Коли Троїцька Батьківська субота в 2020 році

Святкування цього християнського дня не має визначеної дати. Зазвичай його проводять на п’ятдесятий день після православного свята Великодня. У 2020 році Троїцька Батьківська субота випадає на 6 червня. Інша назва свята за церковним календарем – День трійці, або П’ятидесятниця.

З історії свята

Свято бере свій початок з давніх часів, коли ще жили апостоли. Після страти Христа перелякані і розгублені учні потребували зміцнення духовних сил і розради.

Подія явища Святого духа, яке було обіцяно учням у сороковий день після воскресіння і вознесіння Спасителя, описане в книзі діянь апостольських. Церквою вважається, що саме в цей день – Троїцької Батьківської суботи святий дух явив себе учням і дарував їм розраду.

Після явлення Святого Духа відбулося «помазання їх на служіння». Цим обрядом апостоли отримали благодать і отримали можливість на здійснення церковних таїнств. Після стількох століть, що минули з часу тих подій, зберігся обряд передачі благодаті й освячення всім служителям церкви через рукоположення, тобто посвячення людини.

Після здобуття апостолами благодаті, під страхом смерті вони почали проповідувати вчення Христа, хоча піддавалися гонінням і переслідуванням за законом. Апостол Петро, виголосивши свою першу проповідь по виходу з сіонської світлиці, знайшов одразу до трьох тисяч послідовників. Раніше ця кількість не налічувала навіть трьох сотень учнів.

Інакше ще цю суботу називають Вселенською через символічне закінчення існування Старозавітної Церкви і початку Христової Церкви. За церковними канонами благодать Святого Духа і миропомазання має можливість отримати кожна людина.

У таке свято, за традицією, потрібно поминати всіх спочилих родичів: від прадідів і до сестер і братів, хоча спочатку не поминали всіх померлих не від старості, а з інших причин (самогубство, випадкова або насильницька смерть).

Інакше в православ’ї день поминання ще називається Діди. В цей день молитва вважається благословенним, так як поминання по всім померлим – благочестиву справу.

Таким чином, як склалося історично, особливе значення свята полягає у поминання всіх покійних християн, незалежно від причини їх звільнення.

Традиції та обряди

Проведення заупокійних панахид по всій родичах, що упокоїлися – головний обряд в день Троїцької Батьківської Суботи. Літургію проводять священики, поміщаючи частинки просфори в ритуальну чашу з кров’ю і тілом Христа, і одночасно читаючи поминальну молитву.

У цей день прийнято прикрашати церкви березовими гілочками. Це ритуальна дія теж прийшло з давніх народних обрядів, але знайшло нову канву у православних богослужіннях.

Традиційним стало відвідування та прибирання могил на кладовищі, а також прикраса їх різними квітами (не має значення, живі вони чи штучні). На могилах для поерших рідних і близьких людей залишають солодощі, печиво та інші солодощі.

Домашній обід в їх пам’ять – як би символічне спілкування з душами померлих людей. За традицією, на обідньому столі в цей день обов’язковими стануть такі страви, як кутя, яйця і млинці.

Милостиня для нужденних – благочестивий традиційний обряд. Частування, залишене на могилах, не соромно буде взяти з собою, оскільки це також своєрідна форма милостині.

У цей день не прийнято працювати, особливо якщо це пов’язано з водою і землею, за винятком роботи на цвинтарних могилах. Не прийнято розважатися, купатися чи йти в ліс.

Таким чином, у свято Троїцької Батьківської суботи православні традиції закликають утриматися від будь-якого виду домашньої роботи і клопоту, згадати померлих родичів, замовити заупокійні панахиди в храмі і самим помолитися за них. Це найдавніший поминальний день в християнстві.

Традиції святкування у різних народностей

У Забайкаллі Троїцький День відзначався особливим служінням старообрядцями всенощної. Було прийнято просити вибачення у найменших і стареньких членів родини за зразком Прощеної Неділі.

Люди відзначали ділянки своєї майбутньої ріллі за допомогою ошкурювання дерев за її межі. Проведений ритуал вважався гарантією особливого небесного захисту предками зазначеного орного наділу.

В Поліссі дівчата водили хороводи навколо сплетених у величезний вінок беріз, по ходу танцю торкаючись їх гілок. Долоні в цей час повинні були покриватися хустками. Це свято відзначалося два дні, на перший готувався пісну вечерю, а на другий — рясна скоромна трапеза.

Підводячи підсумки

  1. Троїцька субота в 2020 році випадає на 6 червня – п’ятдесятий день після святкування Пасхи.
  2. Спадкоємність святкування православними людьми Троїцької Батьківської суботи не переривається протягом століть, особливо це стосується поминання покійних рідних і близьких.
  3. Кожна народність має свої особливі традиції і обряди у дні святкувань.
  4. Православні свята пов’язані з життям Ісуса Христа, його матері Діви Марії і святих, які вшановуються церквою. Це особливі дні для православних людей.
  5. Православні традиції потрібні віруючим людям для здобуття духовної сили і мудрості.
  6. Троїцька батьківська субота відзначається напередодні православного свята Трійця, коли на учнів Ісуса зійшов Святий Дух.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *