Коли прибирати цибулю-порей з грядки на зберігання в 2020 році

Виростити урожай — велике мистецтво. Коли збирати врожай цибулі-порею з грядки і як обробляти, щоб прибрати на зберігання в 2020 році? Можна скористатися таблицею по регіонах, а також місячним календарем.

Коли прибирати

Є правила агротехніки по збору будь-якої овочевої культури. Якщо знати, коли прибирати цибулю-порей з грядки на зберігання в 2020 році, то в ньому зберігаються всі корисні вітаміни, мікроелементи, подаровані цього овочу природою. Найцінніше в цибулі-пореї — це «біла нога».

З усіх видів цибулі — порей має найтриваліший період вегетації. Його пір’я не можуть служити орієнтиром для збору, тому що залишаються зеленими довгий час після періоду дозрівання.

Прибирають цибулю-порей пізньої восени, перед приходом морозів, в залежності від регіону і сорту, терміни варіюються. У багатьох регіонах пізні сорти прибирають в жовтні-листопаді, не чекаючи на морози. У деяких регіонах цей період припадає на вересень. По регіонах картина наступна:

 1. На півдні сезон збору починається в серпні і триває до листопада.
 2. У середній смузі України збір цибулі-порею припадає на вересень-жовтень.

Важлива деталь для початку збирання цибулі-порею — поява стріли. Якщо виявилася хоча б одна стріла, треба відразу приступати до збору всієї культури.

Якщо літо видалося спекотним та посушливим, цибуля-порей дозріває раніше на 2-3 тижні. Якщо дощовим — на два-три тижні пізніше.

Умови і ознаки, за якими можна судити про готовність врожаю цибулі-порею:

 1. Пожовтіння листя і терміни дозрівання сорту.
 2. Кліматичні умови регіону.
 3. Вологість у літній період зростання.

Як зберігати

Цибулю-порей прибирають перед серйозними заморозками, зрізають листя, залишаючи при цьому 15 см разом зі стеблом. Після зняття врожаю його складають у льоху, засинаючи кореневу частину землею.

При такому зберіганні цибулю-порей ще два місяці зможе набирати смакових якостей і солодощі. Не можна зберігати культуру при великій вологості та теплі. У таких умовах він буде продовжувати своє зростання, що дасть стріли у вже зібраній уибулі і знизить її корисні властивості.

Частину цибулі-порею зберігають у холодильнику, попередньо очищаючи, промиваючи і висушуючи.

Охолоджену до 0 градусів цибулю складають у пакети з прорізами для вентиляції або загортають у вологий папір. Такі способи допоможуть зберегти овоч до весни.

Можна зберігати на заскленому балконі, попередньо обгорнувши і чергувати з відкриванням.

Хороший варіант зберігання овоча у погребі, якщо такий є. Цибулю-порей укладають на полиці рядами у кілька шарів. Зелень при цьому не збережеться, але стеблинки не втратять свіжості і соковитості.

Часто зберігають у замороженому вигляді в морозильній камері, попередньо обробивши і склавши в пакети або керамічний посуд.

Зберігати можна в сушеному вигляді, спочатку порізавши його на часточки і засушивши в захищеному від сонця місці або електричній духовці.

Збір врожаю по регіонах

Збір цибулі-порею залежить від кліматичних умов регіону. Час, коли треба прибирати цибулю-порей з грядки, буде залежати від висадженого сорту.

 1. Ранні та середньо-ранні сорти дозрівають 90-130 днів, дають високий врожай, але довго не зберігаються. У липні ранньостиглу цибулю-порей вже використовують в їжу. До ранніх сортів відносяться Коламбус, Веста, Хобот слона, Голіаф, Килима.
 2. Середньостиглі сорти менш урожайні, але за умови правильного зберігання лежать до весни. Термін вегетації – 150-170 днів. Середньостиглі сорти: Казимир, Споживач, Слон, Танго, Джолант, Камус.
 3. Пізні сорти зберігають свої властивості до наступного літнього сезону. Період вегетації становить 180-220 днів. Пізньостиглі сорти дають невисоку врожайність, Мають більш гострими смаковими якостями і більше пером. Збирання цибулі середньостиглих сортів починається з початку і триває до середини вересня. Пізні сорти: Алігатор, Карантанський, Бандит, Осінній гігант.

Місячний календар

Велике значення на циркуляцію соків в овочах надає Місяць, тому люди здавна орієнтуються на неї з визначенням як посадки, так збору термінів овочів. В період молодого місяця соки цибулі-порею досягають максимальної концентрації, а це означає накопичення найбільшої кількості цінних речовин, що говорить про те, що можна починати збирання врожаю.

Серпень — початок сезону збору врожаю. За місячним календарем це час зняття перцю, помідорів, ранніх сортів картоплі та цибулі-порею.

Найсприятливіші дні серпня, коли потрібно прибирати цибулю-порей з грядки на тривале зберігання до 2020 року за місячним календарем, випали на 29 серпня-1 вересня.

 1. Липень. Повний місяць 5 липня, урожай збирають з 6 по 19 липня. Найсприятливіші дні для збору з 11 по 20 липня.
 2. Серпень. Повний місяць 3 серпня. Сприятливі дні для збору з 7 по 11 та з 17 по 18.
 3. Вересень. Повний місяць 2 вересня. Збір урожаю на спадаючому Місяці з 3 по 16 вересня. Сприятливі дні для збору з 3 по 8 та з 13 по 14 вересня.
 4. Жовтень. Повний місяць 2 жовтня. Сприятливі дні для збору з 3 по 5 з 11 по 12 жовтня.
 5. Листопад. Повний місяць 31 листопада. Сприятливі дні для збору 1,7,8 листопада.

Якщо не вийшло зібрати урожай в сприятливий час, потрібно докласти максимум зусиль для просушування овоча. Від цього буде залежати цілісність врожаю. У період зберігання цибулі перевіряти його збереження та умови. Якщо він потребує сортування, зробити її негайно.

Підводячи підсумки

 1. Можна сказати, що терміни збору врожаю залежать від декількох факторів. Головний з них — кліматичні умови регіону, в яких вирощується цибулю-порей.
 2. Терміни дозрівання цибулі-порею відрізняються в залежності від вирощуваного сорту.
 3. Городники орієнтуються на місячний календар при настанні сезону збору врожаю.
 4. Цибуля-порей — цінна овочева культура, містить корисні елементи.
 5. Час збору врожаю визначається якісними показниками літнього періоду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *