу.

Причина виникнення недуги

Абсолютно з різних причин може виникнути у котів коліт (про симптоми і лікування цієї недуги буде далі розказано). Тому точна етіологія захворювання залишається нез’ясованою. Давайте розберемося в основних причинах недуги. До них відносяться:

 • алергічна реакція;
 • наявність паразитів (глистів);
 • неправильне (мале) харчування;
 • механічні травми кишечнику, що виникли внаслідок попадання в нього чужорідних тіл. Наприклад, це сталося від погано переварившоїся вовни або випадково проковтнули кістки;
 • часті стресові потрясіння;
 • зниження імунітету;
 • тривала терапія антибіотиками;
 • запальні процеси, які викликані вірусами;
 • бактерії і грибки, що викликають патологічні процеси.

Вищеназвані фактори можуть спровокувати пошкодження внутрішньої оболонки кишкового тракту. При цьому уражені ділянки будуть наповнюватися знищеними клітинами, лімфою. Подібне сприяє тому, що відбудеться розвиток патогенної мікрофлори.

Коліт у кішок

Мікроби і бактерії, які виділяють токсичні продукти життєдіяльності, ще сильніше порушують роботу травної системи. В результаті чого з’являється більше слизових виділень з товстої кишки. Але цього, на жаль, виявляється недостатньо. З цієї причини і потрібно відразу починати лікування при перших симптомах захворювання.

На що власнику варто звертати увагу?

Зазначимо, що першою ознакою початку патологічних процесів вважається товстокишечная діарея. У лотку господар може побачити неприємно пахнучі продукти дефекації тварини. Вони, безумовно, відрізняються від звичайних калових мас. У них багато слизу, не виключено поява кров’яних вкраплень. При цьому спорожнення вкрай нерегулярні. Вихованець часто бігає на лоток, калові маси виходять невеликими порціями. Часто спорожнення супроводжується хворобливими відчуттями. З цієї причини котик може голосно і жалібно нявкати.

Уважний власник зможете почути в животі у кота бурчання. Крім цього, сам живіт може бути роздутий. Іноді можуть виникати гази і метеоризм. Зазвичай при коліті у кішок апетит залишається колишнім, вагу вихованець не втрачає, тобто виглядає цілком здоровим.

Щоб провести діагностику в домашніх умовах, господар повинен легенько промацати живіт. Якщо подібні дії викличуть у вихованця хворобливі відчуття, то значить, є привід відправитися до ветеринара.

коліт кишечника у котів

При коліті всі потрапляють речовини в кишечник погано засвоюються. Тому організм швидко намагається від них звільнитися. Подібне призводить до діареї. В особливо гострій формі захворювання може виникнути блювота, підвищитися температура. Також спостерігається значна втрата ваги.

Ми розглянули симптоми коліту у кішок, а лікування в даному випадку має бути надано в найкоротші терміни після постановки діагнозу. Тільки швидка реакція власників і кваліфікована медична допомога допоможуть скоротити процес лікування. А в запущеній формі лікування медичними препаратами малоефективно. В результаті цього настає загибель вихованця.

Діагностика

коліт у котів лікування

Як проводиться діагностика коліту у кішок? Зараз розберемося. Перед тим як вирушати у ветеринарну клініку, потрібно самостійно провести забір калу. Його теж, як і кішку, варто доставити в лікарню. Там ветеринарний лікар проведе аналіз калу на наявність в ньому паразитів.

Також, можливо, будуть потрібні наступні процедури:

 • біопсія;
 • колоноскопія (обстеження товстої кишки, яке проводиться спеціальним зондом);
 • аналіз крові, сечі;
 • УЗД черевної порожнини.

Дані дослідження допоможуть з’ясувати, що викликало запалення кишкового тракту. Пам’ятайте, що саме правильно поставлений діагноз є запорукою майбутнього одужання.

Лікування захворювання

лікування коліту в котів

Як проводиться лікування коліту у кішок? Основний вплив в даному випадку здійснюється з двох сторін — призначаються медикаментозні препарати і підбирається індивідуально складена дієта. Лікарські засоби підбираються, виходячи з того, що стало причиною появи недуги.

Чим лікувати коліт у кішки? Можна проводити терапію різними методами. Давайте їх розглянемо:

 1. Повна дегельмінтизація (в два і більше етапів).
 2. Прийом пробіотиків (наприклад, “Лактобифида”). Дані препарати можуть відновити повноцінне функціонування кишечника.
 3. При сильній діареї застосовуються обволікаючі препарати, такі як «Смекта».
 4. При бактеріальному коліті застосовують антибіотики, наприклад, «Тилозин».
 5. Потрібна дієта протягом одного-двох місяців. У раціоні повинні бути продукти, які багаті клітковиною. Вони позитивно впливають на травлення.
 6. Для відновлення імунітету використовуються вітаміни А, В, Е.
 7. Виразковий коліт, на превеликий жаль, можна вилікувати лише хірургічним шляхом.
 8. При захворюванні, яке викликане алергічною реакцією, використовується препарат «Преднізолон».

Бажано не проводити лікування коліту у кішок в домашніх умовах. Тільки кваліфікований фахівець зможете підібрати найбільш підходящу терапію для кожного конкретного пацієнта.

Профілактика

Ми вже з’ясували, що являє собою коліт у кішок. Симптоми і лікування вище детально були розглянуті. Зараз поговоримо про заходи профілактики.

запалення кишечника у котів

До них відносяться наступне:

 1. Відсутність стресів в житті тварини.
 2. Правильне харчування. Використовуйте тільки корми високої якості. Якщо плануєте годувати «натуралкою», то складайте збалансований раціон. Додавайте в нього овочі, субпродукти. Не міняйте звичне меню. Різка зміна раціону призводить до різних кишкових розладів. У тварини повинен бути регулярний доступ до води.
 3. Обов’язково потрібно проводити тварині своєчасну дегельмінтизацію і вакцинацію.
 4. Не забувайте про плановий огляд у ветеринара.

Ось як проводиться профілактика коліту у кішок. Перераховані вище рекомендації допоможуть вашій вихованці залишатися здоровою і сильною. Таким чином можна знизити шанси виникнення такого захворювання.

Висновок

Тепер ви знаєте, що являє собою коліт у кішок. Симптоми і лікування цієї недуги – це дві теми, які ми детально розглянули в нашій статті. Також ми дали корисні рекомендації для профілактики цієї недуги у кішок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *