Моторошні пригоди Сабріни 2018

“Моторошні пригоди Сабріни 2018” не ремейк, і слава богу

Скоро відьмі Сабріні Спеллман виповниться шістнадцять років, і за законами ковена вона повинна розписатися в Книзі диявола і відправитися вчитися в Академію незримих мистецтв. Але юна чаклунка воліла б жити зі своїм хлопцем і друзями в світі людей. Однак темні сили підуть на все, щоб дівчина прийняла пропозицію диявола.

Жанр: містична підліткова драма, жахи
Шоураннер: Роберто Агуирре-Сакас
У ролях: Кирнан Шипка, Росс Лінч, Люсі Девіс, Мішель Гомес
Прем’єрний показ: 26 жовтня, Netflix
Тривалість: 10 серій по 55 хвилин
Схоже на: “Рівердейл”, ” Спадщина»

Звідки взялася Сабріна: комікси і серіали

«Моторошні пригоди Сабріни» часто називають ремейком ситкому «Сабріна — маленька відьма». Це не так . У Сабріни багато втілень, і знайомий вам по 1990-му серіал — не перше.

Приховані пригоди Сабріни

Вперше героїня з’явилася в 1960-х як епізодичний персонаж серії коміксів Archie’s Mad House. Історії про Сабріну вторили історіям про школяра Арчі Ендрюса–оптимістичні і нехитрі сюжети розповідали про підліткові будні. Тільки у випадку з «Сабріною» до них додавали щіпку магії.

Юна відьма так полюбилася читачам, що в 1970-х отримала власний мультсеріал і окрему лінійку коміксів. Саме там у Сабріни з’явилися тітоньки Хільда і Зельда і кот–фамільяр. Там же автори ввели правило, навколо якого надалі вибудовували багато сюжетів: відьми ні в якому разі не повинні зближуватися зі смертними.

Фільм Моторошні пригоди Сабріни 2018
Сабріна з ситкому, яку в нашій країні знає більшість 

Адаптацією саме цих старих і добрих коміксів став серіал “Сабріна–маленька відьма” з Мелісою Джоан Харт в головній ролі. Шоу протрималося сім сезонів і три повнометражні фільми. Глядачам полюбилися не тільки добрий гумор і обігравання типових життєвих ситуацій з урахуванням магії, але і заговоривший фамільяр Салем. Саркастичний кіт став головною родзинкою серіалу.

Такою Сабріну запам’ятали багато. Але в новому тисячолітті вона радикально змінилася.

У 2013 році видавництво Archie Comics вирішило переосмислити історії про Арчі і Сабріну, додавши їм похмурості. У серії Afterlife with Archie жителям Ривердейла — рідного міста Арчі — довелося виживати в умовах зомбі–апокаліпсису. У цій історії з’являлася і Сабріна. Новий образ чаклунки припав читачам до смаку, і в 2014-му видавництво запустило про неї окрему лінійку Chilling Adventures of Sabrina.

Сабріна сучасна: героїня містичних жахів

Сценарист Роберто Агуірре-Сакас повністю переіинвйшов міфологію оригіналу і поміняв жанр. Його «Сабріна» не комедія про веселих школярів і їх проблеми, а містика про зловісних відьом–канібалів, криваві ритуали і угоди з демонами. В основі сюжету “льодових душу пригод” — історія сім’ї відьом. Через проступки батька Сабріни, чорнокнижника Едварда Спеллмана, над відьмочкою і її тітоньками нависла небезпека. Проблеми вони вирішують чисто відьомськими способами, звертаючись до ритуалів і темних сил.

Саме Chilling Adventures of Sabrina лягли в основу однойменного серіалу від Netflix. Агуірре–Сакас сам керує його зйомками.

Чим все могло стати

Спочатку шоу замовив канал The CW, де вже виходила підліткова драма «Рівердейл». Вона заснована на коміксах про Арчі і його друзів, але в «Рівердейлі» зовсім інша, похмура атмосфера. З перших хвилин ми дізнаємося, що за загадкових обставин загинув юнак Джейсон Блоссом, — його тіло знаходять у річці Світуотер (Привіт, Лора Палмер!). Розслідування його смерті — ключова тема першого сезону.

Нова “Сабріна” повинна була стати спін-оффом “Рівердейла «з прицілом на наступний кросовер, але Netflix» відвів” шоу разом зі знімальною командою і продюсерами. Втім, онлайн–сервіс викупив і сам «Ривердейл», так що обидва серіалу тепер входять в категорію «Оригінальні проекти Netflix» і надія на кросовер ще є.

Моторошні пригоди Сабріни 2018

Невідомо, наскільки переїзд вплинув на якість «Сабріни». У шоу повно болячок, характерних майже для всіх серіалів The CW: мляві діалоги і непродумані сюжетні лінії. Але при цьому у нього яскравий візуальний стиль, прописана міфологія, чесний рейтинг «16+» і жорстка «чорнуха», характерна для коміксу–першоджерела.

Схоже, творці намагалися в поспіху поліпшити шоу, через що серіал виглядає дитиною відразу двох каналів. Це іронічно, адже сама Сабріна — дитина двох світів, людського і відьомського.

Дитя The CW

У «Сабріні» події паралельно розвиваються в реальному і в магічному світі. І відразу впадає в очі, наскільки вони нерівноцінні, наскільки дрібні і незначні конфлікти в реальній школі, особливо на початку сезону. Наприклад, в одній серії Сабріна і її подруги борються з вчителями, які — о жах! — забороняють їм вивчати на літературі ті книги, які їм хочеться. А паралельно Сабріна стикається з моторошним демоном кошмару, який норовить замучити всю її сім’ю. У другій половині серіалу цей недолік вже не настільки помітний, тому що надприродне починає проникати в життя простих городян, а тому зростають і ставки.

Ще одна помітна вада — низький бюджет. Схоже, творці витратили все на акторів, грим і пару спецефектів на кшталт магічного вогню. Вже до четвертої серії помічаєш бідність декорацій: пара кімнат, кабінет, будинок Сабріни, ліс, кафешка, коридор в школі — і, загалом-то, все. Щоб додати локаціям різноманітності, творці вдаються до ефекту розмиття, коли краї кадру розпливаються.

Моторошні пригоди Сабріни 2018

Це, звичайно, цікавий прийом, але використовують його занадто часто і не завжди до місця.

Окремого докору заслуговує опрацювання персонажів. При тому, що багато героїв вийшли запам’ятовуючимисяі досить яскравими, їх мотиви зрозумілі далеко не завжди. Скажімо, тітка Зельда, готова на все заради своєї сім’ї і репутації в ковені, в кінці вирішується на дуже неоднозначний вчинок.

Ще більше питань викликають дивні сестри, які по відношенню до Сабріни служать колективним Драко Малфоєм. Дівчата відкрито ворогують з юною відьмою, доводячи ту майже до загибелі, то раптом допомагають їй. При цьому події майже не відображаються на характері Сестер — вони як ходили з самовдоволеним виглядом, так і ходять.

Моторошні пригоди Сабріни 2018
Проводирку сестричок звуть Пруденс. Знаючі англійську оцінять оксюморон: вона яка завгодно, тільки не ” розсудлива»

Зрозуміло, творці шоу не могли обійтися без злободенності. Відьмам — в тому числі і Сабріні – вкладають в уста заклики боротися з Патріархатом у ковені. Це цікава тема, яку популяризував феміністичний рух W. I. T. C. H. в 1960-і роки. Активістки звернули увагу на той факт, що середньовічні відьми насправді об’єднувалися лише для того, щоб вимагати до себе справедливого ставлення. У перших епізодах сезону автори спробували копнути цю тему, і вийшло досить поверхово.

Особливо незграбно це представлено в шкільній сюжетній лінії. Наприклад, якось вибірково показано знущання над учнями — старшокласники задирають тільки дівчинку із зовнішністю хлопчика і нікого більше. Мабуть, тому в наступних серіях від» повістки ” майже відмовилися.

Моторошні пригоди Сабріни 2018
Без тем харассмента, одностатевої любові і боротьби з Патріархатом серіал не обійшовся. Але їх менше, ніж спочатку здається

А що там з Салемом?

Моторошні пригоди Сабріни 2018

Кіт Салем-головна прикраса ситкому 2000-х. Варто було в мережі з’явитися новинам про зйомки “моторошних пригод”, як всі почали питати, чи буде в серіалі кіт. Так, Салем тут є, але він майже не розмовляє, як і інші фамильяри відьом. Частково це данина традиції першоджерела, де кіт теж мовчав. З іншого боку, автори можуть і змінити правила гри в шоу є сцени, де фамильяр спілкується з господарем. Так чому б Салему з часом не заговорити?

Є ще одна проблема: у Кирнан Шипки алергія на кішок. Тому в одному кадрі Сабріна і Салем майже не з’являються — їх спілкування знято за допомогою монтажних склеювань. Втім, автори можуть що-небудь і придумати до другого сезону — його вже почали знімати.

Дитя Netflix

На “крижані душу пригоди Сабріни” варто звернути увагу хоча б через унікальний стиль. У серіалу, безумовно, є своє обличчя. Це характерний чорний гумор, притаманна коміксу жорстокість і обігравання теми релігії через гротескний сатанізм. У шоу дивним чином поєднуються романтична лінія Сабріни і Харві, сцени канібалізму і ритуального вбивства і милий епізод, де тітонька Зельда читає дітям уривки з Біблії (в диявольській інтерпретації, звичайно).

Моторошні пригоди Сабріни 2018
У новій «Сабріні» відьми — сатанистки, і це не алегорія: вони дійсно поклоняються Сатані

Комікс–першоджерело радував багато прописаною міфологією — проте в серіалі сценарист і шоураннер Агуирре–Сакас пішов ще далі. Він перетворив звичайне чаклунство в складні ритуали зі своїми наслідками, додав нових персонажів, поглибив конфлікт відьом і мисливців, показав інші світи. Білих плям поки теж вистачає, але глядач, як і Сабріна, ще не до кінця вивчив надприродний бік міста.

Слабкий сценарій витягує акторська гра. Головною знахідкою шоу стала Кирнан Шипка, зуміла зобразити і відьомську хитромудрість, і людську чуттєвість.

Кирнан Шипка
Кирнан Шипка — просто ідеальний вибір на роль Сабріни

Блискуча Мішель Гомес, яка зіграла в “Докторі Хто” попередню інкарнацію майстра, тут також отримала роль підступної інтриганки. Її лиходійка своїм нарочито театральним переграванням нагадує відразу і Майстра, і графа Олафа з іншого проекту Netflix “Лемоні Снікет: 33 нещастя”. Але нам відразу ж показують, що місіс Уордуэлл не та, за кого себе видає, і врешті стає зрозуміло, чому вона поводиться так старомодно. А дружні перепалки Зельди і Хільди, переконливо зіграних Мірандою Отто і Люсі Девіс, створюють атмосферу домашнього відьомського затишку.

Адаптація похмурого коміксу про Сабріну швидше вдалася, ніж ні. Серіал передав страшну атмосферу сатанинських обрядів, інтриги ковена і сюжет про виховання і пригоди юної чаклунки. Але сценарій і опрацювання героїв страждають від спадщини “Рівердейлу”, а незграбна спроба вписати актуальну повістку лише псує атмосферу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *