Коли прибирати цибулю, посаджену під зиму в 2020 році

Дотримуючись правил, коли прибирати цибулю, яка посаджена під зиму в 2020 році, можна відмінно її зберегти.

Ознаки зрілості цибулі і збір врожаю

Виростити хороший урожай цибулі не так складно, як думають багато городників. Але при удаваній простоті вирощування необхідно враховувати певні чинники, щоб урожай порадував.

В першу чергу, до них відноситься сорт цибулі, оскільки врожай ранніх сортів прибирають задовго до збирання пізніх. Також потрібно звертати увагу на сприятливі і несприятливі дні для посадки та збирання цибулі в 2020 році, залежать від погодних умов і місячного календаря.

Ступінь зрілості цибулі визначається за її надземною частиною, коли вона жовтіє і лягає на грядку. Колір цибулин стає золотистою.

Потрібно витягнути цибулину з землі і оцінити її розмір. Якщо розмір овоча досить великий, можна перевіряти зрілість за іншими ознаками. Та частина, де цибулина з’єднується з пером, стає м’якою і робиться тонше.

Збирання врожаю цибулі буде дуже простий, якщо овоч вирощувався у легкому грунті. Потрібно акуратно витягати цибулини з землі, намагаючись не пошкодити верхівки, і обережно обтрушувати від грунту.

У разі, якщо цибуля вирощується на важких глинистих грунтах, її зручніше викопувати з допомогою вил, встромляючи їх у землю в 15 см від головок. Бажано попередньо розпушити грядку, тоді прибирання значно полегшується.

Не потрібно витягувати цибулини з землі за стебло, оскільки легко пошкодити верхню частину, що істотно зменшить термін зберігання овоча. Як мінімум за два тижні до збирання врожаю полив цибулі необхідно припинити, інакше можуть загнити коріння.

Якщо на вулиці суха погода і не очікується заморозків, цибулю можна розкласти прямо в городі на добу-дві для просушування. Якщо ж на вулиці дощ або очікується мороз, цибулю переносять в захищене від опадів і добре провітрюване приміщення.

Відмінним варіантом буде гараж або крита альтанка або веранда. Цибулю потрібно викласти в 1 шар дуже акуратно, намагаючись не завдати ніяких пошкоджень, і залишити до того моменту, коли шийка повністю висохне.

Коли потрібно перевернути цибулини під час сушіння, бажано ними не стукати по твердих поверхнях, так як це може викликати пошкодження. Цибулини почнуть гнити, та термін зберігання зменшиться.

По мірі висихання шийки цибулі та лушпиння поступово стискаються. Коли вони повністю стануть сухими, потрібно взяти ножиці і обрізати коріння у цибулин, намагаючись не зачепити дінці.

Перо обрізають, залишаючи хвостик 2,5 см. Потім потрібно перебрати цибулю, вибрати не до кінця просохлі, розбиті і пошкоджені головки, які будуть використовуватися в їжу в першу чергу.

Сприятливі дні для збирання цибулі

Коли прибирати цибулю, яку посадили під зиму, варто знати, щоб добре її зберегти, адже це безпосередньо залежить від погодних умов.

Найкраще збирати цибулю з ранку в жаркий сухий день, щоб було часу її як слід висушити. Не потрібно забувати, що сприятливі дні за місячним календарем у 2020 році для збирання зеленого і ріпчастої цибулі не збігаються, оскільки «корінці» прибирають на убуваючому місяці, а «вершки» – на зростаючому.

Місяць

Дати

Травень

3, 12, 25, 26

Червень

1, 2,18, 26, 27, 29

Липень

2, 23, 24, 25, 26, 30

Серпень

24, 28, 29

Погодні умови в областях не сильно відрізняються, тому строки садіння цибулі під зиму приблизно одинакові.

В Україні бажано садити цибулю, як і всі коренеплоди, з 20 жовтня по 15 листопада.

Таблиця нижче знайомить зі строками збирання цибулі в залежності від регіону.

Територія

Період

Україна, південь Росії

кінець липня

Білорусь, середня смуга РФ

перші дні серпня

Урал, північні райони РФ

середина серпня

Озима цибуля зазвичай не дає великих плодів, тому її намагаються садити для отримання ранньої зелені. Існує велика ймовірність того, що вона піде в стрілу і не стане набирати масу в цибулини.

Що впливає на строки дозрівання цибулі?

Важливо знати, коли прибирати цибулю в 2020 році, щоб не пропустити момент, коли він вже висох, чи не викопати рано. На термін дозрівання цибулі, незалежно від її виду, великий вплив надає сезон посадки, а також те, яким способом він висаджувався – насінням, розсадою, сіянкою.

Ярову цибулю, посаджену ранньою весною, потрібно викопувати пізніше посадженої під зиму. Клімат має велике значення, тому в Середній смузі і в південних районах один і той же сорт прибирається не в один час – різниця становить місяць.

Ріпчаста цибуля

Дозрівання цибулі-ріпки безпосередньо залежить від вологості й температури повітря, складу ґрунту. В жарку, суху погоду термін може скоротитися на 2-3 тижні. Якщо сире літо, перо довго не лягає, тому прибирання затримується на місяць. Головки цибулі визрівають пізніше на два тижні, але мають більшу вагу, якщо грунт добре удобрювався.

Цибуля-порей

Цей сорт не боїться недовгих похолодань, тому його рано викопувати не потрібно. Прибирають порей в жовтні. Відміну від цибулі-ріпки в тому, що не потрібно чекати пожовтіння пера.

Цибуля-шалот

Готовий до збирання, коли полягло перо. Цей вид цибулі, посадженого під зиму, що прибирається в середині липня. Шалот середньопізніх сортів прибирають на зберігання з кінця липня до кінця першої декади серпня. Варто заздалегідь дізнатися, коли у 2020 році збирати урожай, щоб не затягнути з термінами.

Цибуля-сіянка

Вирощується з насіння, тому дрібні головки. Прибирається, починаючи з середини липня, як тільки перо жовтіє. Цибулини дрібні, їх буде важко знайти, якщо перо виляжеш.

Поради досвідчених городників з прибирання цибулі

Набагато пристосований для зберігання цибулю, прибраний в суху погоду. Тягнути і смикати цибулину за перо небажано, потрібно використовувати вила, чи лопату. Цибуля чутливий до механічного впливу. Ні в якому разі не можна стукати голівками один про одного, а також кидати їх.

Перо відразу після збирання не обрізається, так як цибулі потрібно висохнути, відлежатися не менше тижня, щоб перо віддало всі поживні речовини голівок, а шийка висохла. До цього часу цибуля «одягається» в міцну піну.

Місячний календар необхідно використовувати тільки в певному році, на який він розраховувався. Головне, не забувати при розрахунку часу збирання урожаю врахувати кліматичні особливості своєї місцевості, опади, а також прогноз погоди.

Прибирання в 2020 році повинна проводитися тільки в суху погоду, що дозволить цибулі зберегти свої корисні властивості і відмінний смак. Варто заздалегідь дізнатися, коли прибирати цибулю, яка була посаджена під зиму, щоб встигнути зібрати її вчасно.

Підводячи підсумки

  1. Перш ніж збирати врожай цибулі, важливо переконатися, пора це робити за термінами, адже в кожній кліматичній зоні вони свої.
  2. Варто також враховувати дати збору за місячним календарем.
  3. Щоб зберегти головки цибулі, необхідно правильно їх викопувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *