шафран жовтий

Крокуси: посадка і догляд у відкритому грунті, умови цвітіння

Посадка у відкритому грунті і догляд за крокусами вимагає певних знань. Щоб ніжна квітка радувала дачника чудовим цвітінням, необхідно докласти максимум зусиль.

Крокус більш відомий під назвою шафран. Завдяки роботі селекціонерів виведено багато сортів рослин, які цвітуть навесні і восени.

Опис крокусу

У природі квіти ростуть у Європі, Азії, Північній Америці. Це цибулинні рослини, цибулина дає до 4 стебел. Квіти досягають у висоту до 15 см. Листя вузькі, довгі, жорсткі. Посередині проходить срібляста смуга.

квітка крокус

Квітки представлені чашоподібною формою, можуть мати різне забарвлення. Найбільш популярні наступні кольори: білий, жовтий, бузковий, синій, ліловий. Квітки невеликі, діаметром до 5 см.

Особливості вирощування

Рослини досить примхливі. Щоб насолодитися цвітінням, слід дотримувати певні правила вирощування. Основними з них є наступні:

 1. До вибору ґрунту варто підходити відповідально. Крокуси воліють рости на сухих, добре освітлених ділянках.
 2. Грунт має бути поживним і дренованим.
 3. Розсаджувати рослини потрібно раз в 3 роки.
 4. Квіти добре реагують на внесення добрив. Особливу увагу варто приділити складам, що містять фосфор та калій. Першу підгодівля потрібно навесні, другу – в період цвітіння.

Терміни посадки

Щоб крокуси радували своїм цвітінням весни, то займатись висаджуванням у відкритий ґрунт і доглядом за квітами необхідно восени. Якщо висадити саджанці влітку, то вони зацвітуть в осінню пору.

шафранові крокуси
Як вирощувати крокуси у відкритому грунті

Як проводити посадку шафранових крокусів

Перш ніж приступати до посадкових робіт, необхідно провести підготовчі заходи. До основних можна віднести наступне:

 1. Підготовка ділянки. Місце для посадки крокусів повинно бути сонячним. Однак, квіти можуть рости і в тіні.
 2. Підготовка грунту. Крокуси пред’являють високі вимоги до ґрунтового складу. Найкраще висаджувати на рихлій, живильній землі. Перед посадкою в грунт слід внести пісок або дрібний гравій. В якості органічних добрив можна взяти перепрілий гній, компост, вапно з торфом.
 3. Підготовка посадкового матеріалу. Перед висівом необхідно провести огляд насіння. Посадковий матеріал повинен бути здоровим, не мати вад.
крокуси коли садити
Як висаджувати крокуси

Після проведення підготовчих робіт, можна приступати безпосередньо до посадки квітів.

Цибулини не варто закладати глибоко в землю. Відстань між ними має бути не більше 10 см. Після посадки слід провести полив і мульчування.

Вигонка крокусів

Якщо є бажання висадити квіти в домашніх умовах, необхідно скористатися наступним способом. Вигонка дозволяє отримати цвітіння крокусів поза сезону. Однак, для посадки краще всього вибирати голландські сорти.

Щоб висадити квіти таким способом, слід виконати наступні кроки:

 • підібрати цибулини. Вони повинні бути приблизно одного розміру;
 • підготувати миску, засипати пухку землю, висадити в ємність цибулини;
 • зверху присипати землею, провести полив;
 • прибрати посіви в прохолодне місце на 3 місяці. Важливо підтримувати температурний режим від 0 до +10 градусів;
 • за тиждень до бажаного цвітіння помістити крокуси в світле тепле місце, полити;
 • незабаром з’являться сходи, а рослини порадують своїм цвітінням.
квітка шафран
Вигонка крокусів

Після вигонки цибулини потрібно поливати, підгодовувати. Як тільки пожовкне листя, полив необхідно скоротити.

Після засихання листя, цибулини необхідно витягти з горщика, очистити від землі, прибрати в коробку. Зберігати їх потрібно в темному місці, цибулини ще придатні для посадки у відкритий грунт.

Догляд за крокусами

Дізнатися про те, як проводити посадку крокусів у відкритому грунті недостатньо. Важливо ознайомитися з інформацією, як здійснювати догляд за квітами. Доглядати за крокусами нескладно, досить дотримувати наступні правила:

 1. Полив. Поливати квіти потрібно тільки в тому випадку, якщо весна видалася посушливою.
 2. Розпушування грунту. Рихлити землю і прибирати бур’янисту рослинність з ділянки необхідно своєчасно.
 3. Підгодівля. Особливу увагу підкормкам слід приділити під час росту квітів. В цей період необхідно використовувати мінеральні сполуки. Фосфор і калій є особливо важливими. Перша підгодівля проводиться ранньою весною, друга – в період цвітіння.

Коли викопувати квіти

Осінні крокуси необхідно викопувати влітку, весняноквітнучі – з липня по вересень. Цибулини потрібно витягти з землі, просушити, очистити, прибрати коріння. Для зберігання слід вибирати тільки здорові екземпляри. До висадки цибулини зберігаються в прохолодному місці.

Розмноження квітів

Крокус можна розмножувати дочірніми бульбоцибулинами, насінням. Насіннєвий спосіб є трудомістким і використовується досить рідко. До того ж сіянці зацвітуть тільки через 5 років після посадки.

шафранові крокуси
Вирощування крокусів у відкритому грунті

Захворювання і шкідники

Навіть, якщо проводити посадку у відкритий грунт і здійснювати догляд за крокусами за всіма правилами, що щось може піти не так. Часто зупиняється ріст рослин, вони можуть втрачати свій естетичний вигляд або зовсім гинуть. Основна причина всьому – це хвороби та шкідники.

Найнебезпечніші шкідники: попелиці, трипси, кліщі. Перша ознака їх появи – це білі плями на листках. Така рослина небезпечна для інших, її треба знищити. Однак, зараза не поширюється на насіння. Вже через деякий час вдасться отримати молоду рослину шляхом пересіву.

Миші, кроти також чинять згубний вплив на крокуси. Вони пошкоджують кореневу систему. В результаті рослини сповільнюють ріст, не цвітуть.

У такому разі квіти необхідно відкопати, прибрати гнилі частини, місце зрізу обробити золою. Рослину потрібно підсушити протягом декількох годин на свіжому повітрі.

Щоб миші не пошкоджували клумбу, за 3 метри до квітника необхідно прибрати всю суху траву. На відстань далі 3 метрів миші від свого гнізда не тікають.

Ще один небезпечний шкідник – гусениці. Вони пошкоджують кореневу систему, роблять отвори у цибулинах. Визначити, що гусениці напали на клумби можна тільки під час прополки в осінній період. У цей період комахи готові окуклиться. Їх треба викопати і знищити.

Слимаки часто зустрічаються на глинистих грунтах. Щоб від них позбутися, посіви необхідно обробити спеціальним розчином. Також можна провести обробку цибулин перед посадкою.

шафран жовтий
Жовті крокуси

З хвороб найбільш небезпечними виступають наступні:

 1. Грибкові захворювання. Вони активізуються в теплу, вологу погоду. В першу чергу пошкоджують цибулину. Вона втрачає щільність, стає зморщеною, з’являється луска невизначеного кольору. Заражену цибулину необхідно знищити. Інші цибулини слід просушити в прохолодному місці, перед посадкою обробити розчином Фундазол.
 2. Хлороз. Перші ознаки захворювання – пожовкле листя. Хвороба з’являється при механічному пошкодженні бульби, недотриманням технології вирощування, поганим дренажем.

Крокуси – дивовижної краси квіти. Вони часто зустрічаються на дачних ділянках, є прикрасою будь–якої клумби. Яскраві фарби, різноманітність сортів звертають на себе увагу дачників. Щоб виростити квіти, потрібно докласти максимум зусиль. Однак, квітникарі не бояться труднощів, і з радістю вирощують крокуси на своїй ділянці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *