петрів піст 2020

Коли початок і кінець Петрового посту в 2020 році

Петрів піст — один з двох річних постів, який готує християн до свята вшанування апостолів Павла і Петра. Знаючи, якого числа починається піст і коли закінчується він в 2020 році, можна заздалегідь правильно налаштуватися.

Історія свята

Цей період, як і інші пости, необхідний для тілесного і духовного очищення. Віруючі традиційно обмежують себе в їжі та розвагах, щоб максимально осягнути таїнство духовного розвитку й очищення від гріхів.

Зараз точно не можна сказати, коли саме християни почали відзначати Петрів піст. Перші дані про нього вчені виявили в письмовому римському джерелі III століття.

Цей пост був призначений для тих, хто не міг витримати суворий Великий піст. А справжнє значення і назва пост знайшов до середини IV століття, коли віруючі почали відзначати день пам’яті Павла і Петра.

Не всі розуміють, чому Апостольський пост йде слідом за Трійцею (П’ятидесятниці). Це обумовлено найважливішим подією, що сталася саме в це свято. Господь дарував усім людям через зішестя Святого Духа Новий Заповіт, за яким відтепер всі повинні були жити.

Ось чому на Трійцю не можна постити — це найбільше свято радості та співприсутності Бога. А після нього необхідно тілесне і духовне очищення, щоб відчути всю важливість і вагомість дару Господа. Кожен християнин у пост доводить, що гідний бути під захистом і милістю Всевишнього.

Первоверховними апостолами Павло і Петро названі не випадково. Всі апостоли – рука Господа і наділені владою розсудити гріхи людей. Кожен з них пройшов свій земний шлях, але перед обличчям Всевишнього вони рівні в своїх проявах.

В Православ’ї Петро шанується як мудрий і тверезомислячий святий. Павло дарує світлий розум, який здатний розсунути темряву невігластва і дати людям напрямок життя.

Деякі дослідники вважають, що Петрів піст потрібен був на Русі, щоб люди перестали дотримуватися язичницьких ритуалів, які і повинні були вершитися в літній час.

Початок і кінець Петрова поста в 2020 році

Інша назва Петрова поста — Апостольський, він присвячений пам’яті важливих для Православної Церкви людях: святих апостолів Петра і Павла. Петрів піст триває завжди по-різному: від тижня до 47 днів.

Він прив’язаний до рухомих свят — Великодня та Трійці, які, як відомо, щороку відзначаються в різні дні. Починається Апостольський пост через 57 днів після Пасхи. А якого числа закінчується — вирахувати не складно.

У 2020 році Трійця відзначатиметься 7 червня. А так як Петров пост за традицією починається з другого понеділка після Трійці, то він буде тривати 27 днів — з 15 червня по 11 липня включно.

12 липня всі православні християни будуть вшановувати святих Петра і Павла. Пост не відноситься до суворих і в нього можна їсти рибу і морепродукти.

Це пов’язано з тим, що Петро був рибалкою, який вважається покровителем усіх, хто займається рибальством і морською справою. У сам празник 12 липня можна вживати м’ясо.

Традиції і прикмети

Багато традиції виникли з-за правил дотримання посту, коли людям необхідно обмежувати вживання в їжу деяких страв і продуктів. Правило помірності в пост від м’яса і молока прийшло до нас із Стародавнього Риму і Константинополя, коли зводилися перші церкви пам’яті апостолів.

12 липня був освячений один з нових храмів, тому цей день і став присвятою головним учням і сподвижникам Ісуса Христа. Пізніше стало традицією обмежувати себе в розвагах і їжі, молячись і очищаючись від гріхів, звеличуючи данину поваги і пам’яті святих, які віддали життя за вчення Господа.

На Русі свято шанували традиції утримання і смирення плоті заради духовного зростання і намагалися чітко дотримуватися всі необхідні обмеження. Церква ретельно стежила за тим, щоб традиція не порушувалася.

У народі з’явилося безліч цікавих страв і нововведень в повсякденному прийомі їжі, пов’язаних з неможливістю вживати м’ясо або молочні продукти в пост. В давнину Петрів піст був голодним часом, так як новий урожай ще не дозрів, і доводилося розраховувати тільки на подножную їжу з лісу.

Тому винахідливі господині ввели в повсякденне життя такі страви, як бурячник з всілякої зелені, окрошка, гриби у всіх видах. Риба, та й пироги з нею, не були щодня, а подавалися у свята і вихідні, якщо була можливість.

Борошно теж коштувала дорого і була доступна не всім. Пиріг-рибник в ті часи часто представляв собою велику рибу, обгорнуту тестом і таким чином запечену. Хоча Петров пост і не вважається строгим, але все ж обмеження присутні.

Паління тютюну і вживання алкоголю під забороною. Хоча в деякі дні можливо приймати невелику кількість червоного вина. Взагалі куріння не вітається Православною Церквою і вважається гріховним заняттям.

Яйця, молочні продукти, м’ясо також краще не вживати. Час посту потрібно присвятити не турботу про тіло, а турботі про власну душу, і очищаючи тіло, звільняти дух від земних залежностей.

Прикмети — не завжди пусті забобони. Частина з них покликана регулювати уклад життя і служити духовними орієнтирами.

В Петрів піст існують деякі прикмети. Дотримуючись їх, людина здобуває нові духовні цінності:

  1. Перший день посту присвячений молитві. Не можна виконувати важку роботу і прибирання по будинку.
  2. Вважається, що будь шлюби і союзи між людьми, укладені в посаду, не будуть довговічними.
  3. На початку посту рано вранці потрібно вмиватися водою з джерела, річки, щоб очистити тіло і думки від скверни.
  4. У піст не стрижуться, інакше волосся не будуть добре рости, а, навпаки, ослабнуть.
  5. На Русі ходили в ліс і слухали зозулю: якщо вона припиняла співати приблизно за 7 днів до початку посту, значить, зима буде рання і холодна. Якщо птах заспіває майже весь пост, значить, зима настане пізніше.
  6. Коли на Петрів день (12 липня) йде дощ, це означає багаті врожаї.
  7. Якщо протягом посту дотримати всі обмеження і не впасти в спокусу, то вважалося, що Всевишній дарує людині здоров’я, удачу і джерела доходу, як вдячність за служіння.

Несучи з честю і гідністю всі тяготи Петрова посту, люди здатні стати ближче до Господа, і їх життя очиститься від гріха і невігластва.

Підводячи підсумки

  1. Знаючи, коли, якого числа починається Петрів піст і коли закінчується в 2020 році, можна правильно до нього підготувати організм.
  2. Перш ніж дотримуватися традиції, важливо володіти інформацією про історію свята, щоб знати, заради чого це робиться.
  3. В Петрів піст не грають весіль та чітко дотримуються дієти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *