Коли дитина починає повзати самостійно?

Малюк починає посміхатися, тримати голову, перевертатися, сідати і повзати, коли приходить час. З’ясуємо, в якому віці дитина починає повзати, причому хлопчики і дівчатка опановують навички в різний час.

У чому полягає користь повзання

Ходьба на четвереньках чинить сприятливий вплив на розвиток інтелектуальних здібностей дитини. З цієї причини малюка потрібно навчити повзати раніше, ніж він зрозуміє, як сідати на попу.

Плюси своєчасного повзання:

 1. Зміцнення м’язових тканин.
 2. Орієнтування в просторі.
 3. Поява правильної координації рухів.
 4. Нормалізація сну немовляти.
 5. Розвиток гнучких і рухливих суглобів.
 6. Підготовка організму до прямоходіння.

Головна помилка батьків – прагнення навчити дитини вертикального положення тіла. Його фізичний розвиток має бути поступовим і відповідно з віком, адже здоров’я організму у тому числі залежить від правильного формування постави і м’язового скелета.

Коли дитина починає повзати

З перших хвилин після народження дитина починає вивчати навколишній світ. Активна пізнавальна діяльність з’являється раніше, ніж малюк починає повзати або ходити. Дотягнутися до яскравою і красивою іграшкою складно, так як потрібно використовувати інші способи руху вперед.

В першу чергу — перекати на бік, а потім на живіт. Потім малюк намагається відштовхнутися від опори ногою або рукою, намагаючись розвернутися в протилежну сторону. Після того як малюк освоює прості навички, він починає рухатися в задуманому напрямі.

В якому віці дівчинка або хлопчик починає повзати? Перші спроби у дитини спостерігаються в 4-5 місяців. Наполегливі, активні малюки вже повністю освоюють навички до напівроку і долають довгі відстані.

Розвиток немовлят відбувається індивідуально. Тому зазначений вік, скільки дитина починає повзати, не можна вважати нормою.

Критерії, від яких залежить, в якому віці дитина починає повзати рачки:

 1. Розвиненість опорно-рухової системи. Як тільки м’язи рук і спини зміцніють, малюк впевнено почне спиратися на руки. В результаті опанує навички повзання.
 2. Ступінь розвитку ЦНС. Зрозуміти, як пересуватися рачки, — результат роботи головного мозку. Для цього у малюка має відбутися формування нейронних зв’язків. Саме вони відповідають за координацію, розвиток почуттів простору і відстані.
 3. Особливості розвитку. Пізнання навколишнього світу у дітей відбувається по-різному. Деякі воліють більше чіпати предмети, тому процес повзання освоюють швидше. Іншим подобається спочатку спостерігати, а після чіпати.

У якому віці дитина починає повзати самостійно, безпосередньо залежить і від статевої приналежності: хлопчик чи дівчинка. Згідно з медичною статистикою, дитина жіночої статі швидше освоює пересування рачки, ніж чоловічого.

Тому маленька принцеса здатна активно повзати в 4-5 місяців, а богатир почне робити перші спроби ближче до напівроку. Недоношені діти поповзуть ще пізніше — приблизно в 10 місяців.

Поява навику залежить від статури дитини. Пухкій дитині важче буде пересуватися, тому на навчання піде більше часу. Спрогнозувати, в якому віці хлопчик або дівчинка починає повзати рачки, досить складно.

Види повзання

Манеру пересування дитина обирається самостійно в залежності від зручності. Розглянемо 3 способи повзання.

Найменування

Перші прояви

Здійснювані дії

На животі

3 місяці

Мимовільні рухи. Робить упор кінцівками в тверду поверхню, намагаючись просунутися вперед. Причому притискається животом на підлозі.

По-пластунськи

4-5 місяців

Лежить на животі, з широко розставленими ногами. Намагається зігнути їх в колінному суглобі. При відштовхуванні випрямляє кінцівки, просуваючись вперед. Малюк піднімається на руках і підтягує тіло.

Рачки

6-7 місяців

Спирається об поверхню руками і ногами. Стоїть на колінах або випрямлених ногах. Погойдується вперед і назад, намагаючись зробити крок рукою і ногою.

Спочатку малюк може опанувати простий технікою повзання, поступово переходячи до більш складної.

Як зміцнити м’язи спини і рук

 1. Знаючи, в якому віці хлопчик або дівчинка починають повзати самостійно, можна підготувати дитину до цього процесу. Потрібно допомогти йому зміцнити м’язову тканину за допомогою простих вправ:
 2. Заняття на фітболі з 2-3-х місяців. Викласти дитину на живіт, притримуючи під пахвами. Плавно похитувати дитини вперед і назад. При вигибанні спини дитина напружує м’язи, що беруть участь у повзанні.
 3. Вправа «Жаба». Положення тіла — лежачи на спині. Взяти рукою ноги за гомілки, почати згинати в позу жаби, після плавно розігнути. Перевернути на живіт і запропонувати дитині самостійно відштовхнутися, зробивши опору з долонь.
 4. Гімнастика для рук. Покласти дитину на спину. Взяти за руки, дочекавшись, щоб малюк міцно вхопився за великі пальці. Плавно піднімати руки дитини і опускати їх. Аналогічні дії проводять на розведення ручок в сторони і схрещування на грудях.
 5. Під час виконання гімнастичних вправ атмосфера в будинку повинна бути спокійною. З дитиною потрібно спілкуватися рівно, ласкаво, створюючи сприятливу атмосферу для навчання новим навичкам.

Підводячи підсумки

 1. Кожному батьку цікаво спостерігати за розвитком власного малюка. Важливо не забувати про деякі нюанси:
 2. Фізичний розвиток малюків відбувається індивідуально.
 3. Оптимальний вік, коли можуть почати повзати дівчинки, — 4-5 місяців, а хлопчики — в 6-7.
 4. Для навчання нового навику робити легкий погладжуючий масаж.
 5. Виконувати гімнастику для зміцнення м’язів рук, ніг і спини.
 6. Створити сприятливі умови в сім’ї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *